Ogniwa fotowoltaiczne zasilane bakteriami!
Przewiń do artykułu
Menu

Naukowcy z University of British Columbia (UBC) skonstruowali nowy rodzaj ogniwa fotowoltaicznego, które zdolne jest do przetwarzania światła słonecznego na elektryczność. Nowatorskim rozwiązaniem w przypadku tych urządzeń jest fakt, że zamiast polegać na elektryce (jak większość ogniw fotowoltaicznych), panele te wykorzystują żywe bakterie do pozyskiwania energii.

Ogniwo fotowoltaiczne zasilane bakteriami działa równie efektywnie przy dobrym, jak i słabym oświetleniu. Naukowcy z UBC twierdzą, że ta technologia mogłaby zachęcić do używania paneli słonecznych w tych częściach świata, gdzie zachmurzenie nieba jest zjawiskiem powszechnym.

Proces pozyskiwania energii w tym przypadku nazywany jest „biogenicznym”, gdyż tworzą go żywe organizmy i przewiduje się, że technologia ta w przyszłości mogłaby być tak samo wydajna, jak tradycyjne panele słoneczne.

Vikramaditya Yadav, profesor departamentu inżynierii chemicznej i biologicznej UBC zaznacza, że uczyniony został znaczący krok w kierunku uczynienia energetyki słonecznej bardziej ekonomiczną. "Hybrydowe tworzywo, nad którym pracujemy, może być produkowane ekonomicznie i w sposób nienaruszający równowagi ekologicznej, a przy dostatecznej optymalizacji takie panele mogą działać podobnie wydajnie, co standardowe ogniwa fotowoltaiczne" - podkreśla.


Źródła:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl