Jeżeli decydujemy się na modernizację naszego domu pod kątem energooszczędności to musimy pomyśleć o wymianie okien i drzwi, głównie tych wejściowych. Nowoczesne okna i drzwi w połączeniu np. z termomodernizacją to pierwszy krok do dalszych działań już wewnątrz budynku.
Najczęściej nieszczelne drewniane framugi okienne mogą być powodem wielu problemów. M.in. w czasie zimy przedostaje się przez takie okna do wnętrza domu zimno a ciepłe powietrze ulatuje. Wielu ludzi zaczyna myśleć o wymianie okien dopiero wówczas, gdy zaczyna im przeszkadzać niska temperatura w pomieszczeniach oraz coraz wyższe rachunki za ogrzewanie.
Wymiana okien może spowodować, że nasze stałe opłaty bardzo się zmniejszą. Jeśli rozpatrzymy oszczędności w dłuższym okresie czasu to zauważymy, że wymiana okien, przez które wcześniej uciekać mogło 10-15 procent ciepła z domu, w końcu się zwróci. Oprócz tego komfort cieplny w takim budynku będzie już dużo wyższy.
Okna mają chronić przede wszystkim przed utratą ciepła. To właśnie one są główną przyczyną strat ciepła zimą i przegrzania pomieszczeń latem. W sprzedaży są okna drewniane, PVC, aluminiowe i z kompozytów poliestrowo-szklanych. Pozwalają one na modernizację ciepłego komfortowego domu o niskim zapotrzebowaniu na energię.
Przy wyborze okien często pomaga zasobność naszego portfela i nasze preferencje. Najczęściej wybieramy między oknami drewnianymi a tymi z PVC.
Wykonane z drewna przeważnie są o 20-30 proc. droższe. Z reguły mają bardzo dobrą izolacyjność cieplną i ze względu na dobrą sztywność nadają się do dużych przeszkleń. Z kolei okna z PVC (plastikowe) są odporne na wilgoć, grzyby, więc doskonale się sprawdzą w takich pomieszczeniach, jak pralnie, łazienki czy kuchnie. Nie wymagają także konserwacji.
Warto wybrać te rozwiązania, które dadzą niskie wartości współczynnika przenikania ciepła Uw dla okna oraz wysokie wartości współczynnika przepuszczalności energii.
Z punktu widzenia energooszczędności ważny jest zwłaszcza współczynnik przenikania ciepła Uw. W Polsce klienci przeważnie kupują okna, których współczynnik przenikania ciepła nie jest większy niż 1,4 W/m 2 K. Natomiast w domach energooszczędnych wynosi on przeważnie 0,8 W/m 2 K.
Co oznacza ten współczynnik oraz współczynnik g czytaj tutaj.
Jeśli dom znajduje się w wyjątkowo głośnym miejscu, należy wybrać okna o współczynniku izolacji akustycznej nie mniejszym niż 40-45 dB. Warto także sprawdzić, czy okno jest odpowiednio sztywne i czy nie ma ryzyka jego wypchnięcia, np. w czasie mycia.
Okna odpowiadają za 10-15 proc. strat energii w budynku. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór okien, które nie tylko będą dostarczały pomieszczeniom światła słonecznego ale przede wszystkim będą je chronić przed nadmierną utratą ciepła. Takimi są właśnie okna energooszczędne.
Okna o słabej izolacyjności termicznej mogą powodować dyskomfort cieplny mieszańców, ponieważ temperatura ich powierzchni będzie znacznie niższa, niż temperatura otoczenia. Wybierając okna, warto zwrócić uwagę nie tylko na współczynnik przenikania ciepła dla całego zestawu szybowego, ale także na średnią wartość dla danego okna.
Oszklenie do okien energooszczędnych powinno składać się z zestawu dwóch lub trzech szyb zespolonych, między którymi znajduje się gaz o słabej przewodności cieplnej (np. argon lub krypton).
Szyby w oknach energooszczędnych powinny być też pokryte powłoką emisyjną, ograniczającą ucieczkę ciepła przez szklane tafle i oddzielone ciepłą ramką dystansową, wykonaną np. z tworzywa sztucznego lub ze stali szlachetnej. Taka ramka zapobiega m.in. wykraplaniu się pary wodnej na obrzeżach szyb.
Wybierając okna energooszczędne należy również zwrócić uwagę na profile. Zazwyczaj stosuje się w nich systemy profili wielokomorowych. Optymalne rozwiązanie to sześć komór. Taka budowa pozwala na uzyskanie odpowiednich parametrów cieplnych oraz zapewnienie dobrej sztywności gotowym oknom i drzwiom.
I jeszcze jedno. Obecnie produkowane okna są bardzo szczelne. Aby zapewnić odpowiednią ilość świeżego powietrza w domu musimy zadbać o jego wentylację.
We wszystkich budynkach, które nie są wyposażone w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną, trzeba zamontować okna z nawiewnikami w kuchni, łazience, a także w pokoju dziennym. W sypialniach o dużej powierzchni, dla nie więcej niż dwóch osób, wystarczą okna z tzw. mechanizmem rozszczelniajacym.
Wiedząc, od strony technicznej, jakie powinny byś okna w modernizowanym domu czas wybrać te, które naszym zdaniem będą dla nas odpowiednie. Zarówno te z tworzywa jak i te z drewna, jeżeli mają zbliżone parametry techniczne i jakość wykonania, charakteryzują się podobnymi właściwościami użytkowymi. To jakie ostatecznie okno wybierzemy, to tak na prawdę rzecz gustu i naszych upodobań.
Więcej o rodzajach i właściwościach okien energooszczędnych przeczytasz na naszym portalu: www.planergia.pl w poradniku „Postaw na EkoDom”.
Pamiętaj o tym, że okna będą w pełni energooszczędne jeżeli zamontujemy na nich akcesoria, które w bardzo słoneczne dni ochronią nasz dom przed nadmiarem słońca. Więcej o roletach, markizach itp. czytaj tutaj.
Żeby jednak okna, które wybraliśmy do naszego modernizowanego domu były nie tylko energooszczędne z nazwy musimy zwrócić szczególna uwagę na ich montaż. Nieprawidłowo osadzone zamiast ograniczać odpływ ciepła z pomieszczenia będą świetną bramą do nadmiernego jego uciekania.
Bez odpowiedniego, tzw. ciepłego montażu okien nie ma co liczyć na poprawę izolacyjności termicznej przegrody i zmniejszenie wydatków na ogrzewanie.
Właściwie zaprojektowany i przeprowadzony montaż poprawia współczynnik przenikania ciepła ściany z oknem, a ponadto eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych. Tym samym zapobiega zawilgoceniu izolacji termicznej oraz pojawieniu się szkodliwych grzybów i pleśni.
Ciepły montaż opiera się na wykonaniu trzech wyspecjalizowanych warstw. Warstwa zewnętrzna umożliwia wyprowadzenie wilgoci i pary wodnej z wnętrza domu na zewnątrz. Środkowa warstwa, między ościeżnicą okna a ścianą, stanowi wypełnienie z materiału termoizolacyjnego (z pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej). Z kolei warstwa wewnętrzna zapobiega przenikaniu do niej wilgoci i pary wodnej z wnętrza domu.
Wraz oknem musi być dobrze zamontowany parapet. Prawidłowe jego osadzenie polega na termicznym oddzieleniu obu parapetów (zewnętrznego i wewnętrznego) od przegród oraz takie ich zamocowanie aby nie stykały się ze sobą.
Niedopuszczalne jest wysuwanie wewnętrznego parapetu pod okno ze względu na ryzyko utworzenia się w tym miejscu mostka cieplnego.
Modernizując dom wraz z wymianą okien powinniśmy pomyśleć o wymianie drzwi, szczególnie tych wejściowych. Odpowiednie parametry techniczne spowodują, że i o nich będziemy mogli mówić jako o drzwiach energooszczędnych. Najlepszym materiałem na drzwi energooszczędne jest aluminium z przekładką termiczną.
Dla wszystkich szukających drzwi energooszczędnych dobrą propozycją są drzwi posiadające system aluminiowych profili o grubości 80 mm z przegrodą termiczną oraz ze skrzydłem o grubości 70 mm.
Skrzydło to zbudowane jest z trzech warstw blachy aluminiowej i dwóch warstw pianki poliuretanowej. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła U wynosi 1,1 W/m²K
Takie drzwi oferowane są w bogatym wyborze wzorów, w dowolnym kolorze. Są wśród nich takie wzory, których strona zewnętrzna może być dwubarwna, a my mamy możliwość wyboru kombinacji kolorystycznej dopasowanej na przykład do właśnie wymienionych okien.
Jeśli chcemy, aby drzwi nie tylko minimalizowały straty energii, ale dawały także poczucie bezpieczeństwa możemy zdecydować się także na drzwi ze stali. Stalowe skrzydła z przegrodą termiczną, na całej powierzchni wypełnione są pianką poliuretanową.
Izolacyjność cieplną podnoszą też aluminiowe ościeżnice z przegrodą termiczną, czterostronna przylga drzwiowa, podwójne uszczelki na wszystkich krawędziach płyty i dodatkowe uszczelnienie narożników w obszarze progowym. Dzięki temu współczynnik izolacyjności cieplnej U może wynosić nawet 1,2 W/m²K.
Wszystkie obecne na rynku drzwi energooszczędne cechuje elegancki, nowoczesny design, ciekawe przeszklenia oraz okucia ze stali nierdzewnej lub aluminium.
Wincenty Bryński
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.