Jak zainstalować podłogówkę?
Przewiń do artykułu
Menu

Współczesne systemy ogrzewania podłogowego dzielą się na dwa rodzaje: wodne i elektryczne. Ogólnie rzecz biorąc, systemy elektryczne są prostsze w montażu i zasilane z sieci elektrycznej, podczas gdy do systemów wodnych wykorzystuje się sieć rur, doprowadzających wodę do pomieszczeń i podłączonych do bojlera lub innego źródła ciepła. Jeśli chodzi o montaż podłogówki, kompetentny majsterkowicz nie powinien mieć większych problemów z instalacją obu tych systemów, aczkolwiek montaż systemów wodnych może być nieco bardziej skomplikowany.

1.  Zanim zaczniesz, wybierz główne źródło ciepła

Dystrybutor ciepła z pompą, czy bez? Ten wybór jest zależny od powierzchni podłogi. Przy stosunkowo niewielkich systemach standardowy bojler zapewni przepływ wystarczającej ilości wody. Problem pojawia się przy systemach z sześcioma lub siedmioma obwodami. Przy siedmiu obwodach niezbędna będzie instalacja dystrybutora z pompą.

https://www.which.co.uk/reviews/underfloor-heating-systems/article/underfloor-heating-explained/electric-underfloor-heating

https://www.which.co.uk/reviews/underfloor-heating-systems/article/underfloor-heating-explained/water-underfloor-heating


2. Sprawdź, czy w pokojach będzie potrzebna kontrola temperatury

W 30 do 40% systemów ogrzewania podłogowego ludzie decydują się na oddzielną kontrolę pokoi, czyli możliwość regulowania temperatury osobno w każdym pomieszczeniu. Jeśli jest to konieczne, zaleca się zastosowanie elektrycznej kontroli systemu, co pozwala oddzielnie zamykać i otwierać obwody. Najlepiej jest uwzględnić tę opcję jeszcze na etapie projektowania systemu.

W przypadku zastosowania bezprzewodowego systemu sterowania istnieje możliwość, aby dodać opcję tę w późniejszym etapie.

https://www.topsimages.com/images/air-thermostat-97.html


3. Wybierz najlepsze miejsce dla kolektora

Określając miejsce dla kolektora, warto starannie przemyśleć projekt. Należy wybrać takie umiejscowienie, w którym jego instalacja będzie łatwa, schludna i gdzie rury centralnego ogrzewania będą mogły zostać bezproblemowo podłączone. Bardzo często kolektor montuje się pod schodami, w pomieszczeniu do składowania lub w ścianie, blisko licznika. Mały przedpokój? To nie ma znaczenia, bo montowanie kolektora w przedpokoju jest zwyczajnie niepraktyczne. Jeśli rury doprowadzające i odprowadzające będą biegły przez przedpokój, temperatura w nim będzie słabo regulowana. W takim wypadku dobrze jest zrobić wnękę w ścianie i poprowadzić przewody bezpośrednio przez nią.

https://poradnikprojektanta.pl/ogrzewanie-podlogowe-wybor-wlasciwego-rozdzielacza/


4. Pamiętaj o maksymalnych temperaturach i wykończeniu podłogi

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą należy brać pod uwagę, jest wykończenie podłogi, ponieważ niektóre pokrycia podłogowe posiadają ograniczenia dotyczące maksymalnej temperatury. Maksymalna wartość temperatury podłogi winylowej, wykładziny, podłogi laminowanej (paneli), jak i parkietów drewnianych, to 27°C.

Jeśli natomiast temperatura podłogi wyniesie więcej niż 29°C, naszym stopom będzie za ciepło. W tym momencie ogrzewanie podłogowe przestaje już być komfortowe. Zadaniem osoby instalującej system jest więc odpowiednie dopasowanie maksymalnej temperatury.

https://www.warmup.co.uk/blog/guide-to-underfloor-heating-heat-output


5. Polepsz wydajność poprzez izolację

Nie trzeba chyba podkreślać, jak ważna jest instalacja płyty izolacyjnej zatrzymującej ciepło. Wiele ludzi chce zaoszczędzić pieniądze, a tym samym nie kłopocze się instalacją izolacji podposadzkowej. Taka izolacja niesie jednak ogromne korzyści, począwszy od skrócenia czasu nagrzewania, a skończywszy na oszczędzaniu energii oraz w dłuższej perspektywie, niższych kosztach eksploatacji.

http://infoladnydom.pl/temat/ladnydom/monta%C5%BC+ogrzewania+pod%C5%82ogowego


6. Planuj i mierz

Planowanie jest niezbędne, więc trzeba zmierzyć cały obszar i starannie zaprojektować instalację. Należy przyjrzeć się wszystkim urządzeniom i armaturze, która ma zostać zainstalowana. Przykładowo, przy wykończeniu łazienki muszla klozetowa oraz rury do grzejników wiszących muszą być przymocowane do podłogi. Wszystko to należy wziąć pod uwagę przy instalacji systemu, aby uniknąć uszkodzenia przewodów grzewczych, podczas montażu wyżej wymienionych elementów. Należy się także upewnić, że istniejąca już podposadzka jest czysta od kurzu i brudu, a jeśli jest drewniana, to że deski podłogowe nie skrzypią. Naprawa tych błędów po montażu nie będzie już łatwa.

http://ogrzewanie-podlogowe.wroclaw.pl/schemat-ogrzewania-podlogowego/

Źródła:

Grafika główna:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl