Mądre ściany
Przewiń do artykułu
Menu

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych energooszczędnego domu są jego ściany. Od nich w tym przypadku zależy bardzo wiele.

 

 

 


Energooszczędną można nazwać ścianę o współczynniku przenikania ciepła wyraźnie niższym od narzuconego przez ustawodawcę minimum – czytamy na www.ennergo.pl.


 Zgodnie z obowiązującymi w Polsce od 2009 roku normami, zapotrzebowanie na energię cieplną budynku mieszkalnego nie może przekroczyć 120 kWh/m kw rocznie, a współczynnik przenikania ciepła dla przegrody zewnętrznej nie może być wyższy, niż 0,3.


W domu energooszczędnym maksymalne zapotrzebowanie na energię jest o 40 proc. niższe, a zalecany współczynnik przenikania ciepła powinien być niższy, niż 0,2. W domach pasywnych współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić U=<1,5.


Artykuł omawia wady i zalety, w kontekście energooszczędności, budownictwa murowanego i szkieletowego, poświęca uwagę mądremu wyborowi materiałów konstrukcyjnych, takich jak silikaty, pustaki ceramiczne, beton, suche drewno.


Redakcja prezentuje także materiały izolacyjne oraz omawia zasadnicze rodzaje konstrukcji ścian wraz z ich mocnymi i słabymi stronami.


Szczegóły:
Energooszczędna ściana

 

(ewka)

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl