Nadchodzi czas na nowoczesne podejście do biomasy?
Przewiń do artykułu
Menu

W związku z wymaganą prawem konieczność redukcji emisji CO2 w sektorze energetycznym występuje pilna potrzeba zastąpienia części paliwa węglowego poprzez ekologiczne paliwo z biomasy.

 

Polska dysponuje ogromnym potencjałem biomasy, która może być pozyskiwana i wykorzystana lokalnie do produkcji energii.  Brak jest jednak na rynku zcentralizowanej informacji o zasobach biomasy w Polsce, przez co prowadzony jest nadmierny import z krajów sąsiedzkich  oraz innych państw drogą morską, generując przy tym dodatkowe gazy cieplarniane.


Projekt SERENE przedstawia nowoczesne podejście do biomasy i wychodzi naprzeciw spełnieniu potrzeb Rynku Biomasy na cele energetyczne  w Polsce.Od kwietnia zeszłego roku Polska Izba Biomasy wspólnie z Instytutem Geodezji i Kartografii, RG Consulting, Fundacją REO oraz Polskim Towarzystwem Wspierania Przedsiębiorczości realizuje projekt „Bioenergy as the key to economicgrowth of the regions-EO BasedSeviceSupporting Energ CropsCultivation” (SERENE)-„Bioenergia jako klucz do regionalnego rozwoju gospodarczego-teledetekcyjne usługi wspomagające uprawę roślin energetycznych”.


tabelka09112015 

Celem Projektu SERENE finansowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną,jest stworzenie Serwisu Monitorowania Plantacji Roślin Energetycznych wykorzystującego dane satelitarne jako źródło wiarygodnych informacji. Serwis będzie pomocnym narzędziem w scalaniu polskiego rynku biomasy, a w perspektywie kilku lat również i Unii Europejskiej, poprzez dostarczanie informacji o dostępności biomasy, jej ilości, przewidywanym plonie, miejscach położenia plantacji, oraz potencjalnych terenach, gdzie można zlokalizować nowe. Dostęp do takich informacji powinien pozwolić na energetyczne wykorzystanie biomasy blisko jej upraw, co przyczyni się do rozwoju terenów wiejskich, redukcji kosztów transportu i emisji CO2.


Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony największych producentów energii, ze względu na możliwość pozyskania informacji o istniejących oraz potencjalnych plantacjach biomasy ora ze strony przetwórców biomasy.  

 

 

Źródła:
www.farmer.pl
www.igik.edu.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl