Najbardziej sprawne moduły 2020 roku
Przewiń do artykułu
Menu

Jednym z najważniejszych parametrów, jakie przyszły właściciel instalacji PV powinien rozważyć, jest sprawność paneli. Jest to wskaźnik mówiący ile energii moduły będą w stanie wytworzyć. Czym dokładnie jest sprawność? I jakie są najsprawniejsze moduły? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Co to jest sprawność modułów?

Sprawność paneli to wartość wskazująca na procent promieniowania słonecznego, jaki dany moduł jest w stanie przekonwertować na energię użytkową. Oznacza to, że panel o sprawności 15% konwertuje na energię dokładnie 15% padającego na niego światła słonecznego. Im wyższa sprawność, tym więcej energii moduł jest w stanie wytworzyć.

Wraz z rozwojem technologii wzrosła też średnia sprawność ogniw, a tymczasem cena energii słonecznej stale spada. Oznacza to, że obecnie za te same pieniądze można kupić dużo lepsze, sprawniejsze panele niż jeszcze kilka lat temu.

Badacze z amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory (Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnych; NREL) oszacowali, że większość modułów sprzedanych w 2020 roku miała sprawność od 15% do 20%. Są to dane pochodzące z rynku amerykańskiego.


Jakie moduły miały najwyższą sprawność w 2020 roku?

Aktualnie to marka SunPower może pochwalić się panelami o najwyższej sprawności na rynku. Są to moduły o nazwie Series X, których sprawność osiąga aż 22,8%. Obok nich w rankingu sprawności znajdują się produkty takich producentów jak LG czy REC. Oto lista paneli fotowoltaicznych o najwyższej sprawności:


Warto mieć na uwadze, że wymienione powyżej panele oprócz wysokiej sprawności mają też nieco wyższą cenę. Decydując się na nie, koszt Twojej instalacji będzie więc nieco wyższy, niż cena instalacji wyposażonej w standardowe moduły.


Co ma wpływ na sprawność paneli?

Na sprawność paneli ma wpływ kilka zasadniczych czynników, z których kluczowa jest technologia produkcji modułów. Najbardziej oczywiste czynniki mające przełożenie na sprawność paneli to:

  • Rodzaj okablowania,
  • Kolor folii izolacyjnej w spodniej części modułu,
  • Rodzaj ogniw.

Z reguły panele krzemowe monokrystaliczne charakteryzują się wyższą sprawnością, niż panele polikrystaliczne, ze względu na przepływ elektronów przez ogniwa. Z tego względu panele o najwyższej sprawności są zwykle wykonane z użyciem krzemu monokrystalicznego.

Innymi czynnikami wpływającymi na zwiększenie wydajności instalacji jest temperatura otoczenia – zbyt wysoka sprawia, że panele pomimo swojej sprawności tracą na efektywności, podczas gdy niższa temperatura otoczenia przekłada się na wyższą produkcję energii.

Na rynku istnieją także moduły bifacjalne, które są w stanie absorbować energię zarówno na górnej powierzchni, jak i spodniej, i dzięki temu możliwy jest większy uzysk energetyczny niż w przypadku tradycyjnych paneli. Wynika to z faktu, że wielozłączowe ogniwa słoneczne (ogniwa z wieloma złączami p – n wykonanymi z różnych materiałów półprzewodnikowych) pochłaniają fale światła o różnej długości, zwiększając sprawność modułu.

Ten rodzaj paneli nie jest jednak typowy dla budynków mieszkalnych.Przeczytaj także: Wycieczka dookoła słońca, czyli przegląd energii słonecznej w 2019 roku

 


Czy supersprawne panele to zawsze najlepszy wybór?

To nie do końca tak, że im panel jest wyższej sprawności, tym lepiej nadaje się do każdej instalacji. Prawdę powiedziawszy, inwestycja w bardzo sprawne panele ma największy sens tylko wtedy, kiedy przestrzeń, którą chcemy przeznaczyć na instalację, jest ograniczona i możemy zamontować zaledwie kilka modułów, będących jednocześnie w stanie wytworzyć dość energii, aby sprostać zapotrzebowaniu budynku.

W pozostałych wypadkach lepszym rozwiązaniem jest wybór paneli o standardowej sprawności, ale za to bardzo dobrej jakości, dzięki czemu instalacja spełni wszystkie potrzeby inwestora. Trzeba pamiętać, że sprawność premium to także cena premium.

P.S. Sprawność standardowych modułów jest teraz dużo wyższa niż jeszcze kilka lat temu, więc ich uzysk energetyczny także jest znacznie wyższy. Oto kilka przykładów paneli o standardowej sprawności, które uzyskały bardzo dobre recenzje na portalu Solarreviews:


Zalety wysokosprawnych modułów

Pomimo dobrych recenzji i popularności, jaką cieszą się panele o standardowej sprawności, można wyróżnić kilka niezaprzeczalnych zalet, jakimi cechują się te nieco sprawniejsze moduły. Kluczowy jest fakt, iż w okresie swojego działania wytworzą one więcej energii, niż moduły bardziej konwencjonalne.

Z każdym kolejnym rokiem uzysk energetyczny instalacji nieco spada – to fakt dotyczący wszystkich paneli. Jednak z uwagi na to, że supersprawne panele zaczynają swoją pracę od bardzo wysokich uzysków, w ciągu kolejnych lat ich sprawność nadal pozostanie wyższa, niż modułów standardowych. Oznacza to, że z upływem lat pojedynczy, wysokosprawny panel wyprodukuje więcej energii, niż standardowe moduły.

Oprócz tego, panele o topowej sprawności wytwarzają więcej energii na każdy metr kwadratowy. Logiczne – lepsza sprawność to możliwość przekonwertowania większej ilości energii słonecznej na danej powierzchni.

Podsumowując, jeśli na twoim dachu jest zbyt mało miejsca, rozważ montaż modułów o wyższej sprawności – Twoja instalacja wytworzy wówczas więcej energii (chociaż będzie nieco droższa).


Podsumowanie

Wydajność paneli to, obok mocy znamionowej, długości gwarancji i charakterystyki producenta, jeden z najważniejszych parametrów, które zawsze należy rozważyć podczas wyboru paneli fotowoltaicznych odpowiednich dla siebie.

Warto przy tym pamiętać, że wysoka sprawność nie czyni automatycznie modułu lepszym i najbardziej odpowiednim do Twoich potrzeb.

 

Grafika:

Źródło:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl