Izolacja stropu nad pomieszczeniem nieogrzewanym
Przewiń do artykułu
Menu

Powierzchnia przegród zewnętrznych lub oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych nie powinna się zbytnio wychładzać. Ważne jest zatem odpowiednie dobranie rodzaju i grubości izolacji termicznej w stropie nad piwnicą, garażem czy podcieniem.


Chcąc osiągnąć komfort termiczny w ogrzewanych pomieszczeniach, trzeba je odizolować od stref o niższej temperaturze.


Zapewnić to może ciągła warstwa ocieplenia ułożona na każdej przegrodzie, przez którą migruje ciepło. Najlepszą ochroną będzie ciągła izolacja umieszczona po chłodniejszej stronie przegrody.

 ocieplaj bez bledow

 

Przepisy budowlane stawiają dwa wymagania: określają maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła U dla przegród budowlanych, przez które może uciekać z domu ciepło oraz dopuszczają kondensację pary wodnej w przegrodzie tylko w takiej ilości, która może odparować w okresie letnim.


Trzeba też dobrać odpowiedni rodzaj i właściwą grubość izolacji. Bardzo ważne jest zachowanie ciągłości warstwy izolacji. Zapobiegnie się w ten sposób niekontrolowanej ucieczce ciepła na zewnątrz.


Zła izolacja to w szczególności powstawanie mostków termicznych w miejscach jej przerwania. Prowadzi to do kondensacji pary wodnej na wychłodzonych powierzchniach przegród, a to z kolei do ich zagrzybienia.

 piwnica

Strop nad garażem i parterem

Gdy w pomieszczeniu z niezaizolowanym stropem nad nieogrzewaną piwnicą utrzymujemy temperaturę na zadowalającym poziomie, wzrastają koszty ogrzewania. Izolacja termiczna ułożona pod stropem, od strony pomieszczenia zimniejszego, pozwala uniknąć wykroplenia się pary wodnej w stropie.


Podnosząc standard cieplny, warto pomyśleć o zastąpieniu w podłodze pływającej izolacji z materiału nieelastycznego materiałem elastycznym i ułożeniu wzdłuż ścian izolacji obwodowej.


Jeśli nieogrzewane pomieszczenie (na przykład garaż) sąsiaduje przez ścianę z ogrzewanym, ocieplenia wymaga zarówno strop nad nieogrzewanym, jak i ściana między tymi pomieszczeniami. Grubość izolacji na stropie jest dobierana zależnie od temperatury panującej w chłodniejszym pomieszczeniu.

 

Strop wykusza

Ściany wykusza i niższej kondygnacji mają często izolację grubości 10- 12 cm, co w wielu wypadkach nie zapewnia ich dostatecznego ocieplenia. Dolna powierzchnia stropu wykusza bywa wykończona jedynie tynkiem cienkowarstwowym. Czasami, aby stworzyć takie samo podłoże pod tynk, przykleja się tam kilkucentymetrową warstwę izolacji.


Jednak ocieplenie stropu powinno mieć podobną grubość jak to ułożone na ścianie. Jeśli zależy nam na ograniczeniu grubości izolacji pod wykuszem, bo na ścianie pod nim są na przykład drzwi i okna, można się zdecydować na materiał o lepszej izolacyjności, tak by opór cieplny warstwy ocieplenia pozostał na założonym poziomie.

 wykusza

 
Oprac. Lucjan Drzewiecki


Tekst powstał przy współpracy z firmą Isover, http://www.isover.pl/

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl