Pięć projektów OZE, które zawrócą Ci w głowie!
Przewiń do artykułu
Menu

Miłośnicy odnawialnych źródeł energii, szczególnie ci o wielkich umysłach, zdolni są do tworzenia naprawdę niesamowitych projektów. Pięć przedstawionych poniżej, zasługuje na szczególną uwagę.

 


Turbiny pływowe

 

001-Atlantis-to-Install-Tidal-Power-Farm-in-Gujarat-India



Sześć takich urządzeń znajduje się już na nowojorskiej East River. Zgodnie z projektem, docelowo ma być ich 30, a razem zdolne będą do wyprodukowania energii o mocy 1MW. Taka ilość prądu wystarczy do zasilenia 9,5 tysiąca domostw! Jest to projekt testowy, jednak Verdant Power – firma, która zajmuje się jego realizacją - planuje już podobne działania w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

 

Słoneczny bluszcz

 

002-smitsolarivy-6

 

W śmiałej wizji przyszłości, pełnej innowacyjnych technologii i czystej, taniej energii nawet rośliny będą zdolne do produkcji prądu - nie tracąc przy tym swojej urody. Wyobraź sobie… słoneczny bluszcz składający się z cieniutkich paneli słonecznych, które połyskując trzepocząc na wietrze, jednocześnie generując waty niezbędne do zasilenia Twojej latającej deskorolki.



Latająca turbina wiatrowa

 


Przypomina trochę wielkiego, lewitującego wieloryba z otwartą paszczą, jak te z dziecięcych koszmarów sennych. Latające turbiny wiatrowe do produkcji energii wykorzystują podmuchy powietrza wiele metrów nad naszymi głowami. Spółka Altaeros (zajmująca się rozwojem projektu) szacuje, że energia pochodząca z takich powietrznych „wielorybów” będzie o 65 proc. tańsza, niż w przypadku tej z farm wiatrowych na lądzie.

 

Wieża świetlna

 

004



Jeżeli ktoś ma wątpliwości, odpowiadamy: nie, to zdjęcie nie zostało poddane obróbce w Photoshopie. Instalacja CSP – co oznacza skoncentrowaną energię słoneczną – znajdująca się w hiszpańskiej Sewilli, składa się z 624 śledzących promienie słoneczne lusterek. Lusterka odbijają światło w stronę odbiornika napędzającego turbinę parową, dzięki czemu powstaje energia elektryczna. Elektrownia ta ma zdolność produkcji w sumie 20MW energii!
Zobacz więcej zdjęć

 

The London Array

 

005-thames oli 2013118


To zdjęcie zostało wykonane wiosną 2013 r. przez amerykańskiego satelitę Landstad 8. Przedstawia The London Array, czyli największą na świecie farmę wiatrową. Składa się ona ze 175 turbin, które produkują energię wystarczającą do zasilenia blisko pięciuset tysięcy gospodarstw domowych!

 

Karolina Łużniak

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl