Panele w czerwieni
Przewiń do artykułu
Menu

Włoski producent paneli fotowoltaicznych Sunerg opracował nowy rodzaj modułów BIPV, czyli zintegrowanych z dachem, dzięki którym inwestor zyskuje szereg możliwości w dostosowaniu instalacji do architektury budynku. Są to moduły monokrystaliczne PERC (ze spodnią pasywacją emitera) dostępne w wielu kolorach.

Projekt paneli monokrystalicznych BIPV firmy Sunerg jest przeznaczony do montażu na dachach i fasadach budynków i jest dostępny w wielu opcjach kolorystycznych. Moduł Sunerg X – Color, bo tak nazwano najnowszy produkt, ma moc 275W i jest oprawiony aluminiową ramą, a pożądany odcień nadaje mu folia backsheet w wybranym kolorze. Producent oferuje panele w kolorze mahoniu, brunatnej czerwieni, butelkowej zieleni i grafitu, co gwarantuje wiele opcji pozwalających na zintegrowanie instalacji z architekturą budynku.

Źródło: Sunerg


 

Przeczytaj także: Nowe rozwiązania technologiczne wśród modułów PV

 


Nasze moduły PERC stworzyliśmy z myślą o zapełnieniu niszy na rynku. Niebieskie panele polikrystaliczne oraz granatowe moduły monokrystaliczne nie do końca spełniają wymogi estetyczne klientów” powiedział dyrektor firmy, Luciano Lauri. „Nie wykluczamy, że w przyszłości ramy, zaciski oraz trasy kablowe również będziemy produkować w różnych kolorach, aby w pełni zintegrować instalację z estetyką budynku”.

Ponadto, w ofercie jest możliwość zakupienia sztucznych modułów o tym samym kolorze szyby, ramy i folii. Można je zintegrować ze strukturą budynku i przystosować do wymiarów dachu.

Możliwe są dwie opcje montażu paneli - instalacja może być w pełni lub częściowo zintegrowana z budynkiem. Częściowo zintegrowana instalacja wymaga użycia specjalnej struktury, której najważniejszym elementem jest wodoodporna wylewka pod instalacją.


 

Przeczytaj także: Technologie, które zrewolucjonizują fotowoltaikę w niedalekiej przyszłości

 


Instalację o mocy 52kW składającą się z owych modułów założono na dachu duńskiego budynku mieszkalnego w Kopenhadze. „Pierwszym krokiem było zdjęcie pokrycia dachu oraz drewnianych szyn i zastąpienie ich dwiema warstwami wodoodpornej wylewki”, tłumaczy Laurie. „Następnie zamontowano metalowy hak podtrzymujący aluminiowe szyny oraz zamontowano stelaż. Kolejnym krokiem było dodanie koryt i skrzynek elektrycznych. Na końcu do aluminiowego stelaża przymocowano panele za pomocą zacisków”.

Producent wyjaśnia również, dlaczego czerwono-brązowe panele odcinają się lekko na tle czerwonych dachówek. Jest to spowodowane faktem, iż nadanie panelom jaśniejszego odcienia wiązałby się z obniżeniem mocy do 240-250W.

Lauri przyznał, że moduły Sunerg X – Color nie są tak wydajne, jak tradycyjne moduły monokrystaliczne, czego przyczyną jest dodatkowa folia nadająca kolor. Mimo to, moc tych paneli wciąż jest wysoka i dorównuje panelom polikrystalicznym. „Cena naszych modułów jest około 50% wyższa od modułów monokrystalicznych, za to trwałość i konserwacja jest zaś porównywalna do instalacji ze standardowymi modułami".

Źródło:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl