Jak dobrać dobre okno dachowe?
Przewiń do artykułu
Menu

Jeżeli szukamy dobrych okien dachowych, to przed nami prawdziwe wyzwanie! Okna muszą nie tylko zapewnić dostęp do dziennego światła, zagwarantować odpowiednią wentylację, ale też chronić przed hałasem i utratą ciepła. Najlepiej, żeby jeszcze dobrze wyglądały, były bezpieczne
i wygodne w codziennym użytkowaniu. Jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

 


Okna dachowe to coraz popularniejszy sposób doświetlania pomieszczeń na poddaszach. Można je wbudować zarówno w dachy spadziste (o kącie nachylenia od 20 do 90°), jak i płaskie (do nich przeznaczone są specjalne modele), a nawet dachy zielone. A ponieważ osadza się je bezpośrednio w dachu, między krokwiami, nie trzeba instalować dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Ułatwia to adaptację niezamieszkanych poddaszy, bo montaż tych okien w istniejących już domachnie wymaga modyfikacji konstrukcji dachu.

 

FUNKCJONALNOŚĆ I PARAMETRY


Podczas wyboru okna dachowego należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które wpływają na łatwość użytkowania go w późniejszym czasie, estetykę budynku czy chociażby rachunki za ogrzewanie domu. Bardzo ważne są:

·    współczynnik przenikania ciepła (wpływa na energooszczędność),
·    wytrzymałość na obciążenie wiatrem oraz współczynnik oporu akustycznego,
·    wodoszczelność,
·    kształt okna oraz miejsce jego użytkowania (sypialnia, salon, pokój dziecięcy itd.),
·    materiał, z którego zostało wykonane (drewno, PVC), a także
·    sposób jego otwierania.

 

Sposób otwierania okna ma wpływ na wygodę użytkowania i to niemu poświęcimy ten artykuł. Dlaczego jest tak ważny? Ponieważ wpływa na sposób doświetlenia pomieszczenia na poddaszu, możliwość jego przewietrzenia czy też umożliwia kontakt wzrokowy z otoczeniem. Okna mogą być wyposażone w akcesoria wewnętrzne lub zewnętrzne.

 

WYBÓR OKIEN OKNO OBROTOWE

Okna obrotowe to podstawowy rodzaj okien dachowych, który zapewnia przewietrzanie i doświetlenie pomieszczenia. Otwierane są tylko obrotowo, maks. o kąt 180°, stosowany do mycia zewnętrznej szyby oraz do obsługi markizy.

 

1

 

OKNO O PODWYŻSZONEJ OSI OBROTU


Oś obrotu umieszczona jest powyżej połowy wysokości okna, przez co nawet wysoka osoba może swobodnie podejść do krawędzi okna. Po zamontowaniu okna w dachu o nachyleniu 39˚–43˚ spełnia ono warunki normy DIN 5034-1, zgodnie z którymi dolna krawędź okna ma być na wysokości do 95 cm, a górna krawędź okna na wys. min. 220 cm od podłogi. Okna o podwyższonej osi obrotu otwierane jest obrotowo i blokowane do mycia przy kącie 160°.

 

2

 

OKNO O PODWYŻSZONEJ OSI OBROTU Z NAŚWIETLEM DOLNYM


W jednej ościeżnicy okna umieszczone są dwa skrzydła. Górne otwierane jest obrotowo, a oś obrotu znajduje się powyżej połowy wysokości okna. Skrzydło dolne jest nieotwierane i wyposażone w bezpieczną szybę laminowaną. Okno zastępuje tradycyjne zespolenie dwóch okien w pionie, oferując doskonałe doświetlenie, bardzo dobre przewietrzenie oraz ogromne pole widzenia. Skrzydło górne otwierane jest obrotowo i blokowane do mycia przy kącie 160°.

 

3

 

OKNO UCHYLNO-OBROTOWE


Okna uchylno-obrotowe oprócz doświetlenia i przewietrzania pomieszczenia zapewniają swobodny dostęp do krawędzi okna i szeroki widok na zewnątrz przez uchylone skrzydło. Otwierane są na dwa sposoby:

·    uchylny do 35°, umożliwia swobodne podejście do okna i szeroki widok,
·    obrotowy, używany do mycia okna i obsługi markizy.

 

Okna uchylno-obrotowe mają jedną ważną zaletę w stosunku do okien obrotowych. Otwierając je  uchylnie, można swobodnie wyglądać przez okno, tak jak w przypadku standardowego okna pionowego.

 

4

 

OKNO PANORAMICZNE


Okna panoramiczne to duże okna, zapewniające dobre doświetlenie i przewietrzanie pomieszczenia oraz duży kąt uchylenia skrzydła, co umożliwia wyjście na dach. Może być otwierane na dwa sposoby:

·    uchylny o 40°, pozwala na swobodne podejście do okna oraz nieograniczony widok na zewnątrz oraz uchylny o 68°, duże rozmiary okien oraz duży kąt uchylenia skrzydła umożliwia wygodne wyjście na dach lub może służyć do celów ewakuacyjnych,
·    obrotowy, używany do mycia okna i obsługi markizy.

 

5

 

OKNO BALKONOWE


Okno balkonowe to nowatorskie, duże okno dachowe, w którym otwarte skrzydła tworzą balkon. Górne skrzydło uchylane jest płynnie do góry aż do kąta 45°. Dolne skrzydło jest wysuwane do przodu. Aby je zamknąć należy jedynie zwolnić blokady, znajdujące się przy barierkach na ościeżnicy. Boczne barierki ochronne zintegrowane są z dolnym skrzydłem i wysuwają się podczas jego otwierania. Podczas zamykania dolnego skrzydła, barierki balkonu chowają się w oknie i nie są widoczne ponad połacią dachu. Obsługa okna odbywa się za pomocą klamki umieszczonej w dolnej części górnego skrzydła. Okno posiada wielopunktowy system zamykania, bez tradycyjnej kostki ryglującej. Po przekręceniu klamki skrzydło ryglowane jest w dwóch bokach ościeżnicy.

 

6

 

OKNO KOLANKOWE


Okna kolankowe montowane są w ścianie pionowej w zespoleniu z oknami dachowymi. Gwarantuje to bardzo dobre doświetlenie wnętrza i przewietrzanie pomieszczenia oraz znacznie zwiększa kontakt wzrokowy z otoczeniem. Otwierane są uchylnie lub rozwiernie i uchylnie.

 

7

 

OKNO WYŁAZOWE TERMOIZOLACYJNE


Okna wyłazowe termoizolacyjne umożliwiają łatwe i bezpieczne wyjście na dach z pomieszczeń mieszkalnych. Zapewniają doświetlenie i umożliwiają przewietrzanie pomieszczenia. Otwierane są uchylnie na bok o kąt 90° na prawą lub lewą stronę.

 

8

 

Opracowanie redakcyjne ATLAS, konsultacja merytoryczna Fakro

Artykuł ukazał się w magazynie ATLAS fachowca, numer 5 grudzień 2014 (16)

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl