Oświetlenie
Przewiń do artykułu
Menu

Wykorzystanie światła dziennego umożliwia redukcję oświetlenia sztucznego, które odpowiada za ok. 15% kosztów energii elektrycznej. Możemy to uzyskać przez odpowiednie usytuowanie po nasłonecznionej stronie budynku takich pomieszczeń jak salon, gabinet czy kuchnia.


W ciągu ostatnich 25 lat ponad dwukrotnie wzrosła liczba lamp na pojedyncze mieszkanie. Na szczęście, wraz ze wzrostem stosowania sztucznego oświetlenia znacznie częściej, bo już prawie dziesięciokrotnie częściej używamy żarówek energooszczędnych.

 

 

 

Czy wiesz, że?
Żarówki starego typu tylko 5% pobieranej energii wykorzystują do oświetlania, reszta to straty w postaci ciepła. Używanie przez wszystkich Europejczyków tego rodzaju oświetlenia oznaczałoby przenikanie do atmosfery takiej ilości dwutlenku węgla, jaką produkowałoby 25 elektrowni węglowych.

 

Lampy dzielimy na dwa główne rodzajelampy żarowe (żarówki zwykłe i halogenowe) oraz gazowe lampy wyładowcze ( jarzeniówki – lampy fluorescencyjne, rtęciowe, sodowe) oraz nowoczesne lampy LED i indukcyjne. Sterowanie oświetleniem możemy projektować jako konwencjonalne – okablowanie, magistrale lub systemy scentralizowane. Począwszy od ręcznego sterowania poziomem urządzenia aż po jego automatyzację, proces ten ma na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej do jak najniższego poziomu, ale zapewniającego komfort użytkowania. Samoczynnie dostosowuje on ilość światła elektrycznego  w  zależności  od  udziału  światła  dziennego, a także obecności w pomieszczeniu użytkowników. Dostęp do tych funkcji możemy łatwo uzyskać przez pilota, panel dotykowy pozwalający na korzystanie z zaawansowanych możliwości systemu, bądź internet – zdalnie w wirtualnym panelu.
Porównując najczęściej stosowane rodzaje źródeł światła,  możemy  dostrzec  dużą  oszczędność  przy stosowaniu oświetlenia LED, jak i świetlówek kompaktowych.

 

Porównanie kosztów użytkowania różnych źródeł światła dla gospodarstwa domowego

 

Co jeszcze możemy zrobić?
1. Wyłączenie światła na jedną noc równoważy taką ilość energii, jaka starczyłaby do zagotowania 1000 filiżanek kawy.
2. Oszczędności na oświetleniu można uzyskać nie tylko przez ograniczenie jego użytkowania. Jeśli mimo tych zmian wciąż staramy się zmniejszyć rachunki za oświetlenie, warto zainwestować w wymianę na bardziej energooszczędny osprzęt. W tym wypadku rozwiązaniem może być wymiana źródeł światła na świetlówki kompaktowe, oświetlenie fluorescencyjne lub LED.
3. Oprawy oświetleniowe jak i układ automatycznego sterowania z włącznikiem i wyłącznikiem czasowym  i  czujnikami  ruchu  także  mogą w istotny sposób wpłynąć na energooszczędność oświetlenia.

 

Zapewnienie obniżenia kosztów energii elektrycznej  dzięki  zmianom  w  systemie  oświetlenia jest możliwe tylko przy jednoczesnym edukowaniu wszystkich mieszkańców, uświadamiając im istotę zastosowanych rozwiązań oraz potrzebę kontroli właściwego użytkowania przez każdego z mieszkańców.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl