Nowe, najbardziej zaskakujące sposoby pozyskiwania energii
Przewiń do artykułu
Menu

1. Japonia coraz bliżej pozyskiwania energii słonecznej z przestrzeni kosmicznej

Od roku 2018 Japanese Space Agency (pol. Japońska Agencja Badania Przestrzeni Kosmicznej, JAXA) pracuje nad opracowaniem technologii do bezprzewodowej dystrybucji energii elektrycznej. Założeniem projektu Space Solar Power Systems (pol. Systemy Zasilania Energią Słoneczną z Kosmosu, SSPS) jest skuteczne wykorzystanie technologii przesyłania energii z paneli słonecznych orbitujących w kosmosie. Agencja zakłada, że uda jej się osiągnąć cel jeszcze przed rokiem 2030. 12 marca przedsiębiorstwo Mitsubishi Heavy Industries Ltd. z powodzeniem przeprowadziło na ziemi test demonstracyjny „bezprzewodowej transmisji energii elektrycznej” - technologii, która może posłużyć jako podstawa systemu SSPS. Bateria słoneczna na orbicie (umieszczona 36,000 kilometrów nad ziemią) mogłaby potencjalnie wygenerować energię, która potem byłaby transmitowana na ziemię za pomocą mikrofali lub lasera, bez użycia przewodów elektrycznych.

Grafika: http://www.alternative-energy-news.info/japan-solar-energy-from-space/


2. Nowa rola mikroorganizmów w produkcji biopaliwa

Nowe badania doprowadziły do nowatorskiego odkrycia - możliwe jest produkowanie biopaliwa z protein wytwarzanych przez mikroorganizmy. Dowiedli tego naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (University of California) w Los Angeles. Eksperymenty skoncentrowano na skłonieniu mikroorganizmów poddanych badaniom do produkowania specyficznego rodzaju protein, innych od tych, które mają tendencję wytwarzać. Te specjalne proteiny można przekształcić na biopaliwo. Kocepcja tego nowatorskiego sposobu wytwarzania biopaliwa polega na wywołaniu u bakterii skłonności do produkcji tylko określonego rodzaju protein, z pominięciem tych, których normalnie używają do własnego wzrostu.

Grafika: https://www.shadertoy.com/user/vgs


3. Generowanie elektryczności z Wing Waves

Stephen Wood, asystent jednego z profesorów Marynarki i Systemów Środowiskowych na Florida Institute of Technology’s College of Engineering, pracuje nad nową technologią i udoskonala ją, aby mogła być używana w najwydajniejszy sposób. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu tzw. Wing Waves (konstrukcji skrzydłopodobnych, które wprowadzone w ruch tworzą fale na morzu) w taki sposób, aby generować energię elektryczną. Wood twierdzi, że nawet 200,000 domów może być oświetlonych przy pomocy jednego kilometra kwadratowego skrzydeł produkujących około 1000 jednostek energii elektrycznej. Moc jest generowana poprzez przekształcenie fal płynących o ruchu eliptycznym w energię mechaniczną, która zostaje wychwycona od 9 do 18 metrów pod powierzchnią morza.

Grafika: http://my.fit.edu/~swood/


Źródła:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl