Nowelizacja Warunków Technicznych (WT) na rok 2017, czyli jak zmienią się standardy instalacyjne już za parę miesięcy.
Nowelizacja warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, która wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku, znacząco zaostrzy wymagania odnośnie energooszczędności - szczególnie w przypadku nowych budynków jednorodzinnych, których co roku w Polsce buduje się ok. 80-90 tys.
Zaostrzenia dotyczyć będą budynków, których pozwolenie na budowę będzie złożone po 1 stycznia 2017 roku. Temat ten wzbudza wiele wątpliwości i spore zainteresowanie nie tylko w branży budowlanej ale również grzewczej. Wychodząc naprzeciw instalatorom urządzeń grzewczych, jak też projektantom i architektom Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) organizuje podczas Międzynarodowych Targów Instalacyjnych "Instalacje" w Poznaniu warsztaty tematyczne pod hasłem „Instalatorze – bądź gotowy na zmiany”.
Z racji stosunkowo krótkiego okresu do wprowadzenia nowych wymogów, warto skupić się na podstawowych założeniach ujętych w WT 2017. Budynek będzie mógł spełniać wymagania odnośnie energooszczędności, gdy jednocześnie współczynnik przenikania ciepła [U] wszystkich przegród budowlanych jest mniejszy od wartości granicznych [Uc(max)] (rys. 1) oraz wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną [EP] do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia, nie przekracza wartości granicznej.
Rys. 1: Przykładowe zwiększenie izolacji dla typowych przegród budowlanych zgodnie z WT 2017 w odniesieniu do WT 2014 roku
Wskaźnik EP jest mocno powiązany z ze wskaźnikami energii użytkowej (EU) oraz końcowej (EK). Wskaźniki te obrazują energochłonność budynku oraz jego zapotrzebowanie na energię, z uwzględnieniem sprawności sezonowej zastosowanych w nim instalacji ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia. Z dniem 1 stycznia 2017 roku dla budynków jednorodzinnych EP osiągać będzie maksymalnie 95 kWh/(m2/rok). W 2021 roku granica wskaźnika EP przesunie się w kierunku jeszcze niższej wartości 70 kWh/(m2/rok) (rys. 2).
Rys. 2: Maksymalne wartości wskaźnika EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej wg WT 2014, 2017 i 2021 w budynku jednorodzinnym.
Zaostrzenie warunków technicznych od stycznia 2017 roku, w praktyce spowoduje istotne zmiany na rynku techniki grzewczej i wentylacyjnej. Niedawne analizy rynku pomp ciepła w 2015 roku potwierdzają wzrost zainteresowania szczególnie pompami ciepła korzystającymi z ciepła zgromadzonego w powietrzu. Jak pokazują szczegółowe analizy przygotowane przez dr inż. Piotra Jadwiszczaka z Politechniki Wrocławskiej i z PORT PC, w typowym budynku jednorodzinnym dotychczasowo stosowane źródła ciepła nie będą w stanie spełnić ostrych wymagań stawianych w nowych WT 2017 (rys. 3). Dodatkowo, jak wynika z analizy konieczne może stać się stosowanie wyłącznie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Restrykcyjne warunki zostaną spełnione przez inne rozwiązania, korzystające z odnawialnych źródeł energii.
Rys. 3 Wartości EP dla kotła węglowego, gazowego z wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną z odzyskiem ciepła w wybranym typowym projekcie budynku jednorodzinnego.
Które z dostępnych urządzeń grzewczych sprostają stawianym wymogom? Czy zastosowanie kotłów gazowych pozwoli spełnić wymogi WT 2017? Czy konieczne stanie się stosowanie w nowych budynkach wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Jaka będzie korzyść z zastosowania pomp ciepła gruntowych czy powietrznych w świetle nowych WT 2017? Jak zmieni się branża instalacyjna po wprowadzeniu nowych wymogów WT 2017? Jak zmienią się typowe projekty budynków jednorodzinnych i kiedy to nastąpi?
Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć specjaliści z Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Szczegółowa analiza wybranego budynku jednorodzinnego wraz z rozwiązaniami grzewczymi zostanie przedstawiona na konferencji „Instalatorze – bądź gotowy na zmiany!” odbywającej się 26 kwietnia 2016 roku. Rejestracja na konferencję rusza już w poniedziałek 14 marca! Można jej dokonać za pośrednictwem strony internetowej (link).
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do czynnego udziału w konferencji!
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.