Inwestowanie w ekologię
Przewiń do artykułu
Menu

W Radlinie od wielu lat prowadzone są działania na rzecz ograniczania niskiej emisji. Dzięki współpracy miasta m.in. z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w latach 2005-2013 z pozyskanych 7,5 miliona złotych część przeznaczono właśnie na likwidację tego zjawiska.

 

- Od ponad 10 lat współpracujemy z  Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundusz inspiruje nas do działań ekologicznych. Dla nas są to również dodatkowe środki zewnętrzne na inwestycje służące bezpośrednio naszym mieszkańcom i ułatwiające nam życie  - tłumaczy burmistrz Radlina, Barbara Magiera.

 

To wspomniane „ułatwianie życia” dotyczy m.in. działań proekologicznych przyczyniających się do  poprawy jakości powietrza w mieście.

 

Niska emisja w odwrocie

- Pozyskane środki idą w trzech kierunkach: ograniczania niskiej emisji, budowy kanalizacji oraz termomodernizacji – mówi skarbnik miasta, Waldemar Machnik.  - Z pozyskanych 7,5 miliona złotych, 1,5 miliona już dziś zostało umorzonych, ponieważ środki te zostały przeznaczone na tzw. reinwestowanie ekologiczne – dodaje.

 

Co to oznacza? A to, że samorząd może zrezygnować ze spłacania części pożyczki, jeśli środki te zostaną przeznaczone na kolejne działania ekologiczne.

 

- To umorzenie to nic innego jak przeznaczenie kwoty do spłacenia pożyczki na kolejną inwestycję ekologiczną. Pieniądze więc nie znikają, ale przechodzą na kolejne działania – tłumaczy naczelnik Wydziału Urbanistyki i Inwestycji, Grażyna Janeta.

 

Do tych działań zalicza się także wspomniane już wyżej  zwalczanie zjawiska niskiej emisji w mieście. Już kilka lat temu w Radlinie stworzono odpowiedni  program, dzięki któremu możliwa jest  wymiana źródeł ciepła w domach prywatnych na bardziej ekologiczne.

 

W jego ramach mieszkańcy otrzymują wsparcie finansowe na zakup pieców ekologicznych czy instalacji solarnych. Wszystko po to, by przeciwdziałać spalaniu w domowych paleniskach węgla niskiej jakości czy nawet śmieci.

 

Radlin 1

Kolektory słoneczne, dzięki którym ogrzewany jest budynek Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radlinie.
Autor: UM w Radlinie

 

Osiągnięte efekty

Już szósty rok realizowany jest w Radlinie, przy stałej współpracy z WFOŚiGW w Katowicach,  Program Ograniczania Niskiej Emisji. Do końca 2013 roku nowe piece ekologicznie pojawiły się w 166 budynkach w mieście. 242 gospodarstwa domowe zyskały instalacje solarne.

 

- Jeśli chodzi o koszt programu do końca 2013 roku, to jest to kwota ok. 5 milionów złotych. Udział Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach to w przybliżeniu 3 070 000 złotych - mówi naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ekologii UM,  Marcin Król.

 

Oprócz wymiany systemów grzewczych, Radlin mocno postawił na termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. W ten sposób wyremontowano budynek Domu Sportu, czyli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, poprawiając jednocześnie jego system grzewczy. Podobnie udało się wyremontować m.in. Obiekt Gimnastyczny im. Leszka Blanika.

 

W dobrym kierunku

- W 2005 roku oddaliśmy do użytku zmodernizowany Dom Sportu, w którym m.in. zamontowano kolektory słoneczne. Wówczas zaciągnęliśmy na to pożyczkę z WFOŚiGW w Katowicach  w wysokości prawie 3 200 000 zł. Po spłacie połowy tej kwoty pojawiła się możliwość umorzenia, zgodnie z zasadą  reinwestycji ekologicznej - mówi Grażyna Janeta.

 

Dzięki temu umorzeniu,  można było m.in. zrealizować kanalizację sanitarną przy Drodze Krajowej nr 78 w Radlinie. Niebawem kolejne  inwestycje, sprzyjające środowisku naturalnemu  w mieście, będą finansowane w podobny sposób.

 

W Radlinie zapewniają, że to nie koniec przeciwdziałania niskiej emisji i podejmowania działań proekologicznych. W planach są kolejne termomodernizacje oraz kontynuacja miejskiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji.

 

Wincenty Bryński

 

Banery  finansowanie 120x550-16-15

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl