Panele wygłuszające z przetworzonych plastikowych butelek
Przewiń do artykułu
Menu

Wygłuszenie pokoju czy też odizolowanie innej przestrzeni od drażliwych dźwięków nie musi oznaczać pójścia na kompromis w zakresie jego wyglądu.


Te łapiące oko panele wygłuszające Kirei EchoPanel zostały pokazane światu podczas targów Greenbuild 2015. Bez wątpienia pozwalają połączyć funkcjonalność z unikatowym designem.


Powstały z przetworzonych plastikowych butelek typu PET, czyli takich, które wyrzucamy po opróżnieniu kolejnego napoju gazowanego czy – lepiej – wody mineralnej. Do ich barwienia zastosowano czynniki naturalne bez żadnego dodatku spoiw, przez co same panele mogą w przyszłości same stać się materiałem do recyklingu. Kreatywnym nabywcom umożliwiają popuszczenie wodzy fantazji poprzez układanie w dowolne kształty, dobór kolorów, a także nadanie powstałej koncepcji różnorodnych wzorów.

 


fot. Kirei USA


Twarde powierzchnie oraz wysokie sufity to najlepsze warunki do rozprzestrzeniania się głośnych dźwięków oraz do powstawania efektu echo.  Założyciel firmy Kirei, John Stein, zwrócił uwagę na problem odkładania na bok kwestii akustyki przez projektantów wnętrz na rzecz skoncentrowania się na świetle.


– Ludzie tworzący otwarte lofty nie zdają sobie sprawy, że będzie to przestrzeń idealna dla echa. Jeśli myśli się o rozwiązaniach sprzyjających akustyce odpowiednio wcześniej, inwestycja będzie dużo tańsza – mówi Stein.


Chcąc pocieszyć spóźnialskich, należy podkreślić, że na naprawienie kiepskiej dźwiękoszczelności nigdy nie jest za późno. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że panele Kirei stanowią dość odważną alternatywę, być może próbując nawet uczynić z oferty konkurencji rozwiązanie co najmniej nudne.


Płyty wytworzone z butelek, gdzie materiał użyty do ich wytworzenia pochodzi do 60 proc. z recyklingu, posiadają trzy systemy instalacji na ścianach pokoju. Pierwszy przewiduje mocowanie za pomocą klipsów, nazwanych „DuneWave” (tłum. fala wydmy). Drugi opiera się o wykorzystanie prostokątnych pasów. W końcu trzeci, noszący nazwę peel-and-stick Geometry Tiles, czyli doklejanie płyt bezpośrednio na przygotowaną powierzchnię.

 


 fot. Kirei USA


Każdemu z elementów możemy nadać dowolny kształt poprzez zwyczajne przycinanie, co nie jest takie oczywiste, jeśli wziąć pod uwagę z czego zostały zrobione panele. Pełna dowolność obowiązuje również przy nadawaniu im kolorów. Ze względu na niewielką wagę EchoPaneli, użytkownik może w prosty sposób sam je zainstalować, a do całej zabawy potrzebny będzie jedynie nożyk. W Kirei twierdzą, że panele akustyczne można także wykorzystać do obłożenia przegród biurka czy utworzenia swego rodzaju rzeźb na suficie.


Żeby lepiej oddać tę myśl, na stoisku Kirei podczas targów Greenbuild zaprezentowano model w postaci stołu i dwóch krzeseł wykonany przez amerykańskich projektantów: Toby Nolana i Suryę Graf.


fot. Kirei USA


Przedsięwzięcie Kirei okraszone jest chwytliwym marketingiem. Dla przykładu, hasło promujące panele to: „Od plastikowych butelek do paneli wygłuszających. Brzmi świetnie!”. Rzeczywiście – brzmi co najmniej nieźle. Jednak o tym, czy miks szczytnej idei wykorzystania recyklingu z kreatywnym podejściem do biznesu odniesie komercyjny sukces zadecyduje jak zwykle rynek.


DM


Źródło: thegreenenergyblog.com


Baner finanse 1

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl