Izolacja przeciwwilgociowa tarasów i balkonów
Przewiń do artykułu
Menu

Tarasy nadziemne, balkony i loggie to newralgiczne części elewacji budynków wielokondygnacyjnych. Są podatne na wpływ niszczących czynników: środowiska atmosferycznego.


Wilgoć i obecność mostków cieplnych to przyczyny korozji płyt balkonowych i przemarzania stropów pod tarasami. Z temperaturą związane są odkształcenia, a z wodą jej destrukcyjne oddziaływanie na konstrukcję tarasów i balkonów. Dlatego konieczne jest zapewnienie szczelności w tych obszarach.


Budowa poszczególnych warstw wykładzin tarasów i balkonów jest różna. Inna będzie dla tarasu naziemnego, inna dla tarasu nadziemnego, balkonu czy loggii.

 

Odprowadzanie wody opadowej

Układ poszczególnych warstw zależy również od wyboru odprowadzania wody, dlatego wyróżniamy:
·    powierzchniowy sposób odprowadzania wody
·    drenażowy sposób odprowadzania wody
W pierwszym przypadku całkowite odprowadzanie wody opadowej następuje po powierzchni użytkowej (np. wykładziny ceramicznej). Cechą charakterystyczną jest występowanie tzw. uszczelnienia zespolonego (podpłytkowego), w którym okładzina ceramiczna jest zespolona bezpośrednio z hydroizolacją.
W drugim przypadku zakłada się możliwość wnikania wody opadowej w warstwie wierzchniej konstrukcji balkonu czy tarasu, a jej odprowadzenie następuje bezpośrednio z powierzchni hydroizolacji.
Skupiając się wyłącznie na hydroizolacji tarasów i balkonów, produkty stosowane w tym obszarze można podzielić na dwie grupy:
·    hydroizolacyjne wyroby rulonowe:
·    rulonowe materiały bitumiczne (papy, maty samoprzylepne)
·    wyroby rulonowe z tworzyw sztucznych
·    wyroby (masy) nanoszone w postaci płynnej, półpłynnej, tworzące po wyschnięciu powłoki hydroizolacyjne:
·    elastyczne jedno- i dwuskładnikowe mikrozaprawy polimerowo-cementowe
·    jedno- i dwuskładnikowe polimerowo-bitumiczne, grubowarstwowe masy uszczelniające (KMB)
·    elastyczne powłoki żywiczne (najczęściej poliuretanowe)

 

Drenażowe wykładziny na powierzchniach balkonów

Istotą drenażowych wykładzin na powierzchniach balkonów i tarasów jest fakt, że nie stanowią one bariery dla wody opadowej. Woda opadowa swobodnie przechodzi przez taką wykładzinę i zatrzymuje się na warstwie izolacji.


Możliwość swobodnego przemieszczania się wody w takiej wykładzinie nie jest hamowana, grawitacyjnie przemieszcza się w kierunku odpływów lub krawędzi powierzchni balkonów (tarasów). Woda też swobodnie odparowuje. Nie mamy więc zjawiska zamykania wody opadowej pod powierzchnią wykładziny zewnętrznej.


To zjawisko występuje często przy wykładzinach wykonanych z płytek ceramicznych. Woda opadowa zamknięta pod ich powierzchnią w sposób destrukcyjny wpływa na izolacje podpłytkowe i kleje, a w zimie jest przyczyną występowania szkód mrozowych.

 

Warunki eksploatacji tarasów i balkonów

W zimie powierzchnie balkonów i tarasów poddawane są działaniu temperatury sięgającej –30°C. Latem zaś, wskutek intensywnego nasłonecznienia, mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 70°C, a jednocześnie w nocy lub z powodu opadów atmosferycznych schładzać do temp. Około 10°C.

 

 

 

Dodatkową przyczyną naprężeń termicznych, występujących szczególnie w przypadku tarasu, są różnice temperatur pomiędzy jego wierzchnią i spodnią częścią.


Tak skrajne różnice temperatur, w których pracują warstwy użytkowe, powodują, że na skutek rozszerzalności liniowej materiałów dochodzi do znacznych, cyklicznych odkształceń i zmian ich wymiarów. Może to być przyczyną zarysowań i szczelin, a w konsekwencji – utraty szczelności izolacji przeciwwilgociowej.


Tarasy i balkony poddawane są intensywnemu oddziaływaniu wód opadowych, a zimą także śniegu i lodu. Z tego powodu każda, nawet najmniejsza utrata szczelności skutkuje migracją wody w głąb konstrukcji, co szybko potęguje problemy i często prowadzi do poważnych, trudnych do usunięcia i kosztownych w naprawie uszkodzeń.


W przypadku tarasów usytuowanych nad pomieszczeniami mieszkalnymi mamy wtedy często do czynienia z zawilgoceniem i uszkodzeniami ścian oraz tynków wewnętrznych, utratą izolacyjności cieplnej oraz pojawieniem się korozji biologicznej w postaci alg, grzybów i pleśni.


Wszystko to powoduje, że wyjątkowa dbałość o prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie hydroizolacji tarasów i balkonów powinna być działaniem oczywistym dla inwestora, projektanta i wykonawcy.


Wielu z nich przekonało się, że na systemie hydroizolacji nie warto oszczędzać, ponieważ koszty i uciążliwość późniejszych napraw wielokrotnie przekraczają pozornie osiągnięte oszczędności.


Oprac. Ewa Grochowska


Artykuł jest skrótem tekstu, który ukazał się w poradniku „Zabezpieczenie domu przed wilgocią”, www.ekspertbudowlany.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl