Komisja Europejska grozi Polsce karami
Przewiń do artykułu
Menu

Polska znalazła się w gronie 11 wyróżnionych przez Komisję Europejską (KE) państw.


Niestety, nie jest to rzecz związana ze spektakularnym awansem reprezentacji piłkarskiej do przyszłorocznych Mistrzostw Europy we Francji. KE wezwała Polskę i 10 innych krajów do pełnej transpozycji unijnej dyrektywy ws. efektywności energetycznej. Oznacza to, że od tej chwili rząd ma dwa miesiące na wywiązanie się z obowiązku implementacji unijnej dyrektywy. Konsekwencją za brak podjęcia działań będzie skierowanie sprawy do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz nałożenie kar finansowych.


Oprócz Polski, Komisja Europejska wezwała Belgię, Bułgarię, Cypr, Republikę Czeską, Hiszpanię, Finlandię, Węgry, Litwę, Luksemburg i Portugalię do zapewnienia pełnej transpozycji dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej 2012/27/UE.


Dyrektywa ta nakłada na państwa członkowskie obowiązek, aby w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2020 r. osiągnąć określony poziom oszczędności energii. W tym celu muszą wykorzystać systemy zobowiązujące do efektywności energetycznej lub inne środki polityki ukierunkowane na poprawę efektywności energetycznej w gospodarstwach domowych, budynkach przemysłowych i transporcie.


Dyrektywa o efektywności energetycznej – zgodnie z przyjętym przez KE harmonogramem - miała zostać transponowana do prawa krajowego do 5 czerwca 2014 r.


oprac. DM


źródło: gramwzielone.pl


Baner finanse 2

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl