Kilka porad związanych z OZE
Przewiń do artykułu
Menu

W poniższym tekście przedstawiamy zebrane w zwartą całość porady dotyczące zastosowania dwóch odnawialnych źródeł energii w domu – słońca i wiatru. Dzieli się nimi z czytelnikami autor bloga The Green Energy Blog.

 

Istnieje wiele zastosowań odnawialnej energii w gospodarstwach domowych, a wśród nich największą popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne i małe turbiny wiatrowe.

Ogniwa pv to dzisiaj najpowszechniejsze źródło zielonej energii, używane do ogrzewania domów, zasilania różnych odbiorników prądu oraz oświetlenia tak wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

 

Jeśli więc dysponujesz co najmniej jednym akrem ziemi (około 0,40 hektara – red.), a twój dom stoi na terenie, gdzie są sprzyjające warunki wiatrowe, to możesz wygenerować własny prąd budując małą turbinę wiatrową. To urządzenie wykorzystasz także do pompowania wody lub naładowania baterii na jachcie, czy łodzi.

 

W przypadku ciepła pochodzącego z ziemi – energii geotermalnej lub gruntowej pompy ciepła – wykorzystasz je do ogrzewania i chłodzenia domu. W technologicznym znaczeniu, pompa ciepła nie jest OZE, ale wykorzystuje stałą temperaturę ziemi do swojej pracy, dlatego zaliczamy te urządzenia do kategorii źródeł odnawialnych.

 

OZE to nie tylko urządzenia, które posiadasz w domu. Masz również możliwość zakupu energii pochodzącej z tych źródeł, bowiem słońce, wiatr, woda, biomasa są także wykorzystywane przez duże zakłady energetyczne. Możesz w każdej chwili sprawdzić u twojego lokalnego dostawcy prądu, z jakich źródeł on pochodzi.

 

A oto kilka porad związanych z odnawialnymi źródłami energii:

•    zainstalowane na zewnątrz ogniwa fotowoltaiczne to jedno z najprostszych sposobów wykorzystania energii słonecznej w domu;

•    już na etapie projektowania budynku należy uwzględnić kierunek nasłonecznienia. Prawidłowe zorientowanie domu na działce pozwala oszczędzać energię na ogrzewanie zimą, gdy okna wychodzą na południe i na chłodzenie latem, poprzez ograniczenie operowania promieni słonecznych (poprzez np. żaluzje – red.). Mowa tu o tzw. ogrzewaniu i chłodzeniu pasywnym;

•    energia słoneczna jest znakomitym rozwiązanie w przypadku ogrzewania wody. Jeśli więc posiadasz basen lub jacuzzi, będzie to dobry sposób obniżenia rachunków za ciepłą kąpiel. Większość solarnych systemów do ogrzewania wody w basenie ma konkurencyjne ceny w stosunku do tych tradycyjnych, a przy tym uzyskasz znacznie niższe koszty eksploatacyjne;

•    instalacja małych turbin wiatrowych, w zakresie mocy od 400 W do 20 kW może pokryć część zapotrzebowania na energię elektryczną w twoim domu. Zastosowanie mniejszych turbin wiatrowych, od 20 do 500 W, pozwala na ładowanie akumulatorów łodzi i innych urządzeń służących rekreacji;

 

Jeśli więc płacisz wysokie rachunki za prąd, to warto rozważyć instalację ogniw fotowoltaicznych, ażeby uzyskać własne źródło energii słonecznej. Panele można łatwo zainstalować zarówno na dachu, jak i na gruncie na specjalnych stelażach. Nowe generacje tych urządzeń zajmują coraz mniej miejsca i są mniej widoczne, niż było to jeszcze kilka lat temu.

 

Chcąc zainstalować mikroinstalcję pv trzeba jednak pamiętać o kilku czynnikach, w tym o nasłonecznieniu, prawidłowym projekcie i instalacji systemu, typie zabezpieczeń. Z tego więc względu najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalnym wykonawcom instalacji fotowoltaicznych.

 

Częściowe zasilanie domu z systemu pv można rozważyć sprawdzając najpierw nasłonecznienie budynku i usytuowanie na działce. Najlepsze miejsce dla paneli to strona południowa, wolna od cienia.

 

Jednakże nie każdy dom daje takie możliwości. Nic jednak straconego. System pv można instalować, jeśli spełniony jest jeden z poniższych warunków:

•    twój dom jest w odległym miejscu i nie został podłączony do sieci energetycznej. Wówczas instalacja systemu fotowoltaicznego może okazać się tańsza, niż ciągnięcie linii do najbliższego przyłącza. W takiej sytuacji to dostawca energii musi podłączyć cię do sieci,  a nadmiar wyprodukowanej energii zostanie odprowadzony do systemu i jeszcze dostaniesz za to pieniądze;

•    jesteś świadomym użytkownikiem środowiska naturalnego, dbasz o jego stan i jesteś gotowy zainwestować w celu zmniejszenia zużywanej przez ciebie energii;

•    władze lokalne lub instytucje ochrony środowiska oferują system wsparcia (dotacje, subsydia, preferencyjne pożyczki etc. - red.) na budowę i instalację mikrosystemu OZE w twoim domu.

Oprac. Ewa Grochowska

 

Tekst źródłowy w języku angielskim znajduje się pod tym linkiem.

 

 PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl