Konfederacja Lewiatan domaga się interwencji rządu na rynku OZE
Przewiń do artykułu
Menu

Konfederacja Lewiatan dołącza do grona niezadowolonych z powodu ostatnich działań rządu. Chodzi o świadectwa pochodzenia energii odnawialnej, tzw. „zielone certyfikaty”. W liście do premier Kopacz Konfederacja alarmuje: bez ceny minimalnej świadectw pochodzenia i wdrożenia obowiązku zakupu energii z OZE nie będzie żadnych inwestycji odnawialnej energetyki opartych o zasady rynkowe.


Wielu inwestorom, szczególnie w farmy wiatrowe i biogazownie grozi utrata możliwości spłaty kredytów, a rynek producentów i dostawców biomasy praktycznie zanika, ponieważ wykorzystanie energetyczne biomasy stało się nieopłacalne. Na ryzyko poniesienia znacznych strat, a w konsekwencji konieczność zamykania instalacji wytwórczych lub ich odsprzedaż, narażeni są szczególnie wytwórcy mali i niezależni – napisała w liście do premier Ewy Kopacz Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan.

 

 

 

– Jesteśmy zaniepokojeni brakiem reakcji rządu na pogłębiający się kryzys na rynku świadectw pochodzenia energii odnawialnej. Narastająca nadwyżka praw majątkowych energii odnawialnej, wynosząca już ok. 15 TWh, a więc prawie równa rocznemu popytowi określonemu w ustawie OZE, doprowadziła do drastycznego spadku cen praw majątkowych, co może oznaczać, że za kilka miesięcy będą one całkowicie bezwartościowe.

– mówi Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Krach na giełdzie

Ceny świadectw na sesjach w lipcu 2015 r. spadły poniżej 100 zł/MWh co, przy niskich cenach energii „czarnej", dla większości producentów oznacza zejście poniżej progu rentowności. W ślad za szybką deprecjacją wartości świadectw w obrocie sesyjnym podążają ceny w kontraktach dwustronnych, czyli w transakcjach pozasesyjnych.


Baner finanse 2


W komunikacie pada konkluzja, że - biorąc pod uwagę, że rozwój OZE uzależniony był od istnienia systemu wsparcia - nie można w tym przypadku mówić o „zadziałaniu mechanizmów rynkowych". Bez wdrożenia obowiązku zakupu energii z OZE i wdrożenia zachęt finansowych, przedsiębiorcy nie zrealizowaliby żadnej inwestycji w OZE na warunkach czysto rynkowych. Stąd, uzasadniona jest interwencja rządu, a przynajmniej podjęcie poważnej dyskusji nad możliwymi sposobami rozwiązania problemu.

 

Może (musi!) być lepiej

Rada stwierdza, że dla dalszego funkcjonowania wytwórców energii odnawialnej będzie określenie przez ministra gospodarki poziomu obowiązkowego udziału energii odnawialnej w sprzedaży do odbiorców końcowych w latach 2017-2020, na możliwie wysokim poziomie, ok. 19-20 proc., przynajmniej w pierwszych dwóch latach tego okresu.


Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan proponuje także zmianę, która polega w praktyce na utrzymaniu obowiązkowego udziału energii z OZE w wysokości 20 proc. do czasu powrotu cen świadectw do poziomu ok. 60 proc. opłaty zastępczej.


Inne możliwe rozwiązanie to znaczne przyspieszenie przechodzenia istniejących instalacji do systemu aukcyjnego, tak aby proces ten objął co najmniej 2 TWh produkowanej energii odnawialnej rocznie.


Konfederacja Lewiatan to organizacja biznesowa skupiająca ponad 3900 firm zatrudniających w sumie ponad 900 tys. osób. Jest członkiem Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych. Jako jedyna polska organizacja pracodawców ma przedstawicielstwo w Brukseli i należy do BUSINESSEUROPE - największej europejskiej organizacji reprezentującej interesy przedsiębiorców i pracodawców wobec Komisji Europejskiej,  Parlamentu Europejskiego i innych instytucji UE.


List do premier Ewy Kopacz autorstwa konfederacji „Lewiatan” jest dostępny tutaj.


DM


Artykuł jest skrótem komunikatu opublikowanego na łamach strony internetowej Konfederacji „Lewiatan”. Oryginalna treść jest dostępna tutaj.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl