KE zaproponuje dwa cele polityki energetyczno-klimatycznej
Przewiń do artykułu
Menu

Komisja Europejska zaproponuje przyjęcie dwóch celów w nowej polityce energetyczno-klimatycznej UE do 2030 r. - “ redukcji CO2 oraz rozwoju OZE, ale tylko na poziomie unijnym - wynika z nieoficjalnych informacji Obserwatora Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.

 

Propozycja Komisji ma zostać opublikowana 22 stycznia. Bruksela chce zaproponować nowy cel redukcji emisji dwutlenku węgla do 2030 roku, tak jak dotychczas  jednakowy i obligatoryjny dla każdego z państw UE. Drugim celem ma być wzrost udziału odnawialnych źródeł energii jednak "z wybitymi zębami", bo cel ma zostać przyjęty jedynie na poziomie całej UE bez obligatoryjnych celów dla każdego państwa, jak jest obecnie - poinformowała dziennikarzy portalu WysokieNapiecie.pl osoba zbliżona do prac nad nową unijną polityką energetyczno-klimatyczną.

 

W Brukseli nieoficjalnie mówi się, że cel redukcji emisji CO2 może wzrosnąć do 40 proc., a udziału OZE do 30 proc., jednak wiele zależeć będzie od negocjacji na szczeblu rządowym. Polska nie przygotowała jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Do tej pory przedstawiciele naszego kraju wspierali przede wszystkim cel efektywności energetycznej, gdzie mamy największe możliwości poprawy, jednak to cel bez większych szans na arenie UE. Najmniejszym wsparciem Warszawy cieszył się dotychczas cel udziału OZE.

 

Z kolei za przyjęciem wiążącego dla każdego kraju celu wzrostu udziału OZE w zużyciu energii opowiedziała się już silna koalicja ośmiu państw: Niemiec, Francji, Włoch, Austrii, Belgii, Danii, Irlandii i Portugali. Przeciwko są m.in. Wielka Brytania i Czechy.

 

Bartłomiej Derski,

Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl