Net-Metering jako sposób rozliczania energii
Przewiń do artykułu
Menu

W wielu krajach stosowane jest rozwiązanie zwane Net-Meteringiem – to system rozliczania netto, zgodnie z którym energia elektryczna wytworzona przez prosumenta we własnej mikroinstalacji i dostarczona do sieci dystrybucji jest rozliczana poprzez odjęcie jej od ilości energii zużytej  z sieci elektroenergetycznej.


Zaglądamy na stronę solaris18.blogspot.nl, gdzie autor podaje kilka przykładów tego typu rozliczania w systemie net-meteringu.

 

Przykład nr 1
Na dachu budynku jednorodzinnego instalujemy system fotowoltaiczny o mocy 3 kWp,  który produkuje 3000 kWh zielonej energii rocznie. W tym samym roku prosument zużywa 3500 kWh. Przy założeniu systemu net-metering do zakładu energetycznego płaci jedynie za różnicę, jaka wynika z kupna-sprzedaży energii, czyli 3500 - 3000 czyli za 500 kWh.

 

Przykład nr 2
W przypadku, kiedy prosument nie chce dopłacać za energię elektryczną zakładowi energetycznemu, wówczas instaluje system fotowoltaiczny o mocy 4kWp, który wyprodukuje ok. 4000 kWh w skali roku a konsumpcja pozostanie na poziomie 3500 kWh. W tym przypadku  to zakład energetyczny zapłaci prosumentowi za nadwyżkę. 4000 – 3500,  czyli za 500 kWh.
 
Przykład nr 3
Z kolei jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest dobrana precyzyjnie do rocznego zużycia energii przez prosumenta, jego rachunki za prąd będą  bliskie 0, a większość kosztów rachunku będą stanowić opłaty abonamentowe.


W nowej ustawie o OZE zapisy mówiące o net-meteringu nie są do końca jasne. Pojawia się bowiem wątpliwość dotycząca zbilansowania energii wyprodukowanej i jednocześnie skonsumowanej przez prosumenta z energią skonsumowaną z sieci. Nie do końca wiadomo, w jaki sposób to bilansowanie będzie rozliczane – z uwzględnieniem opłaty dystrybucyjnej (przesyłowej), czy nie. Wydaje się, że sprawę tę szczegółowo uregulują przepisy wykonawcze, na które teraz czekamy.


Patryk Swoboda


Konsultacja merytoryczna Rafał Matlak firma Klimaterm. Wykorzystano materiały Instytut Energetyki Odnawialnej.

 

 Teksty oparte są na bieżących zapisach ustawy. Aktualnie prowadzone są prace nad jej aktualizacją, która może znacząco zmienić kształt zapisów dotyczących prosumentów.

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl