Mikrobiogazownie rolnicze
Przewiń do artykułu
Menu

W ogólnym ujęciu należy przyjąć, że mikrobiogazownia jest rozwiązaniem zalecanym dla większych i średnich gospodarstw rolnych, posiadających znaczne potrzeby energetyczne. Optymalną lokalizacją mikrobiogazowni może być gospodarstwo o profilu produkcji mieszanej, wytwarzające znaczne ilości zbędnych odpadów produkcyjnych, których przechowywanie jest kłopotliwe lub kosztowne.

 

Przywstępnej ocenie potrzebnych zasobów pod kątem instalacji biogazowej decydująca jest przede wszystkim powierzchnia upraw i wielkość hodowli zwierzęcej, co pokazano poniżej na przykładzie dwóch najczęściej stosowanych w biogazowniach substratów tj. kiszonki k ukurydzy i gnojowicy świńskiej. Dla rozważanego zakresu instalacji o mocy 10 - 40 kW niezbędna powierzchnia upraw kukurydzy do produkcji kiszonki wynosi od 2 - 26 ha, natomiast pogłowie trzody chlewnej do pozyskania gnojowicy świńskiej od 20 - 270 DJP , przy czy m należy zaznaczyć, że wartości te nieuwzględniają zasobów wykorzystywanych na potrzeby własne gospodarstwa np. w celach paszowych lub jako wyściółka dla zwierząt. Szacunkowe zapotrzebowanie substratów dla instalacji bazującej na mieszance gnojowicy świńs kiej i kiszonki kukurydzy w odpowiednich proporcjach przedstawiają poniższe wykresy:

 

10092015NFOS

więcej na: www.gospodarzzenergia.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl