Oszczędzaj energię – porady znane i te nieco mniej
Przewiń do artykułu
Menu

Oszczędzanie energii elektrycznej w domu jest potrzebą chwili. No, chyba, że lubimy wydawać pieniądze beztrosko na tę pozycję domowego budżetu. Taniej za prąd nie będzie, natomiast prawdopodobieństwo wzrostu jego ceny w najbliższych latach jest wysokie. Co więc robić, żeby wydawać mniej? Podajemy garść porad, wśród których mogą znaleźć się także te, o których nie słyszeliście.

Na początek sugerujemy przyjrzeć się ofertom firm dostarczających prąd. One nie są jednakowe! W krajach Europy Zachodniej nie są wyjątkiem klienci, którzy co roku zmieniają dostawcę energii i zyskują na tej operacji (trwającej może kwadrans) kilkaset euro rocznie.

A u nas? Polacy też poznali ten sposób, ale jeszcze wielu z nas ma obawy przed zmianą firmy zaopatrującej dom w prąd. To błąd.


Zmiana dostawcy prądu – na co uważać?

Zapamiętaj! W każdej chwili możesz zmienić dostawcę energii na takiego, którego warunki są dla ciebie lepsze. Przyjrzyj się też proponowanym taryfom. Czasem wybranie innej, niż ta, z której dotychczas korzystałeś, generuje oszczędności.

Uważaj jednak na wszelkie promocje, bo może okazać się, że cena za 1 kWh jest niższa, ale opłata przesyłowa (dystrybucyjna) wyższa. Możesz więc w finale zapłacić więcej, zamiast mniej.


Wymień żarówki na energooszczędne

Używanie energooszczędnych żarówek jest o 80 proc. tańsze niż tych tradycyjnych o podobnej barwie i jasności światła, przez co żarówka o mocy 15W będzie tak samo dobra, jak tradycyjna 100W.

Światło LED jest aktualnie najtańszym sposobem oświetlenia. Całość wytworzonej energii jest zamieniana na światło, a więc nie ma żadnych strat energii. Żarówki LED są aż 2 razy tańsze w eksploatacji niż żarówki energooszczędne. Warto o tym pamiętać wybierając w sklepie źródła światła.

Żarówki trzeba też dobierać z myślą o pomieszczeniach. Dla przykładu, w sypialni nie potrzebujemy tak bardzo mocnego światła, jak w pokoju dziennym. Można używać słabszych żarówek o mniejszej mocy i mniejszym natężeniu.

 

 


Wpuść dzienne światło do domu

Światło dzienne nic nie kosztuje, im więc go w domu więcej (duże okna!), tym lepiej. W każdym przypadku natomiast nie powinno się okien zastawiać dużymi przedmiotami, np. ogromnymi donicami z kwiatami, fotelami, regałami itd., ograniczającymi dostęp światła dziennego do pomieszczeń.

Jeśli włączasz lampy, to korzystaj z oświetlenia punktowego zamiast sufitowego. Przy czytaniu książki czy oglądaniu telewizji lepiej jest włączyć lampę stojącą czy stolikową, która zupełnie wystarczy do tego, żeby rozjaśnić pomieszczenie.

W przypadku systemu zewnętrznego oświetlenia domu dobrze jest wybrać instalację reagującą na ruch. Światło zapala się, kiedy ktoś przechodzi, a po chwili gaśnie. To ekonomiczny sposób na notoryczne zapominanie o gaszeniu świateł zewnętrznych.


 

Przeczytaj także: Zadbaj o więcej światła naturalnego w Twoim domu - 10 faktów dlaczego warto

 


Sprzęt AGD - używaj go z głową

Zmniejsz ilość wody w garnkach i używaj pokrywek. Takie działanie pozwala ci zaoszczędzić 15 proc. zużywanej dotychczas przy gotowaniu energii. Jeśli dopasujesz szerokość garnka do szerokości płyty grzewczej (tolerancja 2 cm), to zaoszczędzisz aż 20 proc. energii, która w ten sposób nie zostanie utracona.

Płytę grzewczą, jak również piekarnik, możesz wyłączyć na kilka minut przed końcem gotowania. Będą jeszcze wystarczająco gorące, ażeby dokończyć proces gotowania potrawy.

Gotując wodę na herbatę w czajniku elektrycznym pamiętaj o tych zasadach:

  • nalewaj wody tylko tyle, ile będzie ci potrzebne, nie napełniaj całego czajnika;
  • regularnie odkamieniaj urządzenie, to daje 10 proc. oszczędności prądu;
  • szczelnie zamykaj pokrywę czajnika, to oszczędność aż 35 proc. energii koniecznej do zagotowania wody.

Nie umieszczaj lodówki w miejscu nasłonecznionym, blisko kaloryferów lub kuchenki. Regularnie odmrażaj urządzenie, jeśli nie ma funkcji automatycznego no-frost. Nie trzymaj drzwi lodówki otwartych ponad potrzebę, w ten sposób zaoszczędzisz energię.

Włączaj zmywarkę wtedy, gdy cała się zapełni. Używaj również funkcji eko, która pozwala na obniżenie o 30 proc. zużycia wody i energii przez urządzenie.

 

 

Staraj się nie używać funkcji prania wstępnego w pralce, jest ona potrzebna przy naprawdę wyjątkowo brudnych ubraniach. Używaj dobrych proszków, które wymagają niższych temperatur prania (tzw. funkcja TEAD) i korzystaj z trybu eko, jeśli urządzenie taki posiada. Jeśli ubrań jest mało – korzystaj np. z funkcji ekspres lub takiej, która zalecana jest przy niewielkim wypełnieniu bębna.

Włączaj żelazko wtedy, gdy ilość ubrań jest większa. Nie ma potrzeby nagrzewania go każdorazowo do kilku sztuk odzieży, to również marnowanie prądu.

W przypadku odkurzacza korzystaj z regulacji funkcji ssania – nie każda powierzchnia wymaga najwyższej mocy urządzenia! Regularnie wymieniaj worki i filtry, bo ich zapełnienie/zapchanie sprawia, że odkurzacz podczas pracy pobiera więcej prądu.


 

Przeczytaj także: Oszczędzaj energię w Twojej firmie - dowiedz się, jak to zrobić

 


Komputery, drukarki, telewizory, kino domowe, smartfony

Wszystkich tych urządzeń nie należy pozostawiać w trybie czuwania (stand-by), bo wówczas również pobierają energię. Należy je wyłączyć, ażeby przestały korzystać z prądu (to niewielkie ilości, ale jednak).

Po zakończeniu ładowania smartfona wyjmij z gniazdka ładowarkę, w przeciwnym wypadku przez kabel nadal będzie płynął prąd. Jeśli twój telewizor jest nowszej generacji i ma taką funkcję – ustaw tryb wysokiego oszczędzania energii.

Komputer przy dłuższych przerwach w użytkowaniu po prostu wyłącz, a nie wprowadzaj w stan uśpienia. W tym stanie urządzenie nadal pobiera energię. Stan hibernacji komputera jest natomiast pożądany, ze względu na obniżenie poboru prądu, przy krótkich, kilkunastominutowych przerwach w jego używaniu.

 

 


Na co jeszcze zwracać uwagę?

Na koniec jeszcze garść porad, z których nie wszystkie są powszechnie znane, a pozwalają na oszczędności zużycia energii elektrycznej w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu.

  • sprzęt AGD – kupuj tylko ten klasy A, a więc najbardziej energooszczędny. Oprócz sprawdzania etykiet warto zwrócić uwagę na parametry kupowanych urządzeń. Np. wybrać kuchenkę elektryczną z płytą indukcyjną o sprawności energetycznej ok. 90 proc. i zmiennymi strefami grzania palników, pralkę i zmywarkę z programami energooszczędnymi itp.
  • nie wkładaj do lodówki ciepłych, a nawet letnich potraw, bo wtedy urządzenie zacznie pobierać więcej prądu. Nie ustawiaj też lodówki na najwyższych trybach chłodzenia jesienią, czy zimą, a nawet latem, przy chłodniejszej pogodzie. To zwykłe marnowanie energii.
  • dbaj o czystość stopy żelazka, czyli powierzchni grzewczej, która prasuje ubrania. Każde ciało obce przyczepione do tej powierzchni zwiększa pobór mocy o około 4 proc.
  • stosuj ściemniacze światła - pozwalają regulować natężenie światła, w zależności od potrzeb domowników. Niewątpliwą zaletą ściemniaczy jest ich energooszczędność. W dłuższym okresie czasu przy zredukowanym, dzięki ściemniaczowi, oświetleniu pobór mocy maleje, a rachunki spadają.

Ewa Grochowska

Źródła:

Grafiki:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl