Kotły na biomasę to dobra energia
Przewiń do artykułu
Menu

Zastosowanie biomasy jako paliwa w systemie ogrzewania ma wiele zalet, bo przede wszystkim jest to paliwo stosunkowo tanie, powszechnie dostępne i przyjazne środowisku.


Na system ogrzewania składa się kocioł z instalacją grzewczą, która rozprowadza ciepło po ogrzewanych pomieszczeniach. Dodatkowe urządzenia współpracujące mogą rozszerzać podstawowe funkcje, podnosić komfort użytkowania i ograniczać koszty eksploatacyjne centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Do takich dodatkowych urządzeń należą np. zbiorniki akumulacyjne, czy też kolektory słoneczne.


Na rysunku poniżej przedstawiamy szacunkowe nakłady inwestycyjne związane z wymianą kotła oraz nową instalacją CO. Przedstawiono moce kotłów dobrane zostały dla domu energooszczędnego, domu po termomodernizacji i domu nieocieplonego. Najwyższą sprawność energetyczną kotły osiągają wtedy, gdy pracują na mocach zbliżonych do nominalnych, co oznacza, że przewymiarowany, zbyt duży kocioł będzie mniej efektywny.

 

040815biomasa

 Na rysunku: nakłady inwestycyjne instalacji CO z kotłami na biomasę stałą dla domu jednorodzinnego o powierzchni 150m2 (źródło: IEO)

 

Koszty eksploatacyjne kotła wiążą się zasadniczo z kosztami stosowanego paliwa.

 

 

W przypadku biomasy zasada jest prosta: im bardziej przetworzona jest biomasa, tym lepsze są parametry energetyczne paliwa, ale również wyższa cena i tym samym wyższy roczny koszt ogrzewania.

Z jednak drugiej strony, paliwo przetworzone umożliwia stosowanie podajników i innych zaawansowanych rozwiązań technicznych, które gwarantują wysoki komfort obsługi.


Zależność pomiędzy rodzajem spalanej biomasy a kosztami eksploatacyjnymi kotła przestawia poniższy wykres.

 

0408152biomasa
Na rysunku: koszty paliw dla instalacji CO z kotłami na biomasę stałą dla domu jednorodzinnego o powierzchni 150m2 (źródło: IEO)

 

Przed podjęciem decyzji i zakupie i instalacji kotła na biomasę, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach, takich jak:
·    Moc kotła na biomasę wyrażana jest w kW, a dobór mocy urządzenia wynika z bilansu cieplnego obiektu, sporządzonego zgodnie z obowiązującymi standardami. W pierwszej kolejności warto zadbać o ocieplenie budynku, wymianę okien oraz przegląd instalacji wentylacyjnych, tak by optymalnie dobrać moc kotła do zapotrzebowania.
·    Dla szacunkowego doboru kotła przy znanej powierzchni lub kubaturze obiektu stosuje się wskaźniki. Na przykład, wskaźnik dla budynków dobrze zaizolowanych wynosi 70-80 W/m2, dla budynków starszych 100-120 W/m2. W przypadku wysokich pomieszczeń stosuje się wskaźnik kubaturowy, na przykład, dla hal produkcyjnych bez ciepła na wentylację wynosi 20-25 W/m3.
·    Producenci kotłów na biomasę zalecają stosowanie paliw wysokiej jakości, najlepiej posiadających atesty. W przypadku drewna kawałkowego zalecane jest stosowanie drewna liściastego, sezonowanego co najmniej dwa lata.
·    Systemy grzewcze na biomasę wymagają dodatkowej przestrzeni na składowanie paliwa, która wynika z rodzaju i właściwości biomasy (wilgotności i wartości opałowej).
·    Wysoki komfort obsługi systemu grzewczego umożliwia zastosowanie automatycznego załadunku paliwa z zasobnika oraz kotła z automatyczną kontrolą i sterowaniem parametrami procesu spalania.


Produkcja ciepła z biomasy w przystosowanym do tego paliwa kotle jest kosztowo mocno konkurencyjna w stosunku do wykorzystywanej w tym samym celu energii elektrycznej, gazu płynnego (LPG) i oleju opałowego.


Systemy grzewcze w których wykorzystywany jest węgiel i gaz ziemny są natomiast porównywalne dla rozwiązań, w których stosowana jest biomasa przetworzona do pelletu i brykietu, czyli najdroższe paliwo biomasowe. Drewno kawałkowe, spalane w kotłach z ręcznym załadunkiem, jest najtańszym sposobem produkcji ciepła.


Oprac. Ewa Grochowska


Artykuł jest opracowaniem tekstu, którego pełna wersja znajduje się tutaj.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl