Konstrukcje wsporcze dla paneli fotowoltaicznych
Przewiń do artykułu
Menu

Panele fotowoltaiczne muszą być przymocowane, niezależnie od lokalizacji systemu, do konstrukcji wsporczej. Cena całej mikroinstalacji zawiera także i ten element, którego koszty są zróżnicowane ze względu na użyty materiał.

 

Biorąc pod uwagę materiał, z którego wykonana jest konstrukcja wsporcza, można przyjąć, iż mamy do czynienia z trzema rodzajami tej części systemu:

 

•    Konstrukcje wykonane w pełni z metali nierdzewnych, jak stal nierdzewna i aluminium;

•    Konstrukcje wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo i aluminium oraz połączeń z stali nierdzewnej;

•    Konstrukcje wykonane w całości ze stali ocynkowanej ogniowo.

 

Obok tych trzech głównych rodzajów, na rynku spotyka się także konstrukcje wykonane z ze stali kwasoodpornej, aluminium ekstrudowanego czy stali galwanizowanej.

 

 

 

Najtańsze elementy wykonane są w całości ze stali ocynkowanej. Tam, gdzie użyto również aluminium, cena jest wyższa mniej więcej o 7 do 10 proc. Najdroższa konstrukcja wsporcza jest zrobiona w całości z aluminium, a jej koszt jest wyższy o 30-35 proc. od tej wykonanej ze stali ocynkowanej.

 

 

Jeśli panele pv montowane są na powierzchni dachu płaskiego, można to zrobić przy użyciu kilku metod:

 

•    system montażowy bez konieczności balastu – konstrukcja wsporcza mocowana jest do powierzchni dachu przy pomocy bloków z betonu. W ten sposób uzyskuje się maksymalną wytrzymałość systemu na działanie wiatru;

 

bezbalastu

Źródło: instsani.pl

 

•    montaż systemu obciążonego blokami z betonu – w tym przypadku wsporniki dla paneli fotowoltaicznych są dodatkowo obciążone betonowymi blokami. W Polsce do balastowania stosuje się najczęściej betonowe bloczki fundamentowe;

 

blokizbetonu

Źródło: instsani.pl

 

•    montaż na konsoli – panel pv mocuje się na specjalnej konsoli wykonanej z tworzywa sztucznego, którą należy ustawić na dachu i wypełnić od środka balastem w postaci bloczków betonowych lub żwiru;

 

nakonsoli

Źródło: instsani.pl

 

•    montaż do dachu betonowego – jeśli dach jest wykonany z płyty żelbetowej, panele pv można ustawić na konstrukcji wsporczej przymocowanej na ramach ze stali do dachu i opierających się na słupkach przytwierdzonych do dachu.

 

dodachubetonowego

Źródło: instsani.pl

 

Chcąc uniknąć problemów wynikających z przeciążenie, przed wyborem systemu pv na dach płaski należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistami w sprawie wytrzymałości/nośności konstrukcji.

 

Co w przypadku mocowania paneli pv na dachach skośnych?

System mocowań paneli fotowoltaicznych dostosowany do dachu skośnego pokrytego blachodachówką może być oparty na aluminiowej szynie montażowej 25 lub 50 mm. Konstrukcję mocuje się do krokwi za pomocą śruby dwugwintowej. Użycie śrub pozwala na łatwą i szybką regulację wysokości konstrukcji. Pozwala to też na precyzyjne wypoziomowanie. W tym systemie można zastosować mocowanie paneli poziome lub pionowe.

 

W systemach pv mocowanych do dachów skośnych pokrytych dachówką ceramiczną konstrukcję mocuje się do krokwi, ale nie za pomocą śrub, tylko za pomocą specjalnych, regulowanych uchwytów. Uchwyty pozwalają na regulację wysokości konstrukcji i jej wypoziomowanie.

 

Blacha trapezowa to zmodyfikowana, stosowana wcześniej blacha falista. Jest sporo sztywniejsza od swojej poprzedniczki. W tym systemie wykorzystuje się specjalną szynę, która jest układana na trzech garbach blachy. Za pomocą blachowkrętów przytwierdza się szynę. Pozostaje montaż paneli za pomocą klem.

 

W przypadku paneli fotowoltaicznych ustawianych na wolnym terenie, stosowanie są konstrukcje wsporcze tzw. jedno- i dwunożne. Elementy te osadzane są w gruncie przy pomocy kafara lub na fundamencie betonowym.

 

Przykłady takich konstrucji obrazują poniższe zdjęcia.

 servussolar2

servussolar3

Źródło: servus-solar.com

 

Ewa Grochowska

 

Źródła:

-    globenergia.pl

-    protechpv.pl

-    servus-solar.com

-    instsani.pl

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl