Kształt domu a energooszczędność
Przewiń do artykułu
Menu

Istotnym aspektem mającym wpływ na straty ciepła, jaki należy rozważyć na etapie projektowym, szczególnie budynków niskoenergetycznych i pasywnych, jest bryła budynku.

 

 

 

 

Energooszczędność wymaga, ażeby bryła domu była prosta, zwarta, bez załamań, uskoków i wnęk oraz bez detali architektonicznych (np. balkony).


Takie ukształtowanie budynku umożliwia zminimalizowanie mostków cieplnych, należy bowiem pamiętać, że im większe rozczłonkowanie bryły, tym więcej naroży budynku, przez które dochodzi do zwiększonych strat ciepła.


Zaleca się wybór budynku piętrowego lub z poddaszem użytkowym, zamiast budynku parterowego, właśnie ze względu na energooszczędność.


Budynek powinien być usytuowany na działce tak, by pomieszczenia dzienne z dużymi przeszkleniami znajdowały się od strony południowej, natomiast od strony północnej należy ograniczyć do minimum występowanie przeszkleń i sytuować pomieszczenia typu gospodarczego, techniczne i garaże.


Dobrym rozwiązaniem są zimowe ogrody czy przeszklone przedsionki dostawiane do budynku, które są strefami przejściowymi i wpływają na zmniejszenie strat ciepła.


Ważne są dachy o prostym kształcie bez zbytniego rozbudowania powierzchni strat ciepła.


Prosta i zwarta bryła budynku daje także większą gwarancję uniknięcia usterek budowlanych, które są powodem konieczności przeprowadzania przyszłych remontów. Bieżąca konserwacja newralgicznych punktów w budynku jest również mniej uciążliwa w późniejszym okresie użytkowania domu.

 

Wielkość ma znaczenie

 

Wielkość domu ma niebagatelne znaczenie w wypadku budowy budynków energooszczędnych i pasywnych. Wynika to z faktu, że parametr ten w sposób znaczący determinuje zarówno koszty budowy, jak i koszty późniejszej eksploatacji, a w szczególności koszty związane z ogrzewaniem.


Krótko mówiąc, im większy dom, tym większe zapotrzebowanie na ciepło.


Przyjmuje się, że obecnie optymalną wielkością domu dla rodziny 2+2 jest dom o powierzchni w przedziale 120 – 180 m2, również ze względu na finansowanie budowy z kredytu, bo w przypadku domów w tym przedziale łatwiej jest uzyskać kredyt.


Budynek o powyższych parametrach powierzchniowych pozwoli na taki dobór urządzeń i technologii OZE, które obecnie stanowią rozwiązania standardowe, a co za tym idzie - ich cena została ustalona na zadowalającym poziomie.


Budynki mniejsze, a te większe w szczególności będą wymagały rozwiązań nietypowych, często realizowanych na indywidualne zamówienie, co w sposób zasadniczy podniesie ich cenę.

 

I dach jest ważny

 

16391394 l

 

W przypadku domów energooszczędnych i pasywnych istotnym elementem jest dach budynku.


Dopuszcza się stosowanie zarówno dachów płaskich, jak i dachów w spadku, jednakże rozwiązaniem bardziej optymalnym w opisywanym przypadku jest dach dwuspadowy pozbawiony lukarn.


Doświetlenie pomieszczeń poddasza odbywa się w takim przypadku przez okna w ścianach szczytowych oraz przez okna połaciowe.


Dodatkowym atutem takiego rozwiązania, przy odpowiednim usytuowaniu jednej połaci dachowej w kierunku południowym lub południowo-zachodnim, jest możliwość wykorzystania spadku dachu do montażu kolektorów słonecznych lub baterii ogniw fotowoltaicznych.

 

Poprawki banerow-12


Oprac. Monika Olizarowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl