Mikrokogeneracja
Przewiń do artykułu
Menu

Mikrokogeneracja to rozwiązanie umożliwiające produkcję w skojarzeniu ciepła i prądu w skali mikro. Mikrokogeneracja może być stosowana we wszystkich obiektach, w których występuje jednoczesne zapotrzebowanie na energię elektryczną i energię cieplną.

 


Największe korzyści uzyskuje się w obiektach, gdzie zapotrzebowanie na ciepło i energię elektryczną jest stałe lub nie ulega gwałtownym zmianom. Dlatego też najczęstszymi użytkownikami układów skojarzonych są odbiorcy indywidualni, ale także szpitale, szkoły, hotele, centra sportowe i obiekty użyteczności publicznej, w których występuje zapotrzebowanie na ciepło i energię elektryczną do 50 kW.


Wytworzona energia elektryczna może być zużyta na miejscu lub odsprzedana do sieci, pozwalając na niezależność energetyczną lub stanowiąc dodatkowe źródło dochodu.

 

kogenerator2

źródło: http://www.ventix.pl/


W układach mikrokogeneracyjnych energia pierwotna (np. w postaci gazu ziemnego, oleju napędowego, czy biomasy) jest przetwarzana na energię elektryczną i cieplną.


Sprawność całkowita układu wynosi około 90 proc. Energia elektryczna wytwarzana jest w generatorze napędzanym silnikiem cieplnym (sprawność najczęściej w przedziale 10–40 proc.), zaś ciepło uzyskiwane w efekcie spalania paliw jest odzyskiwane w systemie wymienników ciepła i stanowi 50-80 proc. dostarczonej energii pierwotnej.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl