Koncerny i prosumenci? Raczej niemrawo
Przewiń do artykułu
Menu

Po nowelizacji ustawy o OZE koncerny energetyczne zmuszone zostały do modyfikacji ich oferty przygotowanej dla prosumentów. O ile w ogóle takie propozycje posiadały.

 

W ubiegłym roku Tauron zaoferował prosumentom doradztwo i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych. Po wejściu w życie zmian w ustawie o OZE, które zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2016 r., koncern musi zmodyfikować swoją ofertę dla tej grupy klientów.

 

„Tauron Fotowoltaika” to nazwa produktu proponowanego przez tego operatora. Obejmuje on kompletną obsługę klienta, począwszy od wykonania audytu i doboru optymalnej instalacji. Jednocześnie prosument może wybrać urządzenia wiodących producentów paneli pv, bowiem to z nimi koncern nawiązał współpracę.

 

Ze względu na to, że nowelizacja ustawy o OZE zniosła taryfy gwarantowane dla producentów prądu w mikroinstalacjach, które zostały zastąpione systemem tzw. opustów, jak również z uwagi na niepewną przyszłość programu Prosument, Tauron musiał podążyć za zmianami.

 

 

 

Obecnie „Tauron Fotowoltaika” skierowany jest nie tylko do klientów indywidualnych, ale także do organizacji społecznych, kościołów, jednostek samorządu terytorialnego oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Dodatkowo istnieje możliwość sfinansowania instalacji kredytem konsumenckim.

 

 


W związku z tym programem prosumenci-klienci indywidualni zawarli z Tauronem umowy na łączną moc ponad 220 kW. W I kwartale tego roku koncern przyłączył do swojej sieci około 300 mikroinstalacji OZE. Na koniec marca do sieci Taurona było przyłączonych w sumie około 1500 mikroinstalacji o łącznej mocy około 9 MW.

 

Obecnie klienci firmy, którzy skorzystali z oferty w ramach „Tauron Fotowoltaika”  jeszcze przed nowelizacją ustawy o OZE, otrzymują zmodyfikowane umowy, zgodne z nowymi przepisami prawnymi.

Więcej o programie pod tym linkiem.

 

Koncern RWE, w ramach produktu o nazwie „Fotowoltaika-RWE”, zaoferuje prosumentom wykonanie instalacji, audyt mający na celu określenie potencjału systemu i jego rozmieszczenie, wykonanie projektu budowlanego, a już po uruchomieniu również monitoring pracy i uzysków energii. Swoją ofertę RWE skieruje do gospodarstw domowych i firm, zapewniając, że cały proces inwestycyjny trwa około 3 miesięcy. Dodajmy, iż obecnie trwają prace nad tą ofertą.

Szczegóły pod tym linkiem.

 

W koncernie Enea trwają prace nad specjalną ofertą dla prosumentów, w ramach której klienci mają otrzymać m.in. pomoc w wyborze urządzeń i procesie przyłączenia źródła, a także umowę na odkup i sprzedaż energii.

 

Specjalnej oferty dla posiadaczy mikroinstalacji OZE nie ma natomiast Energa, ale koncern nie wyklucza, iż w najbliższym czasie powstanie produkt skierowany właśnie do tej grupy klientów.

Ewa Grochowska

 

Ze względu na fakt, iż w kilku koncernach energetycznych, w momencie pisania artykułu, trwały prace nad ofertą dla prosumentów, osoby zainteresowane tematem powinny upewnić się, czy produkty te są już dostępne. Wszystkie szczegóły będą znajdować się na stronach internetowych firm energetycznych.

 

Źródła:

-    gramwzielone.pl [1]

-    gramwzielone.pl [2]

-    energiadirect.pl [1]

-    energiadirect.pl [2]

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl