Moc fotowoltaiki w Polsce sięgnie 3,15 GW jeszcze przed 2022 – prognoza GlobalData
Przewiń do artykułu
Menu

W 2019 roku w Polsce nastąpił bardzo szybki wzrost mocy z instalacji fotowoltaicznych i szacuje się, że do roku 2022 łączna moc energii słonecznej sięgnie 3,15 GW. Autorem prognozy jest GlobalData, wiodąca firma zajmująca się analizą danych.

Tarun Bhutani, Project Manager w firmie Global Data, skomentował sytuację następująco:
„We wrześniu 2019 roku Polska dołączyła do grupy krajów generujących ponad 1GW energii ze słońca, a do końca tego samego roku udało się jej przekroczyć próg 1,3 GW. Redukcja opodatkowania VAT na mikroinstalacje budowane na gruncie oraz na budynkach gospodarczych z 23% do 8%, w połączeniu ze wcześniej ogłoszonym programem Mój Prąd z pewnością mają istotny wpływ na dalszy wzrost mocy instalacji PV, które stały się w Polsce popularne od czasu wprowadzenia systemu rozliczeń z energii słonecznej zwanego systemem opustów”.

Kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia udziału fotowoltaiki w produkcji krajowej energii jest dołączenie przedsiębiorców do wspomnianego już systemu opustów - poprzednio ta metoda rozliczania się z wyprodukowanej i jednocześnie konsumowanej energii była zarezerwowana wyłącznie dla osób prywatnych oraz podmiotów takich jak np. szkoły.


 

Przeczytaj także: Dopłaty do paneli fotowoltaicznych w premii termomodernizacyjnej

 


Budżet państwowego programu dotacyjnego Mój Prąd wynosi 1 mld złotych i w ramach niego można ubiegać się o maksymalnie 5 tysięcy złotych na projekty o mocy nie mniejszej niż 2 kW i nieprzekraczającej 10 kW.

Bhutani dodał:
Znani gracze ze światowego rynku fotowoltaicznego już teraz mają wielkie plany inwestycyjne na terenie Polski. Spółka Energia Przykona należąca pod Neo Investments, chińska firma China Sinogy Electric oraz jej europejski partner Strategic Swiss Partners Engineering osiągnęły porozumienie w sprawie wybudowania największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce - elektrownia o mocy 600 MW powstanie w Przykonie w środkowo-zachodniej części kraju. Kolejnym dużym wydarzeniem jest osiągnięcie porozumienia przez Polską Grupę Energetyczną (PGE) oraz producenta srebra i miedzi, KGHM Polska Miedź, dotyczącego produkcji 500 MW energii słonecznej w celu zasilenia KGHM, która jest jedną z największych spółek skarbu państwa.

Sprzyjające przepisy regulacyjne, atrakcyjny system podatkowy oraz wsparcie przez inne programy motywacyjne sprawiają, że za niedługo Polska może stać się jednym z największych rynków fotowoltaicznych w Europie”.


Na koniec zwracamy uwagę, że analizę wykonano jeszcze zanim na świecie wystąpiła pandemia koronawirusa. Obecnie ten, kto planuje inwestycję w fotowoltaikę, powinien nastawić się teraz na dłuższy termin realizacji i być może wyższe ceny paneli fotowoltaicznych w związku z zastojem w produkcji paneli i podzespołów fotowoltaicznych, które w dużej mierze pochodzą z Chin. Zastoje spowodowały opóźnienia w dostawach do Europy nawet o dwa miesiące. W firmach montażowych obserwuje się znikanie najtańszych modeli z magazynów, co wynika między innymi z kursów walut - złoty się osłabił, a transakcje z chińskimi partnerami rozliczane są w dolarach. Z drugiej strony polscy producenci mają więcej zamówień, podczas gdy inne rynki w Europie chwilowo mają zastój. W związku z obecną sytuacją osiągnięcie w Polsce progu 3,15 GW mocy z fotowoltaiki może opóźnić się o kilka miesięcy.

Źródła:

Grafika:

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl