Polskie biopaliwo może podbić światowy rynek
Przewiń do artykułu
Menu

 Nie po raz pierwszy w przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy to w polskiej firmie postawiono znaczący krok dla technologii, który może oznaczać milowym krokiem dla odbiorców na całym świecie. Spółka Bioten z Poznania być może dokonała przełomu w produkcji biodiesla.


Cokolwiek byśmy uważali na temat ekologicznych paliw i jakimikolwiek danymi próbowalibyśmy podeprzeć swoje tezy, postanowienia Komisji Europejskiej są jednoznaczne – paliwa mają być czystsze i coraz bardziej przyjazne dla środowiska. Wszystko w imię redukcji CO2.

 

Polski przełom na światową skalę

Co w związku z tym ma ulec poprawie? KE chce, aby biopaliwa - zamiast z paszy lub roślin żywnościowych - były wytwarzane z surowców niespożywczych, tj.: odpadów, słomy, celulozy lub alg. Do tej pory produkcja ekologicznych paliw była nieopłacalna. Problemowi naprzeciw wychodzi poznańska firma.


Firma Bioten podjęła współpracę z prof. Janem Gąsiorkiem – naukowcem prowadzącym od kilkunastu lat badania nad możliwością zagospodarowania odpadu z produkcji biokomponentów do ropy naftowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu odpady powstałe przy produkcji estrów metylowych zostaną zagospodarowane, co w kontekście woli Brukseli dotyczącej powstania technologii wytwarzania paliwa II generacji oznacza przełom.


Dotychczas odpad, którego wytwarzane ilości w wielu państwach rosną, nie był przerabiany ze szkodliwej dla środowiska fazy glicerynowej na czystą glicerynę. Dla firm kosmetycznych, farmaceutycznych czy spożywczych takie działanie było nieopłacalne.

 

Czysto, bezpiecznie i opłacalnie

Bioten opracował bezodpadową i bezpieczną ekologicznie technologię przerobu fazy glicerynowej z olejów roślinnych i tłuszczów zwierzęcych na paliwo drugiej generacji. Pojawia się zatem szansa, że oczekiwania Komisji Europejskiej zostaną spełnione, a problem nieopłacalności zniknie.



Uproszczony schemat technologii przerobu fazy glicerynowej girmy bioten, fot. Bioten


Jak możemy przeczytać na stronie internetowej firmy: „Zagospodarowanie odpadów glicerynowych tzw. fazy glicerynowej powstającej przy produkcji biodiesla z olejów roślinnych i tłuszczów zwierzęcych na biodiesel (FAMA – estry metylowe wyższych kwasów tłuszczowych) pozwala na całkowite wykorzystanie surowca i uzyskanie dodatkowych ilości biodiesla z fazy glicerynowej o wartości opałowej 46,2 MJ/ kg i nawozu mineralno - organicznego.”


Na współpracę przy realizacji projektu zgodziły się podmioty takie jak Instytut Nafty i Gazu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Poznański Park Naukowo-Technologicznym. Środki niezbędne do wykonania zadań zostały pozyskane w ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.


DM


Źródła:
•    innpoland.pl
•    bioten.pl

 

Baner finanse 2


BANER PLANERGIA FINANSE

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl