Nowelizacja ustawy o OZE: prosument nie zarobi
Przewiń do artykułu
Menu

Polska Agencja Prasowa (PAP) przedstawiła założenia przygotowywanej przez Ministerstwo Energii (ME) nowelizacji ustawy o OZE. Niemal pewnym jest, że prosumenci nie zarobią. Wciąż pozostaje jednak otwarte pytanie: ile stracą?

 

Rząd przygotowuje obecnie projekt nowelizacji ustawy, która weszła w życie 1 stycznia bieżącego roku. Nowela ma trafić do Sejmu jako inicjatywa poselska, a nie rządowa, tak aby przyspieszyć proces legislacyjny.

 

W komunikacie PAP czytamy, że nowe regulacje zostaną oparte o całkowicie nowe zasady sprzedaży energii z domowych mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii (OZE).

 

Nie ma już mowy o prawie do sprzedaży nadwyżek energii po stałych, gwarantowanych stawkach dla prosumentów posiadających instalacje do 10 kW. W życie wejść mają regulacje, które ME przedstawiało wcześniej, a które wywołały falę kontrowersji wśród przedstawicieli branży.

 

Nowa koncepcja ma zmotywować prosumentów do produkcji energii właściwie wyłącznie na własny użytek. Autorskie rozwiązanie ME zakłada bilansowanie według następujących zasad:

- w przypadku mikroinstalacji o mocy do 7 kW: za każdą odprowadzoną do sieci 1 kWh energii prawo do odebrania za darmo 0,7 kWh od swojego operatora;

- w przypadku instalacji o mocy 7 kW i większych: 1 kWh energii oddany do sieci da prawo odbioru 0,5 kWh energii.

 

Najmniej opłacalna wymiana będzie miała miejsce, gdy prosument do wybudowania swojej mikroinstalacji korzystał ze wsparcia ze środków publicznych. Wówczas 1 kWh energii oddanej da mu prawo do pobrania 0,35 kWh.

 

W uzasadnieniu projektu przytaczanym przez PAP czytamy: „W ten sposób prosument nie ponosi opłat związanych z dostarczeniem do niego energii elektrycznej w okresie, gdy jego zużycie jest większe od bieżącej produkcji w mikroinstalacji z uwagi na fakt, iż korzysta ze swojej >>zmagazynowanej<< energii”.

 

Jest też jednak zmiana korzystna. Katalog prosumentów został poszerzony o nowe podmioty: firmy, kościoły czy jednostki zarządzane przez samorządy. W trakcie opracowywania jest też system wsparcia dedykowany większym inwestycjom, tj. system aukcyjny. Dotychczasowy – zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego – faworyzował farmy wiatrowe, podczas gdy rząd ma na celu dywersyfikację katalogu beneficjentów aukcji.

 

O pozostałych zmianach, które wprowadzić ma nowelizacja do ustawy o OZE, przeczytać można w artykule opublikowanym przez portal Gramwzielone.pl.

oprac. DM

 

Źródło: gramwzielone.pl

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl