(Klimat)ycznie i oszczędnie
Przewiń do artykułu
Menu

Od tego, jakim powietrzem oddychamy w domu zależy komfort życia, zdrowie, oszczędności w zużyciu energii, a czasem także… dofinansowanie inwestycji z UE, także dla domów jednorodzinnych.

 

Wentylacja budynku jest więc bardzo ważna i trzeba wiedzieć, co jest dostępne na rynku.

 

Rozwiązań jest mnogość, i to nie tylko w zależności od tego, czy wybierzemy wentylację naturalną, czyli grawitacyjną, albo też wentylację mechaniczną, często w wersji z odzyskiem ciepła.

 

Kanały są najważniejsze

W prawidłowo wykonanej wentylacji każdego typu bardzo wiele zależy od sprawnego, dobrze dobranego i czystego przewodu. Na tym rynku można spotkać kilka sprawdzonych materiałów i technologii wykonania.

 

Do niedawna w dziedzinie wentylacji budynków nie obowiązywały praktycznie żadne normy, toteż przez lata ta dziedzina była w Polsce bardzo zaniedbana. Dopiero od kwietnia 2002 roku weszła w życie regulacja ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Podstawową zaś normą jest PN-83/B-03430/Az3:2000 (Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania).

 

Wedle tych regulacji, kanały wentylacyjne, zwane też przewodami wentylacyjnymi muszą być wykonane z materiałów niepalnych. Palne izolacje cieplne i akustyczne oraz inne palne okładziny mogą być stosowane na zewnętrznej powierzchni przewodów w sposób ograniczający rozprzestrzenianie się ognia.

 

Stosowane jest wyprowadzanie przewodów nad dach na wysokość zabezpieczającą przed zawiewaniem, a także prowadzenie obok siebie kanałów wentylacyjnych i spalinowych. Nie wolno natomiast budować zbiorczego przewodu wentylacji grawitacyjnej.

 

Wymiary przewodów wentylacyjnych określane są na podstawie ilości odprowadzanego powietrza, wysokości przewodów i różnicy temperatur, jednakże przekrój kanałów wentylacji grawitacyjnej powinien wynosić co najmniej 0,016 m².

 

Przewody wentylacyjne w budownictwie mieszkaniowym muszą też spełniać wymagania dotyczące szczelności - powinny być przewodami o klasie A, którą określa norma PN-B-76001:1996 (dotyczy to przewodów wentylacji mechanicznej).

 

Przyjrzyjmy się teraz niektórym propozycjom wentylacji mechanicznej i z odzyskiem ciepła.

 

Postaw na odzysk ciepła

Jednym z ciekawszych rozwiązań są kompaktowe systemy dystrybucji powietrza, które mogą być stosowane przez odbiorców indywidualnych oraz deweloperów lub spółdzielnie mieszkaniowe. Systemy te są łatwe w obsłudze, co ważne w przypadku budynków jednorodzinnych, a jednocześnie można je zintegrować z domową instalacją.

 

 

 

Pozwalają oszczędzać energię, eliminują problem nadmiernej wilgotności zapobiegając występowaniu pleśni, co bez wątpienia ma wpływ na zdrowie użytkowników budynku.


W budownictwie jedno- i wielorodzinnym można wprowadzić także specjalne jednostki wentylacyjne, zapewniające wysoki odzysk ciepła i można je zamontować w dowolnym miejscu. Takie rozwiązania pasują do wiszących szafek kuchennych lub zabudowy pod sufitem. Zwykle użytkownik może sterować pracą tych urządzeń za pomocą wygodnego pilota.


W budynkach wielorodzinnych i obiektach komercyjnych znajdują zastosowanie modułowe systemy wentylacji wyposażone w BMS (Building Management System – automatyczne zarządzanie budynkiem), czujniki ciśnienia, często przystosowane nie tylko do domów nowych, ale także do starszych, np. po renowacji.


Innym, coraz częściej poszukiwanym rozwiązaniem dla budownictwa wielorodzinnego są wentylatory wyciągowe. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, urządzenia te charakteryzują się zarówno zmniejszeniem zużycia energii, jak i wysokimi możliwościami regulacji parametrów pracy, takimi jak ciśnienie czas i temperatura.


Producenci sprzętu do wentylacji budynków oferują również innowacyjne rozwiązania, jakimi są urządzenie wentylacyjne odzyskujące energię cieplną z usuwanego powietrza. Coraz częściej nie wymagają one specjalistycznej automatyki, ani skomplikowanej i kosztownej instalacji kanałowej.


Przydają się zwłaszcza w budynkach wielkokubaturowych, gdzie nie ma specjalnie wydzielonych pomieszczeń. Podobnie, jak inne bardziej zaawansowane urządzenia, mogą współpracować z inteligentnym systemem zarządzania budynkiem BMS.

 

Ze względu na fakt, iż Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowuje zakup urządzeń wspierający energooszczędność budynku, na rynku spotykamy wiele rozwiązań, które pozwalają skorzystać z tej oferty. Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to właśnie jeden ze sposobów.

 

Lucjan Drzewiecki

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl