Ocieplając dom, oszczędzasz
Przewiń do artykułu
Menu

Prawidłowe ocieplenie ścian zewnętrznych budynku pozwala zmniejszyć koszty jego ogrzewania nawet o 40 procent. Jeżeli nie masz odpowiednio ocieplonych ścian powinieneś zrobić termomodernizację czyli tak je zabezpieczyć by były skuteczną barierę przed ucieczką ciepła z ogrzewanego domu.

 


Na początek musisz zadać sobie pytanie czy twój dom nadaje się do termomodernizacji? Najlepiej na nie odpowie tobie specjalista czyli audytor energetyczny.


Modernizacja po audycie


Wykonanie audytu energetycznego dla typowego domu jednorodzinnego kosztuje ok. 1000 zł. Wielu audytorów ogłasza się w Internecie lub prasie.


Ale jak wybrać tego, który rzetelnie wykona swoją pracę? M.in. należy unikać takich audytorów, którzy są związani z jednym produktem. Daje to nam gwarancję, że rozwiązania techniczne zawarte w audycie energetycznym, nie będą bazowały tylko na jednym producencie czy wykonawcy. Będą wybrane najlepsze rozwiązania z szerokiej oferty rynkowej.


Po wyborze audytora przygotuj mu podstawowe dane twojego domu np. poprzednie rachunki za energię, plan budynku, itp. Powinieneś być wobec niego szczery i cierpliwy ponieważ wybrałeś kogoś, komu zaufałeś.


Rezultatem jego pracy będzie audyt energetyczny, który powinien charakteryzować się określoną strukturą formalną składającą się z: opisu stanu aktualnego budynku, propozycji zmiany jego stanu, oceny kosztów i efektów wdrożenia propozycji modernizacyjnej. Więcej o tym jak wybrać dobrego audytora energetycznego znajdziesz tutaj.


Audytorów możesz szukać m.in. w Krajowej Agencji Poszanowania Energii (www.kape.gov.pl) lub Zrzeszeniu Audytorów Energetycznych (www.zae.org.pl.). Prowadzą one listy autoryzowanych przez siebie specjalistów.


Dobrze też jest przeprowadzić tzw. badania termowizyjne budynku. Pozwolą one określić jaki jest faktyczny stan izolacji cieplnej twojego domu:


- Czy i którędy „ucieka” ciepło,
- Gdzie występują zawilgocenia i w jakim są stadium,
- Czy okna i drzwi są szczelne,
- Czy wentylacja działa prawidłowo,
- Czy nie ma pęknięć w ścianach i innych elementach konstrukcyjnych domu, których nie widać gołym okiem.


Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o badaniach termowizyjnych zobacz film:

 


Dom energooszczędny - z zewnątrz i wewnątrz


Krokiem do uzyskania domu na poziomie energooszczędnym jest ocieplenie ścian. Jednak termomodernizację należy rozumieć w sposób szerszy. Obejmuje ona bowiem wykonanie ocieplenia budynku i wymianę okien, modernizację systemu grzewczego i wentylacyjnego oraz np. zastosowanie klimatyzacji.


Klimatyzację powinieneś dobrać do powierzchni jaką chcesz schłodzić. Zasada jest taka, że na 10m2 potrzeba od 1 kW mocy chłodniczej. Przykładowo do pokoju wielkości 15-25 m2 potrzebny jest klimatyzator o mocy 2,5 kW. Jeżeli pomieszczenie ma ekspozycję południową potrzebna będzie większa moc klimatyzatorów niż przy ekspozycji północnej.


Należy więc najpierw ocieplić budynek a następnie sprawdzić czy jest konieczność wymiany kotła na model o mniejszej mocy. Na pewno warto zastanowić się nad wymianą starego kotła na nowoczesny kocioł kondensacyjny. W stosunku do kotła tradycyjnego oszczędności wyniosą od 10% do 30% wydatków na paliwo do ogrzewania.

 

Trzeba jednak pamiętać o tym, że wspomnianych wyżej usprawnień nie można wykonać w dowolnej kolejności, np. najpierw wymienić kocioł, a potem okna i ocieplić ściany. Po ociepleniu ścian i wymianie okien zmniejszy się bowiem zapotrzebowanie budynku na ciepło i do jego ogrzania wystarczy np. kocioł o znacznie mniejszej mocy.


Remont po analizie


Podstawowym celem termomodernizacji budynku jest zmniejszenie zużycia energii oraz zmniejszenie kosztów związanych z zapewnieniem komfortu cieplnego i odpowiedniego mikroklimatu w użytkowanych pomieszczeniach.


Widząc wokół ocieplane budynki nie raz zastanawiałeś się czy aby nie zrobić tego samego ze swoim domem. Jednocześnie zadawałeś sobie pytanie: Tylko czy to mi się opłaci? Co należy wziąć po uwagę żeby ocieplenie budynku pozwoliło mi zaoszczędzić energię i co nie mniej ważne, pieniądze?

 


Powinieneś zmodernizować ściany jeżeli:


 - ponosisz duże koszty związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej (m.in. z powodu słabo zaizolowanych instalacji) ,
- używasz jako opału węgla, koksu, oleju opałowego czy gazu (ponosisz wysokie koszty podczas sezonu grzewczego),
- w zimie (sezon grzewczy) w domu odczuwasz chłód i złą jakość powietrza, a twoje rachunki za ogrzewanie są wyższe od tych, które płacą sąsiedzi czy znajomi mający podobny dom,
- obserwujesz wykraplanie się pary wodnej na ścianach i pojawienie się zawilgoceń w pomieszczeniach,
- przebywając w pobliżu okien czujesz powiew zimniejszego powietrza (tzw. ziąb),
- gdy z kotłem lub piecem centralnego ogrzewania masz ciągle problemy (np. częste awarie powodujące przestoje w dostarczaniu ciepła do pomieszczeń)
- masz starą kotłownię, która wymaga kilkukrotnego w ciągu doby doglądania czy pali się w piecu, czy nie brakuje paliwa, itp.,
- problemy z instalacją – tzn. zapowietrzanie się grzejników, niewystarczające ciepło jakie dają (np. masz ich za mało w stosunku do powierzchni, w której się znajdują),
- w ścianach zewnętrznych, dachu lub stropodachu nie ma wystarczająco grubej izolacji cieplnej (styropianu, wełny mineralnej),
masz wyeksploatowane i nieszczelne okna oraz drzwi.

 

Technologia, czyli jak się przygotować


Najpierw trzeba wybrać odpowiednią technologię ocieplania np. w zależności od wyglądu budynku. Jeżeli jego bryła jest zróżnicowana wtedy najlepiej użyć wełny mineralnej, która lepiej się układa przy różnego rodzaju wykuszach. Natomiast styropian jest łatwiejszy w montażu. Więcej czytaj w naszym poradniku.


Ocieplenie ścian kosztuje, ale przy dobrym rozpoznaniu i wyborze metody finansowania (możesz starać się o dofinansowanie lub kredyt m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) da się to zrobić w taki sposób, że koszty będą pokrywane głównie z uzyskanych oszczędności. Czytaj więcej...


Dobrze zaizolowane ściany spowodują, że dom stanie się energooszczędny jeżeli dokonamy także inne działania modernizacyjne takie jak:


- wymiana okien,
- remont lub wymiana systemu grzewczego w budynku,
- unowocześnienie systemu wentylacji,
- usprawnienie systemu wytwarzania ciepłej wody,
- zamontowanie urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii.

 

Im szybciej, tym lepiej

 

Parlament Europejski w 2010 r. przyjął zmiany w dyrektywie dotyczącej efektywności energetycznej budynków czyli zużycia przez nie energii na ogrzewanie i klimatyzację.


Zgodnie z tą dyrektywą w UE będą budowane wyłącznie energooszczędne budynki, zasilane choćby częściowo energią ze źródeł odnawialnych. Dzięki nowym przepisom łatwiej będzie ograniczyć w Europie efekt cieplarniany oraz poprawić bezpieczeństwo energetyczne.


W praktyce oznacza to, że od 2021 r. wszystkie nowo powstałe budynki w UE muszą być obiektami energooszczędnymi. Zmiany w dyrektywie obejmują także stare domy, w których straty energii są największe.


Dlatego im szybciej zdecydujesz się na termomodernizację swojego domu tym lepiej. Dzięki niej już teraz, a nie za osiem lat, uzyskasz energooszczędny i tani w utrzymaniu dom. Dom, w którym będziesz miał lepszy mikroklimat, mniejsze koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody.


Wincenty Bryński

 

BANNER

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl