Mikroinwertery
Przewiń do artykułu
Menu

W instalacji z mikroinwerterami poszczególne moduły fotowoltaiczne mają swoje własne przemienniki częstotliwości, a połączone są równolegle. Oznacza to, że działają od siebie niezależnie, a zacienienie jednego nie wpływa w żaden sposób na działanie całej instalacji. Każdy moduł zawsze pracuje z możliwie maksymalną wydajnością.

Dla kogo?

Mikroinwertery są głównie polecane dla niewielkich instalacji budowanych, w przypadku gdy na dachu występują dość spore problemy z lokalnym zacienieniem, lub konstrukcja dachu jest skomplikowana i wymaga montażu modułów na różnych połaciach. W przypadku standardowego dachu, gdzie możliwy jest prosty montaż i nie przewiduje się występowania zacienienia, polecany jest klasyczny falownik.

https://www.fotowoltaika.belos.com.pl/mikroinwerter-sunshine-500G

Zalety mikroinwerterów:

  • dłuższa żywotność - ponieważ mikroinwertery są mniej obciążone, mniej się grzeją i zwykle cieszą się dłuższą żywotnością (co odzwierciedla również dłuższa ochrona gwarancyjna niż w przypadku pojedynczych falowników),
  • szczegółowy monitoring pracy całej instalacji ze względu na możliwość śledzenia pracy każdego modułu,
  • skalowalność instalacji – mikroinwertery umożliwiają łatwą rozbudowę instalacji o kolejne panele (np. przy konieczności podniesienia mocy instalacji ze względu na wzrost zużycia energii w domu).

Wady mikroinwerterów:

  • utrudnione serwisowanie lub wymiana ze względu na montaż na zewnątrz, pod modułami solarnymi (co wymaga czasami demontażu znacznej liczby paneli),
  • wyższa cena - zestaw mikroinwerterów jest droższym rozwiązaniem niż zakup jednego falownika dużej mocy

Artykuł jest kontynuacją poradnika "Mikroinstalacje fotowoltaiczne - podstawowe informacje dla inwestorów". Link do artykułu wprowadzającego można znaleźć TUTAJ.

 


Źródło:

  • Mikroinstalacje fotowoltaczne - podstawowe informacje dla inwestorów. Materiał opracowany w ramach projektu "Nie truj sąsiada. Modelowa kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczenia niskiej emisji", realizowanego na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl