W przypadku 4-osobowej rodziny zamieszkującej dom o powierzchni około 150 m2, na podgrzanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u) potrzeba nie więcej, niż 10 do 20 proc. energii zużywanej na centralne ogrzewanie (c.o.). Znaczenie ekonomiczne jest więc inne, ale właściwe rozwiązania w tym względzie są ważne dla zapewnienia komfortu życia.
Najważniejszymi kryteriami wyboru sposobu podgrzewania c.w.u powinien więc być wspomniany komfort życia, w tym przypadku rozumiany jako wystarczająco wysoka temperatura wody i jej dostępność na życzenie domowników oraz koszt samej inwestycji.
Na początek konieczne jest określenie, ile cała rodzina i każdy jej członek z osobna będzie potrzebował ciepłej wody na dobę. Zwykle jest to 50 do 100 litrów. Jeśli przyjmiemy, że temperatura c.w.u. powinna wynosić około 50 stopni C, to wówczas można obliczyć ilość energii cieplnej potrzebnej dla jej ogrzania i moc urządzenia grzewczego. Z uwagi na niską temperaturę pracy pompy ciepła – 50-60 stopni C - w trybie grzania c.w.u., trzeba się liczyć z długim czasem nagrzewania wody do temperatury ok. 45 stopni C.
Zwykle przyjmuje się moc grzewczą dla c.w.u. na poziomie 0,25-0,5 kW na jedną osobę, a więc dla rodziny czteroosobowej będzie to 1-2 kW. Przy tak niewielkiej mocy zbiornik c.w.u. powinien mieć pojemność nie mniejszą niż dobowe zużycie c.w.u. przez rodzinę, czyli 200-400 l.
W oferowanych na rynku systemach można spotkać się urządzeniami, które realizują funkcję podgrzewania c.w.u. przez jedną pompę oraz takich, gdzie jest te dwa zadania są rozdzielone.
· kompaktowe pompy ciepła, w których zbiornik c.w.u. jest zintegrowany z urządzeniem, a całość służy jednocześnie do c.w.u i centralnego ogrzewania
· pompy, w których zbiornik c.w.u. jest oddzielony, ale zasilany w energię cieplną z jednego urządzenia, które także służy do c.o.
· zbiornik c.w.u. jest oddzielny, zasilany ze źródła ciepła innego niż pompa obsługująca c.o. Może to być druga pompa ciepła, przeznaczona wyłącznie do ogrzewania c.w.u., albo źródło ciepła innego rodzaju, np. kolektory słoneczne.
Kompaktowa pompa ciepła nie jest dobrym rozwiązaniem dla rodziny intensywnie zużywającej ciepłą wodę, gdyż pojemność zbiornika umieszczonego w obudowie urządzenia nie może być zbyt duża, a to oznacza dłuższe oczekiwanie na podgrzanie wody, np. po kąpieli jednego z domowników. Może to być czas nawet 2 godzin. Jeśli zastosujemy dodatkowe grzałki elektryczne przyspieszające ten proces, to wówczas podniesiemy koszty eksploatacji całego systemu.
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wariant drugi, czyli pompa, w której zbiornik c.w.u. jest oddzielony, ale urządzenie obsługuje również centralne ogrzewanie. Warto jednak pamiętać, że takich przypadkach pojemność zbiornika powinna być nie mniejsza niż dobowe zużycie c.w.u. przez rodzinę. Zwykle jest to pojemność 300-500 l. W tych systemach znajdują również zastosowanie grzałki elektryczne o mocy 6 do 9 kW.
” |
W przypadku dużych instalacji, które jednak cieszą popularnością także wśród właścicieli domów jednorodzinnych, warto zainstalować system w wariancie trzecim, czyli zbiornik c.w.u. zasilany z odrębnego źródła. |
Szczególnie korzystne są rozwiązania z zastosowaniem oddzielnej pompy ciepła powietrze-woda wykorzystującej, jako źródło dolne, ciepłe powietrze z wnętrza domu.
Wydaje się więc, iż na korzyść rozdzielenia funkcji c.w.u i c.o. przemawiają następujące argumenty:
· w przypadku systemów połączonych ilość i temperatura ciepłej wody użytkowej może nie być wystarczająca
· przygotowanie c.w.u. przez podgrzewacz z własną pompą ciepła typu powietrze – woda obniża koszty tego procesu
· gdy rozdzielone zostają obie funkcje, to wówczas pompa ciepła zasilająca instalację c.o. może nie pracować w okresie wiosenno-letnim, co wybitnie sprzyja regeneracji gruntu, przy rozwiązaniu z kolektorem gruntowym
· rozdzielając funkcje c.o. i c.w.u. powstają dwa systemy precyzyjnie dobrane do potrzeb
Ewa Grochowska
Źródła:
1. ladnydom.pl
2. www.budujemydom.pl
3. www.hewalex.pl
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.