Pasywnie po szwedzku - ze styropianu
Przewiń do artykułu
Menu

Andreas Johansson ma wygląd licealisty, umysł wynalazcy i na swoim koncie opracowanie systemów dla budownictwa, w które nawet specjalistom na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć.

 

Jest Szwedem współpracującym z Eco Pass House - firmą która właśnie otwiera swój oddział w Polsce, a w przyszłym roku zamierza uruchomić produkcję w naszym kraju.


- Chcąc uzyskać parametry domu pasywnego i jednocześnie stosować tylko cegłę, czyli technologię tradycyjną, do budowy ścian, musielibyśmy przyjąć, że taka ściana miałaby 6 metrów grubości. To oczywisty absurd. Dlatego też opracowaliśmy system Ecolit, który pozwala budować bardzo szybko i bardzo efektywnie. Wykorzystujemy w nim styropian  – wyjaśnia Johansson.

 

Ecolit-owy dom pasywny

 

Przed niedowiarkami, takimi jak ja, stoi blok styropianowy, w którym wydrążone są otwory. – Te lekkie bloki układa się „na zakładkę”, jak klocki Lego, do środka bloków mocuje się elementy stabilizujące. Gdy wszystkie bloki na danym poziomie zostaną ustawione, wówczas są zalewane betonem poprzez te właśnie otwory.  – wyjaśnia Marek Żak, pełnomocnik firmy na Polskę.


Do montażu tych styropianowych „klocków” nie potrzeba kleju ani zaprawy, a efektem jest stabilna i dobrze zaizolowana powłoka klimatyczna powstała w ciągu zaledwie kilku dni.


Ten szwedzki system może być stosowany do wielu typów budownictwa, także pasywnego. Ecolit nadaje się równie dobrze na wille, jak i domy wielorodzinne o wysokości do trzech pięter. Buduje się z niego także budynki przemysłowe i rolne, ściany basenów i mury oporowe.


Gruba izolacja tłumi odgłosy z zewnątrz i między pokojami. Na fasadzie można stosować wszelkiego rodzaju materiały wykończeniowe, takie jak tynk, cegła, panele drewniane, płyty włókowo-betonowe lub blachę. Wewnątrz natomiast przyszły użytkownik może wybrać np. suchy tynk, płyty OSB, gips.


Izolacyjność cieplna systemu wynosi U=0,085 W/m^2K i jest to najwyższy na rynku wskaźnik dla przegród jednowarstwowych.

 

Tak dla Plustak

 

- W naszym systemie Plustak budujemy dachy, które wyglądają jak tradycyjne – wstęgowe, ale budowane są w czasie krótszym o 80 proc., są całkowicie pozbawione mostków termicznych. Ponadto nie stosujemy żadnych materiałów organicznych, przez co wyeliminowane jest zagrożenie wystąpienia pleśni podczas lat użytkowania. Dachy takie można również budować podczas zimy. – mówi Andreas Johansson.


Plustak, zwany także „systemem warstwowym” skończył właśnie proces patentowania.


Elementy dachowe systemu są prefabrykowane, ich wymiary zaś dopasowane do każdego projektu indywidualnie. Okna dachowe, wywietrzniki czy osłony przed zsuwającym się śniegiem są instalowane już w fabryce. Samo pokrycie natomiast jest przystosowane do montażu dodatkowych elementów na placu budowy, takich jak, komin, drabinki i ewentualne późniejsze przepusty.


Podwójny felc (rowek wzdłuż każdego elementu) powoduje, że dach jest całkowicie szczelny zaraz po tym, jak felc zostanie zatrzaśnięty. To rozwiązanie eliminuje niebezpieczeństwo powstawania mostków termicznych, które są przyczyną uszkodzeń spowodowanych wilgocią w domu.


Ponadto styropian, z którego również wykonany jest Plustak, po obu stronach pokrywa blacha, dodatkowo chroniąca przed wilgocią.


Suche ściany po szwedzku

 

Johansson jest także wynalazcą systemu Ignucell – pierwszej pyty drenażowo-izolacyjnej, mającej zastosowanie w osuszaniu fundamentów.


Jest to płyta, która jednocześnie osusza mokre fundamenty, ociepla i zabezpiecza przed ponowną wilgocią. Można ją stosować w nowopowstających budynkach, jak również w już  istniejących, wymagających osuszenia.


Jest lekka, prosta i szybka w montażu, można ją montować na zawilgocony beton, ponieważ proces osuszania trwa permanentnie, aż do uzyskania oczekiwanego rezultatu i nie jest niczym zakłócany.


To także relatywnie prosty i szybki sposób osuszania i ocieplania fundamentów, gdyż prace wykonywane są jedynie na zewnątrz budynku i praktycznie mogą być prowadzone niezależnie od pogody, o każdej porze roku.


Prawidłowo wykonana izolacja zewnętrznych ścian piwnicy minimalizuje ryzyko powstawania problemów z wilgocią, zwiększa efektywność energetyczną i sprawia, że piwnica staje się pomieszczeniem cieplejszym i przyjemniejszym.


Ignucell jest produkowany z materiałów przyjaznych środowisku i wolny od toksycznych substancji, niebrudzący i bezzapachowy , przez co doskonale nadaje się do budynków mieszkalnych.

 

Ewa Grochowska

 

Zobacz także:

Czy to się w Polsce przyjmie? (kontynuacja materiału)

 

Przykładowa realizacja w systemie Ecolit

Jak powstaje dach w systemie Plustak

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl