Pompa ciepła a hałas
Przewiń do artykułu
Menu

Polskie przepisy określają precyzyjnie dopuszczalny poziom hałasu emitowanego do otoczenia. To strona formalna. Stroną praktyczną zaś jest to, iż błędy w instalacji pompy ciepła mogą skutkować uciążliwym hałasem we własnym domu.

 

Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do zachowania na granicy działki hałasu poniżej poziomu określonego w „Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku”. W przypadku terenów o zabudowie jednorodzinnej jest to 50 dB w ciągu dnia i 40 dB nocą.

 

W przypadku pompy ciepła trzeba pamiętać, iż

 

 

wraz ze wzrostem liczby pionowych powierzchni wokół urządzenia, np. ścian, wzrasta też poziom ciśnienia dźwięku w stosunku do ustawienia urządzenia na otwartej powerzchni.

 

Chodzi o tzw. współczynnik kierunkowości Q, który wynosi:

•    Q=2, gdy urządzenie ustawione jest na otwartej przestrzeni, wówczas fale dźwiękowe rozchodzą się w formie półokręgu;

•    Q=4, gdy ustawione jest przy ścianie zewnętrznej budynku, wtedy fale rozchodzą się w jednej czwartej całkowitej przestrzeni;

•    Q=8, gdy urządzenie ustawione jest przy ścianie zewnętrznej budynku, przy wnęce fasady, gdyż wówczas fale rozchodzą się na jednej ósmej powierzchni.

 

 

viessmann-pompyciepła1

 viessmann-pompyciepła2fot. materiały firmy Viessmann

 

Przy przełączeniu pompy ciepła z normalnego trybu pracy na tryb odszraniania powstają hałasy o charakterze impulsowym. Podczas procesu odszraniania generowane są syczenia i piski, które przez system kanałów mogą niekorzystnie oddziaływać na otocznie.

 

Biorąc pod uwagę wpływ na klimat akustyczny otoczenia, korzystniejsze jest umiejscowienie pompy ciepła wewnątrz budynku. Pompy ciepła typu powietrze/woda ustawione w budynku są spostrzegane jako bardziej ciche niż ustawione na zewnątrz. Nie można wykluczyć przenoszenia się hałasu od pomp ciepła ustawionych wewnątrz budynku do przylegających pomieszczeń i powinno się to uwzględnić projektując instalację oraz rozważyć, czy nie należy dodatkowo przeprowadzić adaptacji akustycznej pomieszczenia, w którym zlokalizowana jest pompa ciepła.

 

W celu zmniejszenia oddziaływań dynamicznych należy dążyć do możliwie największego zminimalizowania przekazywania drgań generowanych przez urządzenie na elementy konstrukcyjne budynku. W zasadzie powinno się unikać ustawiania pomp ciepła na stropach i podłogach o lekkiej konstrukcji. Dobrą izolację akustyczną osiąga się stosując betonową płytę fundamentową z podłożoną matą gumową.

 

W przypadku pływającego jastrychu (posadzka bezspoinowa lub podkład pod podłogę) należy wykonać wokół pompy ciepła sam jastrych oraz izolację akustyczną. Stosowanie zwykłych podestów pod kotły nie jest dobrym rozwiązaniem zabezpieczającym przed hałasem wytwarzanym przez pompy ciepła, gdyż wtedy pojawiają się zjawiska rezonansowe.

 

Zarówno w analizach teoretycznych, jak i w praktyce należy rozróżnić izolację otoczenia od oddziaływań dynamicznych przy niskich częstotliwościach poniżej 50 Hz oraz izolację elementów konstrukcyjnych od oddziaływań wysokich częstotliwości drgań materiałowych, czyli tzw. dźwiękoizolację.

 

Oprócz miejsca ustawienia pompy ciepła należy poddać analizie system rozprowadzenia powietrza w budynku. Hałas z pomp ciepła ustawionych wewnątrz budynku wydostaje się na zewnątrz prawie wyłącznie przez przyłączone kanały powietrzne. Kanały powietrzne zaprojektowane jako zbyt małe, niekorzystne rozprowadzanie powietrza (wiele zmian kierunku), otwory wylotowe (jak studzienki świetlikowe) oraz siatki zabezpieczające przed czynnikami pogodowymi i deszczem powodują znaczne straty ciśnienia, które z kolei pogarszają efektywność całej instalacji i generują hałasy.

 

Przestrzenie miedzy przegrodą i kanałami powietrznymi muszą być izolowane cieplnie i akustycznie, aby zapobiegać wychłodzeniu i zawilgoceniu przegrody.

 

W przypadku pomp ciepła ustawionych na zewnątrz budynku należy unikać bezpośredniego kierowania wylotu powietrza (źródła dźwięku) na otoczenie. Prostym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie ekranu lub osłony akustycznej.

 

Pompy ciepła ustawiane na zewnątrz należy montować w taki sposób, aby nie zakłócać strumienia powietrza z żadnej strony, gdyż to powoduje zwiększenie hałasu podczas eksploatacji pompy oraz pogarsza jej efektywność. Należy również unikać ustawiania pompy ciepła na podłożu o powierzchni odbijającej hałas. Zaleca się ustawianie pompy ciepła wylotem powietrza skierowanym w sposób najmniej uciążliwy dla otoczenia, np. od strony ulicy, gdyż w sąsiednich budynkach pomieszczenia wymagające ochrony przed hałasem rzadko są zwrócone w kierunku ulicy.

Oprac. Ewa Grochowska

 

Źródła:

- materiały szkoleniowe firmy Viessmann

- materiały PORT PC

 

PLANERGIA ULOTKA-02

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl