Mikrobiogazownie szansą na rozwój wsi
Przewiń do artykułu
Menu

Czy gospodarstwa rolne mogą być bardziej wydajne energetycznie? Tak, jeśli same zaczną produkować energię ze źródeł odnawialnych. Energetyka prosumencka stała się przełomem, nie tylko dla rolników, ale dla wszystkich, dla których istotna jest dbałość o środowisko i własny portfel. Przykładem instalacji, które mogą przynieść korzyści ekonomiczne rolnikom, są mikrobiogazownie.

 

Tak, jak autonomiczne sieci elektryczne, domy pasywne, czy też samochody elektryczne, mikrobiogazownie są jedną z innowacyjnych dziedzin OZE, które bardzo dobrze rokują na przyszłość. Zmiany i problemy w branży węglowej, a także pogarszająca się sytuacja liderów w sektorze paliw ropopochodnych, zdecydowanie wpłynęły na rozwój energetyki prosumenckiej.

 

 

 

„Zmiany rynków potwierdzają siłę synergetyki, czyli nowej konsolidacji obszarów strukturalnie nieefektywnych: energetyki WEK, budownictwa, transportu i rolnictwa. Ta nowa konsolidacja – realizowana w dużej mierze pod wpływem wymagań środowiska, z uwzględnieniem zachodzących zmian w stylu życia, za pomocą infrastruktury EP – oznacza kształtowanie się energetyki prosumenckiej jako piątej fali innowacyjności.

 

Jej charakter różni ją od pierwszych czterech fal. Mianowicie będzie to fala oparta na milionach wynalazków, z których będą korzystać miliardy prosumentów. Udział prosumentów jako „udziałowców” piątej fali innowacyjności, będzie decydował o jej dynamice i o jej demokratycznym charakterze” - pisze Jan Popczyk z Centrum Energetyki Prosumenckiej Politechniki Śląskiej w Gliwicach w pracy „Energetyka prosumencka jako innowacja przełomowa – możliwości i wyzwania...”.

 

Jednym z obszarów ważnych dla rozwoju energetyki prosumenckiej są gospodarstwa rolne. Domy mieszkalne i budynki gospodarcze na obszarach rolniczych często nadają się idealnie do przeprowadzenia gruntownej termomodernizacji w połączeniu z instalacjami OZE, szczególnie związanymi z biomasą, mikrobiogazowniami, fotowoltaiką i małymi instalacjami wiatrowymi. Tego typu rewitalizacja jest najbardziej efektywnym narzędziem modernizacji obszarów wiejskich.

 

Liczby mówią same za siebie. Obecnie aż 40 proc. ludności Polski zamieszkuje obszary wiejskie. To ok. 15 mln osób na 1,4 mln gospodarstw. Każde z nich jest potencjalnym miejscem użytkowania instalacji OZE. Niestety, od zawsze na prowincji zużycie prądu było znacznie mniejsze niż na terenach miejskich (poniżej 10 proc. krajowego zużycia prądu), co z kolei warunkowało wolny rozwój obszarów wiejskich i tym samym niższe nakłady inwestycyjne na sieci przesyłowe. Szansą dla tych terenów jest dzisiaj rozwój energetyki prosumenckiej.

 

Idealnym przykładem instalacji łączącej wiele korzyści energetycznych dla gospodarstwa rolnego jest mikrobiogazownia. Dzięki użyciu takiej instalacji gospodarstwo może zdywersyfikować produkcję, z podziałem na produkcję żywności i energii. To może pomóc w zarządzaniu ryzykiem cenowym produktów rolnych. Kolejną korzyścią z użytkowania mikrobiogazowni jest możliwość utylizacji odpadów, a trzecia zaleta takiej instalacji, to możliwość korzystania z prądu własnej produkcji, podczas częstych awarii konwencjonalnej sieci elektrycznej.

 

Gospodarstwa rolne o pow. od 10 do 50 ha to potencjalny rynek dla mikrobiogazowni kontenerowych, w których w 50 proc. utylizowane są odpady z produkcji rolnej, a pozostałe 50 proc. działania zapewnia kiszonka jednorocznych roślin energetycznych, uprawianych na 2-3 ha gospodarstwa. Takie rośliny to np. kukurydza kiszonkowa i buraki energetyczne.

 

Produkcja energetyczna w takim gospodarstwie odbywa się na poniżej 20 proc. jego powierzchni, przy wydajności energetycznej gruntu rzędu 50-80 MWh energii chemicznej na rok i ha.

 

Kolejnym argumentem przemawiającym za tego typu rozwiązaniami jest duża mobilność instalacji, bo komorę fermentacyjną w łatwy sposób można przewieźć w inne miejsce. Objętość takiej komory to ok. 60 m sześc., a moc to ok. 10 kW. Przy zastosowaniu agregatu kogeneracyjnego z takiej instalacji można wyprodukować rocznie ok. 75 MWh prądu i 95 MWg ciepła.

 

Badania nad tą technologią zostały zrealizowane przez Politechnikę Gliwicką we współpracy z firmą eGIE w Poligonowym Laboratorium Mikrobiogazowni Rolniczych w Studzionce k. Pszczyny. W tamtejszym gospodarstwie powstała pierwsza w Polsce mikrobiogazownia, wykonana z cysterny kolejowej. Później firma eGIE zainwestowała w komorę fermentacyjną, a Politechnika Gliwicka włączyła prace w Studzionce do badań systemowych, dot. całej energetyki prosumenckiej.

 

Pod uwagę bierze się obecnie budowę mikrobiogazowni przez wyspecjalizowane firmy, a także wprowadzenie na rynek sieci franczyzowych instalacji i mikrobiogazownie, odpowiadające kompleksowo na potrzeby rolników.

 

Obecna różnorodność biogazowni sprawia, że tego typu instalacje w najbliższych latach powinny stać się bardzo popularnym źródłem energii i ciepła w gospodarstwach rolnych naszego kraju. Firmy, specjalizujące się w instalacji mikrobiogazowni prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych produktów o wysokiej efektywności, dostosowanych do gospodarstw różnej produkcji i wymagań. Zdecydowanie mikrobiogazownie na przestrzeni ostatnich lat stały się rozwojową dziedziną rynku, a ich zastosowanie wpłynęło pozytywnie na  modernizację obszarów wiejskich.

(oprac. ska)


Źródła:
Popczyk J. „Energetyka prosumencka jako innowacja przełomowa”, Katowice 2015

 

PLANERGIA ULOTKA-02

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl