Jak powstaje Lokalny Program Rewitalizacji?
Przewiń do artykułu
Menu

Powstanie dokumentu strategicznego, jakim jest Lokalny Program Rewitalizacji to złożony i długotrwały proces. Poniżej – w dużym skrócie – zarysowane zostały jego najważniejsze etapy:


Diagnoza

 

Na podstawie danych statystycznych oraz analizy obrazu miasta, a także poszczególnych osiedli i sołectw na terenie Wodzisławia Śląskiego, należy stwierdzić, które obszary wymagają najpilniejszych działań naprawczych i jakiego rodzaju problemy należy rozwiązywać w pierwszej kolejności. Statystyka, podobnie jak informacje Urzędu Miasta oraz innych instytucji miejskich, pozwolą jedynie na częściową diagnozę. Aby obraz miasta i jego problemów był pełny, konieczne jest poznanie opinii mieszkańców. Zjawiska problemowe, jakie obserwujecie Państwo na terenie miasta można zgłaszać za pośrednictwem niniejszej strony – ankieta: Jakie problemy widzimy w mieście?

 

Rodzinny Park Rozrywki  Trzy wzgorza

Rodzinny Park Rozrywki TRZY WZGÓRZA

 

Analiza SWOT


Na bazie diagnozy aktualnej sytuacji w mieście przygotowywana jest analiza SWOT obejmująca mocne i słabe strony Miasta (ang. Strengths and Weaknesses), jak również szanse i zagrożenia (Opportunities and Threats), jakie powstają w bliższym i dalszym otoczeniu zewnętznym.

 

Wytyczenie i charakterystyka obszaru wsparcia


Jednym z bardziej istotnych elementów procesu przygotowania Lokalnego Programu Rewitalizacji jest wytyczenie tzw. obszaru wsparcia.

 

 

 

Obszar wsparcia na terenie danego miasta to obszar, gdzie następuje koncentracja różnego rodzaju negatywnych, niepożądanych zjawisk. Co istotne, owe zjawiska mogą dotyczyć zarówno procesów społecznych (np. bezrobocie, czy ubóstwo), jak również sfery przestrzennej (degradacja przestrzeni miejskiej) oraz gospodarczej (niski poziom aktywności gospodarczej na danym terenie).


W większości przypadków, na terenie obszaru wsparcia dochodzi do kumulacji zjawisk kryzysowych różnego typu – przenikają się problemy społeczne, gospodarcze oraz infrastrukturalne. Nie zmienia to jednak faktu, iż u podstaw trudnej sytuacji danego obszaru leżą najczęściej negatywne zjawiska dotykające społeczność zamieszkującą dany obszar miasta, zaś problemy w sferze gospodarczej i przestrzennej są pochodną zjawisk kryzysowych w warstwie społecznej.

 

Jak definiujemy obszar wsparcia na terenie miasta?


Aby właściwie wytyczyć obszar wsparcia na terenie danego miasta musimy wziąć pod uwagę zarówno wskaźniki statystyczne, jak również opinie mieszkańców. Analizując dane statystyczne, bierze się pod uwagę wskaźniki zdefiniowane przez Urząd Marszałkowski (zgodnie z krajowymi dokumentami programowymi), które obejmują m.in. następujące zjawiska: poziom bezrobocia, poziom przestępczości, wskaźnik ubóstwa i wykluczenia (osoby korzystające z pomocy społecznej), wskaźnik aktywności gospodarczej, jakość bazy mieszkaniowej oraz wskaźniki dotyczące populacji na danym obszarze.

 

Czytaj też:

Rewitalizujemy Wodzisław Śląski!

Dobre projekty rewitalizacyjne

Rewitalizacja – nowe życie miast

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl