Jak ogrzewać i dogrzewać?
Przewiń do artykułu
Menu

Decyzję o rodzaju systemu grzewczego najlepiej podjąć na etapie projektowania, dzięki temu, można sporo zaoszczędzić na z góry przemyślanych rozwiązaniach. Ogrzewanie i ciepła woda użytkowa wymagają zawczasu podjęcia decyzji o wyborze systemu.

 


Koszty ogrzewania domu zależą od wielu czynników, w pierwszym rzędzie od jego standardu izolacyjności cieplnej, a następnie od rodzaju paliwa i sprawności systemu grzewczego.

 

 

Instalacja centralnego ogrzewania

 

Dom energooszczędny to taki, który zużywać będzie nie więcej energii, niż 70 kWh/(m2·rok), czyli 70 kilowatogodzin na metr kwadratowy powierzchni rocznie. Dlatego ogromne znaczenie ma optymalne wybranie systemu grzewczego.

 

Budynki energooszczędne charakteryzują się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania w nich efektywnych i wysokosprawnych urządzeń grzewczych.


Rezygnacja z konwencjonalnych sposobów ogrzewania i zastąpienie ich nowoczesnymi, ekologicznymi technologiami zapewnia wystarczający komfort, bezpieczeństwo i odpowiednie warunki termiczne w pomieszczeniach.


Zakup nowoczesnych technologii związany jest z wysokimi kosztami. Inwestycja zapewniająca niskie koszty eksploatacji szybko się jednak zwraca, a dodatkowo przyczynia się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska.


Wybierając je do domu energooszczędnego należy przede wszystkim zwracać uwagę na ich niezawodność oraz łatwość obsługi. Moc grzewcza w tym wypadku ma mniejsze znaczenie, ponieważ już systemy o mocy 1-2 kW będą w stanie zagwarantować odpowiednią temperaturę w całym budynku.

 

Instalacja ciepłej wody użytkowej

 

Należy dążyć do maksymalnego ograniczenia strat ciepła w instalacji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), zmniejszenia zużycia ciepłej wody i – o ile jest to opłacalne – ekonomicznego wykorzystania do jej przygotowania odnawialnych źródeł energii. Instalacja c.w.u. musi być starannie zaizolowana, a grubość zastosowanej izolacji może przekraczać zalecenia normatywne.


Ograniczenie strat ciepła można osiągnąć również poprzez wprowadzenie automatycznej regulacji temperatury wody oraz pracy pomp obiegowych i cyrkulacyjnych.


Zmniejszenie zużycia c.w.u. może nastąpić w wyniku wprowadzenia specjalnej armatury umożliwiającej jej efektywne wykorzystanie, na przykład nowych konstrukcji baterii czerpalnych, perlatorów zamiast zwykłych sitek prysznicowych, czy urządzeń zamykających przepływ wody w niezakręconych kranach.


Oprac. Monika Olizarowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl