Nowa centrala koncernu energetycznego w standardzie budynku pasywnego
Przewiń do artykułu
Menu

Jeden z największych budynków biurowych w standardzie pasywnym na świecie oraz architektoniczna perełka: w duńskim mieście portowym Esbjerg regionalny koncern energetyczny Syd Energi (SE) wybudował właśnie dla siebie nową centralę. Czteropiętrowy, owalny budynek, z którego roztacza się piękny widok na całą okolicę spełnia nie tylko wysokie standardy budynku pasywnego, lecz również produkuje więcej energii niż zużywają instalacje znajdujące się wewnątrz.

 


Na ponad 9 000 m2 powierzchni biurowej ponad 420 osób będzie pracowało w przyjaznym środowisku, którego eksploatacja nie powoduje emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Obiekt oddano do użytku po 18 miesiącach budowy. Realizację inwestycji chwalili zarówno duński minister finansów Bjarne Corydon jak też przedstawiciele lokalnych władz oraz burmistrz miasta Johnny Søtrup.


Do budynku prowadzi przeszklone wejście, za którym znajduje się atrium z systemem schodów i przejść łączących ze sobą wszystkie znajdujące się wokół pomieszczenia. Na połowie lekko nachylonego dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne, a na drugiej części zaaranżowano taras dla gości i pracowników koncernu, gdzie podziwiać można piękna panoramę okolicy oraz morze.


Za efektywne wykorzystanie energii w obiekcie odpowiada bardzo dobrze ocieplona powłoka budynku, inteligentne wykorzystanie światła dziennego, stropy grzewczo - chłodzące oraz pasywny system chłodzenia budynku działający w oparciu o gruntowy wymiennik ciepła o łącznej długości przewodów instalacyjnych sięgającej dziesięciu kilometrów.


Ważne z punktu widzenia bilansu energetycznego budynku jest umieszczenie serwerowni w piwnicy. Chodziło tu o znalezienie optymalnego, całościowego rozwiązania. Z jednej strony gdy nie ma potrzeby wykorzystania pełnej mocy obliczeniowej serwerów, są one częściowo wyłączane, co pozwala na ograniczenie zużycia energii o 75%. Z drugiej strony zoptymalizowany został system chłodzenia opierający się na chłodzeniu niebezpośrednim oraz gruntowym wymienniku ciepła.


Ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie CWU odbywa się z wykorzystaniem ciepła odpadowego wytwarzanego właśnie przez serwery. Lecz nie tylko dlatego budynek bardzo dobrze poradził sobie podczas certyfikacji. Zastosowano bardzo dobre ocieplenie oraz specjalnie zoptymalizowane oszklenia. Udało się uzyskać również wysoką szczelność powietrzną, co dla budynku znajdującego się na wybrzeżu ma duże znaczenie.


Łączne zapotrzebowanie energii pierwotnej wraz z chłodzeniem serwerów wynosi 87 kWh/(m²a). Dodatkowo na komputery przypada jeszcze 130 kWh/ (m²a). Zapotrzebowanie to wyrównywane jest przez instalacje fotowoltaiczną na dachu o powierzchni 1800 metrów kwadratowych zapewniających w skali roku około 247 000 kWh. Należy podkreślić, że rozwiązania takie są szczególnie efektywne właśnie w budynkach pasywnych.


Pomiar krotności wymiany powietrza wykazał wartość n50 wynoszącą zaledwie 0,1 h-1. Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wynosi 8,2 kWh/(m²a) czyli znacznie poniżej granicy dla budynku pasywnego wynoszącej 15 kWh/(m²a).


System sztucznego oświetlenia budynku zaprojektowany jest tak aby był uzupełniony oświetleniem naturalnym. Dopływ naturalnego światła słonecznego do wnętrza budynku zapewniają przeszklone powierzchnie atrium oraz znajdujące się na każdym piętrze na ścianach zewnętrznych okna. Również podczas wyposażania pomieszczeń biurowych zwracano szczególną uwagę na najwyższą efektywność energetyczną. W całym budynku użytkowanych jest tylko pięć standardowych komputerów PC, pozostałe stanowiska pracy wyposażone są w energooszczędne komputery przenośne oraz nowoczesne, płaskie monitory.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl