NFOŚiGW: koniec dopłat do kredytów na domy pasywne i energooszczędne
Przewiń do artykułu
Menu

Program wsparcia dla osób fizycznych budujących domy i mieszkania energooszczędne zostaje definitywnie zakończony – taką decyzję podjął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ocenie którego program „nie spełnił oczekiwań”.

 

Zgodnie z doniesieniami, NFOŚiGW chce poszukać bardziej efektywnej alternatywy. Nie podano jednak terminu, kiedy można spodziewać się jakichkolwiek informacji w tym temacie.

 

Program przewidywał możliwość uzyskania dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych i został uruchomiony w 2013 roku. Wówczas do wiadomości publicznej podana została lista banków, które miały uczestniczyć w jego realizacji poprzez udzielanie kredytów z obietnicą częściowej refundacji przez NFOŚiGW.

 

Beneficjentami programu mogły zostać osoby fizyczne będące w trakcie budowy lub kupna domu jednorodzinnego bądź mieszkania w domach wielorodzinnych z rynku pierwotnego. Gwarancję uzyskania bezzwrotnego dofinansowania Funduszu dawała realizacja wykonawstwa budynku zgodnie z określonym przez NFOŚiGW standardem. W przypadku zakupu mieszkania w domu wielorodzinnym o standardzie energooszczędnym lub pasywnym dopłata wynosiła 11 lub 16 tys. zł, a w przypadku budowy nowego domu indywidualnego – 30 lub 50 tys. zł.

 

Decyzję o rezygnacji nowy zarząd Funduszu motywuje niedostatecznymi możliwościami organizacyjnymi i kadrowymi NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy wobec przewidywanej skali pomocy.

 

– Przyjęto założenie, że dzięki współpracy z bankami Narodowy Fundusz zdoła dotrzeć do dużej liczby zainteresowanych w całej Polsce z pomocą licznych placówek bankowych. Pod uwagę brano fakt, że w przypadku budowy domu lub zakupu mieszkania korzystanie z kredytu hipotecznego jest niemal powszechne, gdyż ponad 80 proc. takich inwestycji jest w Polsce finansowana z kredytu. Istniało przekonanie, że konkurencja pomiędzy bankami doprowadzi do ukształtowania się opłat bankowych na atrakcyjnym dla beneficjenta poziomie. Te wstępne oczekiwanie zostały zweryfikowane negatywnie – komentuje Sławomir Kmiecik z biura prasowego NFOŚiGW.

 

Fundusz zarazem podkreśla, że edukacyjny cel programu został spełniony, a w jego miejsce pojawi się nowe, „bardziej dostępne” rozwiązanie.

 

– Trwające obecnie w NFOŚiGW prace weryfikacyjne i analityczne dotyczące hierarchizacji naszych celów, listy programów priorytetowych i ich zawartości  oraz rozwiązań systemowych w zakresie form dofinansowania inwestycji ekologicznych, prowadzą do konkluzji, że nie ma finansowego i społecznego uzasadnienia dla kontynuacji tej formy wspierania budownictwa energooszczędnego – zapewnia reprezentant NFOŚiGW.

 

W minionym tygodniu Fundusz przekazał inną informację, zgodnie z którą inny program priorytetowy pn. „Poprawa efektywności energetycznej Część 3) Inwestycje energooszczędne w małych i średnich przedsiębiorstwach” nie będzie kontynuowany, a bieżąca alokacja środków bankowych przeznaczone na przedsięwzięcia objęte zakresem programu zostanie skrócona do 16 czerwca br. Do dofinansowania kwalifikować się będą tylko umowy kredytu z dotacją zawarte do ww. terminu.

oprac. DM

 

Źródło: gramwzielone.pl

 

PLANERGIA ULOTKA-02

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl