Możemy być dumni z młodych naukowców
Przewiń do artykułu
Menu

Zespoły polskich odkrywców pracują obecnie nad rozwiązaniami, które mogą zrewolucjonizować pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Młodym Polakom zawdzięczamy m.in. perowskity czy odkrycie cieniutkich linii przewodnikowych.

 

 

 

Filip Granek i Zbigniew Rozynek, młodzi fizycy z wieloletnim międzynarodowym doświadczeniem badawczym, opracowują przełomową technologię wytwarzania ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny.

 

Skorzystają na niej przede wszystkim producenci wyświetlaczy LCD, cienkowarstwowych ogniw słonecznych i ekranów dotykowych. Koncepcja technologiczna została już pozytywnie zweryfikowana, a procedura patentowa rozpoczęta. Wycena spółki XTPL – zajmującej się komercjalizacją wynalazku – może w przyszłości osiągnąć miliardową kapitalizację.

 

Projekt polskich naukowców zakłada stworzenie nowej przezroczystej warstwy przewodzącej (ang. transparent conductive film TCF), która będzie mogła zostać szeroko zastosowana w elektronice, zwłaszcza w produkcji ciekłokrystalicznych wyświetlaczy LCD, cienkowarstwowych ogniw słonecznych oraz ekranów dotykowych.

 

Dzięki nowej technologii ich wytwarzanie będzie tańsze, a same produkty bardziej wydajne, możliwe będzie też nanoszenie warstw na elastyczne folie.

 

-    Dziś w ogniwach i wyświetlaczach wykorzystywany jest szeroko pierwiastek ind - w postaci tlenku indowo-cynowego (ITO), stosowanego jako tzw. przezroczysta elektroda. Niestety, ITO ze względu na swoją krystaliczną strukturę traci swoje własności podczas wyginania. Nie pozwala to na zastosowanie go w nowoczesnych elastycznych produktach spełniających wymagania rynku i odbiorców. Dodatkowo cena indu jest wysoka i zmienna, a globalne zasoby w znaczącym stopniu kontrolowane są przez jeden kraj – Chiny.

Nasz wynalazek ma zastąpić ind. Wprowadzenie warstw przewodzących nowej generacji, nad którymi pracujemy, pozwoli światowym producentom na uniezależnienie się od niepewnego rynku indu. Innymi słowy, będzie taniej, efektywniej i wygodniej, co odczują użytkownicy, którzy dostaną do rąk jaśniejsze wyświetlacze o coraz większych przekątnych ekranu i wydajniejsze panele fotowoltaiczne – mówi dr Filip Granek.

 

Kolejnym powodem do dumy jest Olga Malinkiewicz - podstawa zespołu, który obecnie tworzy przyszłość odnawialnych źródeł energii. Młodej Polce zawdzięczamy odkrycie perowsitu, czyli materiału o lepszych właściwościach absorpcji światła niż obecnie używany w fotowoltaice krzem, czy nawet wieszczony jako przyszłość - grafen.

 

Zespół pracujący nad prototypem

Na zdjęciu: Olga Malinkiewicz z zespołem, fot. Saule Technologies

 

Za opracowanie technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów Olga Malinkiewicz otrzymała z rąk Neelie Kroes (wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej) nagrodę główną w konkursie Photonics21. Kolejną nagrodą dla Polki był tytuł „Innovator of the Year” w konkursie „Innovators Under 35” pod egidą MIT Technology Review”. Z kolei firma Olgi Malinkiewicz – Saule Technologies, w marcu 2015 roku otrzymała tytuł „Start-up roku 2014”.

 

Spółka SAULE Technologies, której głównym celem jest opracowanie i komercjalizacja przemysłowej metody produkcji super cienkich, elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów, niespełna rok temu była na początku swej działalności. Miesiące intensywnej pracy zaowocowały pierwszymi małymi sukcesami. 3 marca 2015 roku, podczas International Conference on Perovskite Thin Film Photovoltaics (ABXPV) w Barcelonie, SAULE Technologies zaprezentowała pierwszy, działający prototyp modułu na bazie perowskitów, zasilający urządzenia typu smartfon.

 

- To szczególne wydarzenie dla całego zespołu SAULE Technologies. Cieszymy się, że doszliśmy do momentu, w którym możemy pokazać rezultaty naszej dotychczasowej pracy. Prototyp, który zaprezentowaliśmy w Barcelonie, to dopiero początek. Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz japońskiego inwestora, będziemy w stanie znacznie udoskonalić naszą technologię. Będziemy pracować w lepszych warunkach, na nowoczesnym, profesjonalnym sprzęcie, na który czekamy. Już wkrótce będziemy mogli pochwalić się kolejnymi osiągnięciami – mówi Olga Malinkiewicz.

Szymon Kamczyk

 

Źródła:

- sauletech.com

- xt-pl.com

- panele-fotowoltaiczne.pl

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl