O rekuperacji - prawda i fałsz
Przewiń do artykułu
Menu

Nowoczesne budynki energooszczędne wymagają kontrolowanej wentylacji, zapewniającej wysoką jakość powietrza i ograniczenie zużycia energii.  Wentylacja grawitacyjna nie działa w nich dobrze, gdyż budynki te są zbyt szczelne. Trzeba pomyśleć o rekuperacji.

 

Rekuperacja to odzysk ciepła ze zużytego powietrza wywiewanego z wentylacji, w celu wstępnego podgrzania świeżego powietrza wtłaczanego do wentylacji. Tego typu wentylacja zyskuje coraz większą popularność, szczególnie w nowym budownictwie, dlatego wokół niej pojawiło się sporo niejasności, fałszywych przekonań i półprawd.

 

 

 

Poniżej postaramy się przedstawiać najpowszechniej występujące wątpliwości dotyczące rekuperacji i odpowiedzieć na najczęściej stawiane w tym względzie pytania.

 

1.    Czy jest prawdą, że rekuperatory uzyskują aż 90 proc. sprawność?

Nie, to typowy chwyt reklamowy. Podając wartość sprawności należy podać przepływ powietrza, temperaturę zewnętrzną, wewnętrzną oraz wilgotność zewnętrzną i wewnętrzną, stosunek powietrza nawiewanego do wyciąganego. Bez podania tych wartości, wielkość sprawności nie stanowi żadnego wskaźnika. Podobnie jest z kotłami gazowymi - jeden producent podaje, że jego kocioł pobiera na dobę 5 m3 gazu, a drugi że 30m3.

 

2.    Jakie warunki powinien spełniać rekuperator, ażeby dobrze efektywnie pracował?

Rekuperator to urządzenie, które powinno służyć użytkownikowi przez około 20 lat. Z tego też powodu bardzo ważna jest jego jakość. I dlatego:

a. Nie kupować rekuperatorów, których konstrukcja wewnątrz wykonana jest z wyprasek styropianowych. Styropian dobry jest jako izolator, ale nie nadaje się jako materiał konstrukcyjny, bo pęka.

b. Izolacja rekuperatora powinna mieć co najmniej 25 mm grubości.

c. Dostęp do urządzenia winien być łatwy i nie wymagać użycia dodatkowych narzędzi.

d. Powierzchnia filtrów winna wynosić co najmniej kilkaset cm2, tak aby wkładka filtrująca starczyła przynajmniej na pół roku. Filtr o wymiarach 20×20 cm, to żaden filtr. Mały powierzchniowo filtr szybko się zatyka. Zatkany filtr to zwiększone opory, a to z kolei zmusza do przestawienia urządzenia na wyższy bieg, wyższy bieg to większy pobór prądu.

e. Centrala rekuperatora powinna pracować cicho, ażeby nie było jej słychać w pokoju.

f. Najwartościowszy jakościowo jest rekuperator z aluminiowym wymiennikiem ciepła, gdyż, zaraz po miedzi, aluminium jest najlepszym przewodnikiem ciepła.

 

3.    Kiedy nie warto instalować wentylacji z odzyskiem ciepła?

W domach, gdzie jest duża powierzchnia konstrukcji sufitu z gips-kartonu, pojawiają się nieszczelności w izolacji paroszczelnej i wówczas montaż rekuperatora nie ma sensu.

Kolejnym problemem jest przewentylowanie domu. Normy mówią od 0,4 – 0,8 wymiany na godzinę, a często spotyka się instalacje w granicach 1,5 – 2 wymiany na godzinę całej kubatury domu. Powoduje to zwiększenie kosztów zakupu centrali wentylacyjnej, większe zużycie energii elektrycznej, większy hałas i przesuszenie domu w okresie zimowym.

 

Niestety,  około 80 proc. domów budowanych w Polsce techniką tradycyjną nie spełnia wymogów do zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dopiero w domu energooszczędnym i pasywnym wentylacja z rekuperacją ma sens. Budynek taki musi być prawie idealnie szczelny i bardzo dobrze ocieplony, bo tylko wtedy odzysk energii z rekuperatora przynosi efekty.

 

4.    Czy rekupracja musi być zaplanowania i zainstalowana przez specjalistę?

Bezwzględnie tak. Wbrew obiegowej opinii, instalacja rekuperatora to nie tylko zamontowanie go na ścianie i uruchomienie urządzenia. To także przeprowadzenie profesjonalnych pomiarów z wykorzystaniem między innymi anemometru (urządzenia służącego do badania przepływu powietrza) i odpowiednie skonfigurowanie systemu.

 

Bardzo istotne dla skutecznego działania rekuperacji jest  uwzględnienie w profesjonalnym projekcie wielu czynników, m. in. ustawienia wanny czy prysznica w łazience, miejsca suszenia prania, umiejscowienia zlewu w kuchni oraz dobór odpowiednich przewodów, elementów nawiewnych czy wyciągowych oraz centrali.

 

5.    Czy rekuperator pracuje głośno?

Nie, to nieprawda. Dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja wentylacyjna z rekuperacją nie ma prawa generować problemów związanych z hałasem. Nowoczesne elementy nawiewne i wyciągowe, cichobieżny wentylator w jednostce centralnej i oraz poprawnie dobrana i zamontowana sieć przewodów są gwarantami cichej i bezproblemowej pracy.

 

6.    Czy rekuperacja jest droga tak w zakupie, jak i w eksploatacji?

Nie, nie jest droga, szczególnie w przypadku, gdy weźmiemy ją pod uwagę już na etapie projektowania budynku. Decyzja dotycząca wyboru takiej właśnie metody może już na etapie budowy okazać się bardzo korzystna ekonomicznie, gdyż wykonanie przewodów instalacji wentylacji z rekuperacją jest znacznie tańsze, niż budowanie murowanych kanałów wentylacji grawitacyjnej.

 

Koszty eksploatacji, związane głównie z poborem energii elektrycznej, mogą być z powodzeniem pokryte poprzez oszczędności związane z ogrzewaniem nawiewanego powietrza w wymienniku ciepła i mniejszymi wydatkami związanymi ze zużyciem energii.

Typowe, nowoczesne centrale są wyjątkowo energooszczędne. Zużywają około 10 W energii elektrycznej. Szacowany, roczny pobór prądu przez rekuperator dobrego producenta mieści się w przedziale od 120 – 150 złotych.

 


O rekuperacji pisaliśmy także sporo na Planergii.

Dla poszerzenia wiedzy o tej formie wentylacji polecamy lekturę następujących artykułów:

-    "Bez worka na głowie"

-    "Jak spartaczyć rekuperację"

-    "Rekuperacja - za i przeciw"

-    "Czy warto i kiedy stosować rekuperator"


 

Ewa Grochowska

 

Źródła:

-    jan-gaz.pl

-    domdlawroga.pl

-    ogrzewanie.info.pl

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl