Kocioł gazowy do ogrzewania domu – gdzie go umieścić?
Przewiń do artykułu
Menu

Nowoczesne kotły gazowe można zamontować w każdym pomieszczeniu, które spełnia określone w przepisach normy dotyczące wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania. Niektóre urządzenia wymagają jednak specjalnego pomieszczenia.
 

Warunki montażu znajdziecie w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w Polskich Normach oraz instrukcji obsługi każdego kotła gazowego, dostarczanego przez producenta.

W przypadku urządzeń gazowych służących do ogrzania domu, które wyposażone są w otwartą komorę spalania, nie wolno montować ich w pomieszczeniach mieszkalnych, tylko w oddzielnej kotłowni. Wyjątkiem jest kuchnia tzw. otwarta, czyli połączona z pokojem, ale tylko wtedy, gdy znajduje się tam instalacja wywiewna.

W przypadku urządzeń z komorą zamkniętą, można je montować w każdym pomieszczeniu pod warunkiem, że wyposażymy je dodatkowo w koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe.

Ważne, ażeby pomieszczenie na kotłownię dla pieca gazowego przewidzieć już na etapie projektowania domu przez architekta lub adaptacji konkretnego projektu gotowego. Jest wówczas pewność, że pomieszczenie, w którym stanie kocioł gazowy, będzie spełniać określone prawem normy.

W nowych domach kotłownia zazwyczaj jest projektowana blisko garażu, kuchni lub w piwnicy, jeśli budynek jest podpiwniczony.


 

Przeczytaj także: Wady i zalety zdalnego sterowania ogrzewaniem

 Pomieszczenie na kotłownię

Jakie ogólne warunki powinno spełniać pomieszczenie, w którym planujemy montaż kotła gazowego? Regulują to szczegółowe przepisy, które warto poznać. Urządzenie gazowe ma być przecież nie tylko efektywne, ale także bezpieczne dla domowników!

  • kotły gazowe z otwartą komorą spalania o mocy nie przekraczające 30 kW można montować w oddzielnych pomieszczeniach o kubaturze co najmniej 8 m3;
  • kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania i instalacją nawiewną można montować w pomieszczeniach nie mniejszych niż 6,5 m3;
  • kotły gazowe o mocy powyżej 30 kW muszą być instalowane w osobnych pomieszczeniach technicznych o wysokości co najmniej 2,2 m.

A co z kotłami działającymi na gaz płynny? W takim przypadku podłoga kotłowni nie może znajdować się poniżej poziomu terenu, a więc nie może tam być żadnej studzienki czy zagłębienia.

Dodatkowo w odległości co najmniej 5 m od pomieszczenia z kotłem (odległość mierzona na zewnątrz) nie mogą występować otwory do pomieszczeń, w których podłoga znajduje się poniżej poziomu terenu.

W samej kotłowni z piecem na gaz płynny należy wykonać otwór w ścianie zewnętrznej na wysokości podłogi, ażeby w razie awarii gaz mógł swobodnie wypłynąć na zewnątrz.

W przypadku każdego urządzenia, ściany pomieszczenia, do których bezpośrednio przylega kocioł, muszą być pokryte materiałem ognioodpornym i niepalnym, w odległości co najmniej 50 cm od pieca.

Do wykończenia ścian kotłowni należy stosować materiały o odporności ogniowej EI 60, drzwi - EI 30. Najlepszy system oświetlenia zaś to taki, którego obudowa będzie miała oznaczenie co najmniej IP24.

Przewody wentylacyjne również muszą być wykonane z materiałów ognioodpornych. Kratki nawiewna i wywiewna powinny mieć powierzchnię nie mniejszą niż 200 cm2 i być umieszczone odpowiednio zaraz przy podłodze i pod sufitem.


 

Przeczytaj także: Ile energii? Dwa budynki - zobacz różnice (cz.1)

 


Bezpieczeństwo najważniejsze

Bezpieczeństwo użytkowników domu, w którym znajduje się kotłownia z kotłem gazowym, zależy bezpośrednio od tego, jak pomieszczenie z piecem jest wentylowane. Podstawowym zadaniem wentylacji jest usuwanie szkodliwych gazów, powstałych w procesie spalania oraz zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza potrzebnego do pracy kotła.

Kocioł do spalenia 1 m3 gazu zużywa ponad 10 m3 powietrza. Jest to minimum, które trzeba każdej godziny doprowadzić do kotłowni. Dlatego tak ważne jest obliczenie zapotrzebowania na tlen, zaplanowanie miejsc, w których będą otwory wentylacyjne oraz ustalenie ich prawidłowych rozmiarów.

W piwnicach, gdzie zamontowany jest piec gazowy, buduje się małe okienka, rozszczelnia (w niewielkim stopniu) przegrody zewnętrzne lub wprowadza specjalne kanały nawiewne.

W kotłowniach zazwyczaj działa wentylacja grawitacyjna, ale można także zdecydować się na budowę systemu mieszanego – wentylacji grawitacyjnej połączonej z wentylacją mechaniczną wyciągową. Jak to działa? Na kanałach wyciągowych montowane są nasady kominowe, deflektory (elementy zmieniające kierunek przepływu spalin) i mechaniczne wentylatory.

Niezależnie od stopnia zaawansowania systemu bezpieczeństwa, który zamontowaliście w kotłowni na kocioł gazowy, warto wyposażyć pomieszczenie w dodatkowo w czujniki alarmowe, które uruchomią się w przypadku, gdy któryś element systemu ulegnie awarii.

Ewa Grochowska

Źródła:

 

FOTO: hydro-complex.com.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl