Mata grzewcza alternatywą dla węgla
Przewiń do artykułu
Menu

Ostatnio na polskim rynku pojawił się produkt, który może zrewolucjonizować ogrzewanie domów. Maty grzewcze, przez możliwości zastosowania w różnych miejscach i ekonomiczny pobór energii, mogą wkrótce stać się bardzo popularne.

 

Technologia mat grzewczych wywodzi się z Korei i to właśnie Koreańczycy posiadają na nie patenty. Rodzajów folii/mat grzewczych jest dużo. Różnią się one parametrami, produkcją ciepła, promieniowaniem magnetycznym i oczywiście poborem energii. Wśród dostępnych na polskim rynku folii tylko kilka wyróżnia się niemierzalnym polem elektromagnetycznym, przy jednoczesnym niskim poborze prądu. Warto podkreślić, że pole elektromagnetyczne może wystąpić również przy płynowym ogrzewaniu podłogowym, a wywoływać je będzie płynąca woda.

 

– Pod tym kątem maty grzewcze mogą być alternatywą dla klasycznego płynowego ogrzewania podłogi. Są także świetnym rozwiązaniem dla budynków, które nie są stale zamieszkałe. Folia grzewcza może być zainstalowana na podłodze, ścianie czy suficie. Można zalać ją betonem, albo położyć na niej podłogę z drewna, paneli czy terakoty lub płytek ceramicznych. Folie można także stosować na zewnątrz. Wykonywaliśmy np. podgrzewanie podjazdów czy tarasów za pomocą folii – wyjaśnia Rafał Matlak z firmy KLIMATERM.

 

Folie grzewcze produkują ciepło, które możemy zobaczyć kamerą termowizyjną, ale także promieniowanie cieplne.

 

 

Dlatego maty grzewcze są w stanie ogrzać drewniane podłogi, które są izolatorami. Klasyczne ogrzewanie podłogowe może nie sprostać temu zadaniu, a folia grzewcza poradzi sobie z tym bez problemu.

Jeśli temperatura folii będzie mieć 36  stopni, podłoga rozgrzeje się do ok. 32 stopni.

 

Jak w takim razie wygląda pobór mocy folii? – Koszty eksploatacji sprawdziliśmy u naszego klienta, który od 10 lat grzeje swój dom średniej klasy kotłem kondensacyjnym na gaz. Budynek ma ok. 170 metrów. Do tej pory ogrzewanie i ciepła woda kosztowały go ok. 6 tys. zł rocznie. Po podłączeniu folii grzewczych minął rok i koszty ogrzewania spadły do 1400 zł. Możemy przyjąć, że ogrzewanie folią, nawet z konwencjonalnych źródeł – czyli z gniazdka, będzie tańsze o 1/3 od gazu. Dla węgla to spora alternatywa i oszczędności – zapewnia Rafał Matlak.

 


Zobacz materiał wideo, w którym więcej o macie grzewczej opowiada Rafał Matlak z firmy Klimaterm:


 

Maty grzewcze są idealnym rozwiązaniem w połączeniu z fotowoltaiką, czyli panelami produkującymi prąd ze słońca. W takim przypadku ciepło w domu pochodzi z prądu, który sami sobie wyprodukujemy. Fotowoltaika stwarza więc możliwość oszczędności nie tylko na prądzie, ale także na ogrzewaniu.

 

Mat grzewczych nie można łączyć z klasycznym ogrzewaniem podłogowym, bo folie są z jednej strony izolowane, aby nie ogrzewać płyty stropowej i oddawać ciepło w drugą stronę. Folie są jednak dobrym rozwiązaniem dla budynków ze starymi grzejnikami, w których skucie wylewek i instalacja ogrzewania podłogowego byłaby czasochłonna i kosztowna.

Szymon Kamczyk

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl