Pożyteczne deszczowe ogrody
Przewiń do artykułu
Menu

Ogrody deszczowe to nasadzenia roślin w gruncie bądź pojemniku, które usuwają zanieczyszczenia z  przepływającej wody deszczowej zbieranej z powierzchni dróg, placów i dachów.


Dzięki ogrodom deszczowym mniej wody spływa z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice, parkingi, place,  do kanalizacji, ponieważ rośliny zatrzymują ją w krajobrazie, zwiększając w ten sposób retencję wód.


Chociaż ogród deszczowy przypomina zwykły ogród, sadzone są w nim szczególne rośliny  tzw. hydrofitowe. Ich korzenie bądź kłącza zatrzymują zanieczyszczenia z pobranej przez siebie wody, np. metale ciężkie i związki białkowo-tłuszczowe. Podłoże ogrodu, dzięki odpowiednio dobranym warstwom piasku i żwiru, zatrzymuje zanieczyszczenia zawarte w wodzie.

 

Ogrody deszczowe mogą powstać:
- W pojemnikach, np. w drewnianych skrzyniach zlokalizowanych w sąsiedztwie budynku, przy wylocie rynny.

Jak zbudować ogród deszczowy w skrzyni lub w pojemniku


- W gruncie, na powierzchni kilku m2, umieszczony na poziomie gruntu, który nie infiltruje wody do podłoża. Obiekt położony jest w sąsiedztwie budynku, przy wylocie rynny.

Jak zbudować ogród deszczowy w gruncie


- Infiltrujące wodę do gruntu – taki ogród musi być położony minimum 5 m od budynku, który pozwala na przesiąkanie, po oczyszczeniu, wody pochodzącej z dachu do gruntu.

Ogród infiltrujący wodę do gruntu

 

Retencja wody deszczowej w krajobrazie może być zwiększona także poprzez zastosowanie takich rozwiązań, jak nawierzchnie przepuszczalne, np. trawiaste, żwirowe, kamienne oraz ogrodowe studzienki chłonne. Bardzo pomocna jest także budowa niecek i stawów retencyjnych.

Pożytki z ogrodów deszczowych dla ludzi i środowiska

 

Więcej na sendzimir.org.pl

Monika Olizarowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl