Jak bezpiecznie wymienić tradycyjny kocioł gazowy na kondensacyjny?
Przewiń do artykułu
Menu

Twój tradycyjny piec gazowy ma swoje lata i przyszła pora na jego wymianę? Jeśli stoisz przed taką koniecznością, to pomyśl o montażu nowoczesnego urządzenia kondensacyjnego. Jest wydajne, a przy tym estetyczne, łatwe w obsłudze i przynosi spore oszczędności. Należy tylko pamiętać o kilku regułach montażu takiego pieca.
 


Tradycyjny kocioł gazowy to urządzenie cechujące się bardzo długą żywotnością. Na wszystko jednak przychodzi pora i stajesz przed koniecznością wymiany pieca na inny. Może też się zdarzyć, iż wiesz już, że tradycyjny kocioł gazowy to wciąż wysokie rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową (c.w.u.), dlatego postanowiłeś zmodernizować system grzewczy w swoim domu.

Wymiana starego kotła gazowego na kocioł kondensacyjny to bardzo dobra decyzja dla oszczędnych – możecie oczekiwać niższych rachunków o 30, a nawet 40 proc.!

Dla przykładu: rachunki za ogrzewanie domu o powierzchni około 200 mkw spadną o kwotę 2.000 do 2.700 zł za rok.

 

Poziom oszczędności zależał będzie od stanu technicznego starego kotła i od zastosowanych rozwiązań w nowym kondensacyjnym. Im lepiej kocioł wykorzystuje energię paliwa w czasie codziennej eksploatacji, tym mniejsze będą rachunki za ogrzewanie.

Wymieniając tradycyjny kocioł gazowy na urządzenie kondensacyjne trzeba jednak pamiętać o kilku regułach montażowych, co pozwoli cieszyć się wszystkimi walorami nowego pieca.


Odprowadzanie spalin

W przypadku instalowania kotła kondensacyjnego w miejscu kotła tradycyjnego z otwartą komorą spalania, należy bezwzględnie dokonać przeglądu i/lub modernizacji systemu kominowego.

W kotłach kondensacyjnych spaliny wypychane są z kotła przez wentylator, a nie zasysane na zasadzie naturalnego ciągu kominowego tak, jak ma to miejsce w kotłach z otwartą komorą spalania.

Można więc wykorzystać już istniejący komin przez włożenie do niego koncentrycznej rury spalinowo-powietrznej LAS (Luft-Abgas-System), zwanej też SPS (System Powietrzno-Spalinowy). Wentylator kotła kondensacyjnego odprowadza spaliny rurą wewnętrzną o średnicy 60 mm i zasysa powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku rurą zewnętrzną 100 mm.

Innym rozwiązaniem jest system tzw. rura na rurze, który sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie komin jest mocno zanieczyszczony lub zniszczony. Do istniejącego szachtu lub wkładu kominowego wprowadzamy nowy system koncentryczny.

Jeśli w budynku nie ma dostępu do komina, to odprowadzenie spalin i doprowadzenie powietrza do kotła może odbywać się przez ścianę zewnętrzną domu, ale tylko w budynkach jednorodzinnych i z kotłami o mocy grzewczej nie przekraczającej 21 kW.


Odprowadzanie kondensatu

Ze spalin kotła kondensacyjnego wykrapla się woda (kondensat), którą trzeba odprowadzić do kanalizacji. Jeśli w pomieszczeniu kotłowni nie można zrobić grawitacyjnego odpływu kondensatu do kanalizacji, to trzeba zastosować zbiornik i pompę kondensatu. Po napełnieniu zbiornika załączy się pompa, która przetłoczy kondensat np. do wyższej położonej rury kanalizacyjnej.

Warto też pamiętać o ilości kondensatu. Na każdy metr sześcienny spalonego gazu ziemnego w warunkach domowych wykrapla się od 1 do 3 litrów kondensatu. W ciągu roku może to dać łącznie nawet kilka tysięcy litrów.


Dobór mocy i sprawności kotła

Nowy piec kondensacyjny należy dobrać mając na uwadze zapotrzebowanie budynku na ciepło. Dodatkowe oszczędności zapewnia modulowana praca palnika i automatyczne dopasowanie jego mocy do aktualnych temperatur zewnętrznych (regulacja pogodowa).

Niemal w całym zakresie swojej pracy kocioł sam decyduje, jaka moc grzewcza jest potrzebna w danej chwili, żeby ogrzać dom. Rzadziej się przy tym załącza, co również wpływa na zmniejszenie zużycia gazu.

W przypadku kotłów dwufunkcyjnych przepływowych i z zabudowanym zasobnikiem warstwowym c.w.u., o dostępnej ilości ciepłej wody decyduje moc grzewcza kotła. Dlatego, w niektórych przypadkach, moc pieca będzie znacznie większa od zapotrzebowania na ciepło budynku. Nie wpłynie to znacząco na zużycie gazu, jeśli urządzenie ma możliwość ograniczenia maksymalnej mocy grzewczej na potrzeby centralnego ogrzewania.


Stan instalacji

Przy wymianie kotła tradycyjnego na kondensacyjny zawsze należy sprawdzić stan domowej instalacji i omówić z fachowcem konieczność (lub nie) jej wymiany.

Często stare instalacje wykonywane były jako otwarte – zabezpieczone otwartym naczyniem wzbiorczym, zlokalizowanym w najwyższym punkcie instalacji. Zdecydowana większość producentów wymaga, żeby kocioł kondensacyjny pracował w instalacji zamkniętej, wyposażonej w zawór bezpieczeństwa i przeponowe naczynie wzbiorcze. Tak więc, wymieniając stary kocioł trzeba będzie zamknąć instalację.

Większość kotłów kondensacyjnych wyposażona jest już w zawór bezpieczeństwa i przeponowe naczynie wzbiorcze, trzeba jedynie sprawdzić jego pojemność. Jeśli będzie za małe, np. w starej instalacji o dużej objętości wody, wówczas na powrocie do kotła trzeba będzie dołożyć drugie.

Jeśli instalacja nie wymaga wymiany, to należy ją wyczyścić chemicznie i założyć filtry w celu zapobiegania dostaniu się zanieczyszczeń do kotła. Stara instalacja, często o dużej pojemności wodnej, nie jest przeszkodą dla kotłów kondensacyjnych.

Jeśli jednak pojemność instalacji przekracza 10 l/kW, to konieczne jest zastosowanie sprzęgła hydraulicznego, zapobiegając tym samym powrotowi do kotła wody o zbyt niskiej temperaturze, co może doprowadzić do kondensacji wody ze spalin i uszkodzenia urządzenia.

Warto również wiedzieć, że kotły kondensacyjne bardzo dobrze sprawdzają się w instalacji z grzejnikami żeliwnymi, które mają dużą bezwładność termiczną, a więc długo się nagrzewają i długo oddają zgromadzone ciepło. Dzięki temu kotły kondensacyjne mogą pracować bez częstych zatrzymań palnika, co znacząco wpływa na ekonomikę ich pracy. Ilość ciepła potrzebna do ogrzania pomieszczenia będzie zapewniona nawet przy zasilaniu instalacji niskim parametrem rzędu 50 st. C.


Automatyka i sterowanie kotłem

Pełnię swoich możliwości kotły kondensacyjne rozwijają w określonych warunkach pracy. Najwyższą sprawność osiągają, gdy temperatura wody po ogrzaniu ma około 40 – 50 st. C, a powracająca z obiegu centralnego ogrzewania jest jak najchłodniejsza.

Dodatkowe wyposażenie tych urządzeń w automatykę podnosi komfort obsługi kotłów kondensacyjnych, podnosi ich efektywność i obniża rachunki za gaz.

Nowoczesne kotły kondensacyjne wyposażone są w regulatory umożliwiające podzielenie nowej instalacji grzewczej w budynku na niezależne obiegi, którymi steruje się według potrzeb. Tam, gdzie przebywamy częściej, np. w pokoju dziennym, możemy podnieść temperaturę bez konieczności podnoszenia jej jednocześnie w każdym pomieszczeniu. Z takiego rozwiązania wynikają konkretne oszczędności.

Z kolei regulator pogodowy, dzięki czujnikowi zewnętrznemu, dostosuje pracę kotła do temperatury na zewnątrz. Programatory dobowe i tygodniowe zapamiętają godziny obecności i aktywności domowników.

Nowoczesne kotły kondensacyjne, ze względu na ich wysoką sprawność, znakomicie sprawdzają się tak w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Zapewniają bezobsługowe i stosunkowo tanie ogrzewanie, a jednocześnie oszczędzają środowisko naturalne, bo emitują znacznie mniej spalin. Użytkownik zapłaci tym mniejsze rachunki za gaz, im lepszej klasy jest urządzenie.


Ewa Grochowska


Źródła:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl