Najważniejszy jest projekt
Przewiń do artykułu
Menu

Co jest najważniejsze w przypadku budynku pasywnego? Projekt. Błędy popełnione na tym etapie mszczą się później, przede wszystkim finansowo, na użytkownikach budynku, który zamiast cieszyć – rozczarowuje, bo nie wykorzystuje swojego potencjału. Tak więc dysponujący fachową wiedzą architekt jest w przypadku domów pasywnych kluczem do sukcesu.

 

 

W Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum powstała właśnie dziesiąta spółka założona w ramach projektu „Kapitał dla energii”. Nosi ona nazwę Pracowni Architektonicznej Euro-Centrum, a jej celem jest udostępnianie najlepszych rozwiązań technologicznych w budownictwie energooszczędnym i pasywnym, które zapewnią sprawny przebieg procesu inwestycyjnego oraz korzyści finansowe pod względem zużycia energii.

 

W Polsce na palcach jednej ręki można policzyć architektów, którzy legitymują się odpowiednimi certyfikatami, poświadczającymi ich umiejętności w zakresie projektowania budynków pasywnych. Tymczasem to właśnie projekt, i to jak najbardziej szczegółowy, jest warunkiem uzyskania oczekiwanych parametrów energetycznych budynków. A co się z tym wiąże – efektów finansowych, czyli znacząco niższych rachunków za zużycie energii.

 

Założycielami spółki Pracownia Architektoniczna Euro-Centrum są Mirosława Porwisz i Sławomir Kostur. Ten drugi architekt był dotychczas odpowiedzialny m.in. za projekt biurowca energooszczędnego (obiekt uzyskał tytuł Innowatora Śląska 2009, gdyż przy powierzchni blisko 2.500 m2 generuje koszty grzewcze porównywalne do kosztów ogrzewania domu jednorodzinnego) oraz budynku pasywnego Euro-Centrum.

 

Szykowany właśnie do otwarcia budynek pasywny otrzymał już nagrodę Komisji Europejskiej dla jednego z dziesięciu najbardziej ekologicznych obiektów w Europie. Zresztą, tam właśnie będzie siedziba nowo utworzonej spółki.

 

W przypadku budownictwa pasywnego, co do tego zgodni są wszyscy eksperci z branży, najważniejszą zasadą, którą należy się kierować jest „zaprojektuj i wykonaj”. Oznacza to, iż klient musi otrzymać kompleksową usługę, obejmującą projekt, wybór materiałów oraz technologii i wykonawstwo. A to wszystko pod jednolitym nadzorem wykwalifikowanych specjalistów.

 

Tej zasadzie wychodzi naprzeciw nowy start-up Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. Oferta Pracowni będzie przedstawiona w katalogu projektów domów pasywnych, obejmującym propozycje architektoniczne, instalacyjne i technologiczne, a także przybliżone koszty budowy i eksploatacji domu w przyszłości.

 

Eksperci przeprowadzą klienta przez proces projektowy, wykonawczy i wszystkie formalności związane z budową domu pasywnego. A co najważniejsze, zaprojektują wszystkie technologie tak, aby spełniały wymogi budynku pasywnego, sprawdzą wydajność tych technologii po wykonaniu obiektu, jak również potwierdzą rzeczywiste parametry budynku i jego zapotrzebowanie na energię. Ponadto, będą doradzali w pozyskaniu zewnętrznego finansowania na budowę obiektów niskoenergetycznych.

 

Pracownia Architektoniczna, o której mowa, to nie jedyny start-up założony ostatnio w ramach projektu „Kapitał dla energii”. Kolejnym jest spółka zamierzająca zrealizować przedsięwzięcie inwestycyjne pod nazwą „1ISE - Pierwsza Inteligentna Sieć Energetyczna”.

 

Jej celem jest stworzenie sieci odbiorców energii elektrycznej przy wykorzystaniu dodatkowych inteligentnych liczników energii, połączonych siecią telekomunikacyjną i wspólnym systemem zarządzania.

 

Innowacyjność tego rozwiązania polega na tym, iż wprowadza ono nowatorski sposób sprzedaży energii elektrycznej, poprzez powiązanie taryf sprzedaży z siecią telekomunikacyjną i bieżącą analizą zużycia prądu. Możliwość analizy on-line zużywanej energii przez odbiorcę końcowego pozwoli mu wpływać na koszty działalności. Dopasowanie planów zużycia i mocy zamówionej do realnych potrzeb również wpłynie na powstanie oszczędności z tytułu obniżenia kosztów zużycia energii.

 

Inna nowoutworzona spółka, o nazwie Omnichip, zajmie się projektowaniem układów elektronicznych w formie układów scalonych i płytek PCB, wykorzystując przy tym specjalny protokół (IPv6). To rozwiązanie umożliwi kontrolę i pomiar zużycia energii w urządzeniach, które wykorzystują fale radiowe i napięcie elektryczne, a także zapewni ich wzajemną integracje i komunikację.

 

Projekt „Kapitał dla innowacji w obszarze poszanowania energii” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego celem jest utworzenie i wsparcie kilkunastu nowych przedsiębiorstw działających na bazie innowacyjnych pomysłów, zwłaszcza w dziedzinie poszanowania energii.

 

W okresie od grudnia 2008 roku do listopada 2013 roku Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum utworzył 12 start-upów, w które zainwestował blisko 6 mln zł. Ma już też na koncie pierwsze wyjście kapitałowe.

 

Jak przyznaje Monika Pilip, menadżer Projektu „Kapitał dla energii” i członek zarządu PNT Euro-Centrum: - To nie koniec inwestycyjnej działalności Euro-Centrum ukierunkowanej na pomoc przyszłym, jak również istniejącym przedsiębiorcom. Nadal prowadzimy rozmowy z pomysłodawcami i zmierzamy do utworzenia kolejnych spółek technologicznych.

 

Łączymy nasze doświadczenie biznesowe z pasją pomysłodawców, a sukcesy dotychczasowych start-upów, jak Phoenix Systems, motywują nas do dalszego działania”.

 

Ewa Grochowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl