Po ilu latach zwróci się fotowoltaika? Jak to policzyć samemu?
Przewiń do artykułu
Menu

Kluczowe pytanie, jakie zadaje sobie każdy zainteresowany własną mikroinstalacją fotowoltaiczną, brzmi: po ilu latach zwróci się ta inwestycja?

Podpowiadamy, jak samodzielnie policzyć prosty okres zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

  1. Sprawdź, jaki jest Twój roczny koszt energii elektrycznej (E - energia przed montażem).
  2. Sprawdź, jakie będą koszty energii po montażu instalacji fotowoltaicznej (informacja taka najczęściej zawarta jest w ofercie firmy instalatorskiej, możesz też skorzystać z naszego kalkulatora - link poniżej) - (F - energia po montażu).
  3. Sprawdź, ile wyniesie całkowity koszt Twojej instalacji (ponownie sięgnij do oferty lub symulacji kosztowej w kalkulatorze) - (K - koszt instalacji)

Okres zwrotu uzyskamy, jeżeli koszt instalacji (K podany w punkcie 3) podzielimy przez oszczędności uzyskane dzięki fotowoltaice (E - F). Jeżeli korzystamy z jakiejkolwiek dotacji (D), koszt instalacji pomniejszamy o wartość uzyskanej dotacji (K - D).


Dzięki takim obliczeniom uzyskamy oczywiście wyłącznie kalkulację uproszczoną. Nie uwzględnia ona kosztów finansowania (np. kredytu czy abonamentu), ewentualnych napraw bądź przeglądów czy też wskaźników finansowych, takich jak inflacja lub zmiana wartości pieniądza w czasie. Nie zmienia to faktu, iż taka kalkulacja daje nam możliwość sprawdzenia, jak szybko pieniądze zainwestowane w instalację fotowoltaiczną powinny nam się zwrócić.

Aby mimo wszystko było jeszcze prościej, zapraszamy do skorzystania z naszego kalkulatora 


 

Zapraszamy także do odwiedzenia naszej aplikacji - interaktywnego poradnika, z którego dowiesz się więcej nie tylko o fotowoltaice, ale też o pompach ciepła, czyli świetnie współgrającym z instalacją PV urządzeniu OZE. W aplikacji zawarliśmy przydatne informacje skierowane do inwestorów, w tym między innymi:

  • Wszystko o fotowoltaice oraz o pompach ciepła,
  • Rodzaje paneli fotowoltaicznych,
  • Jak działa inwerter i inne urządzenia,
  • Ile to wszystko kosztuje